SRČNE USTVARJALKE

Od male šivilje do vrhunske oblikovalke

V Žalcu so se predstavile srčne ustvarjalke z izdelki iz najrazličnejših materialov.
Fotografija: Oblačila za prosti čas iz recikliranega džinsa in drugih dodatkov
Odpri galerijo
Oblačila za prosti čas iz recikliranega džinsa in drugih dodatkov

V dvorani II. slovenskega tabora v Žalcu je potekala posebna modna revija v sklopu projekta Večgeneracijskega centra Planet generacij UPI Žalec. Imela je naslov Srčne ustvarjalke na poti do uspešne zgodbe Maje Štamol Droljc, ki je nekakšno praznovanje ustvarjalnosti.

Bila je posebno doživetje za vse, ki so pri projektu sodelovali, še posebno pa za vse šivilje in kreatorke amaterke, ki so prvič javno predstavile svoja oblačila, pa tudi za manekenke in manekene, ki so prvič stopili na modno pisto. Posebna je bila tudi v sami izvedbi. Zaradi trenutnih razmer je potekala brez obiskovalcev, posnela pa jo je savinjska televizija ter tako omogočila, da si jo je ogledala tudi širša javnost.

Kot je povedala vodja projekta Petra Kačičnik Škof, je sporočilo modne revije, da lahko iz majhnih srčnih zgodb zrastejo velike, če jih vseskozi zalivamo z ljubeznijo ter jim redno privoščimo veliko druženja, sodelovanja in medgeneracijskega povezovanja, ki ne pozna ne krajevnih ne občinskih meja.

»Ena takih je zgodba Maje Štamol Droljc. Maja je navdih modne revije, je vzornica, mentorica, kreatorka in šivilja. Je prepoznavna slovenska modna oblikovalka, ki je z vztrajnostjo, trdim delom in poštenim odnosom do strank ter sodelavcev uresničila svoje mladostniške sanje,« je še poudarila Kačičnik Škofova. »Njeni začetki so povezani z UPI Ljudsko univerzo Žalec, kjer je bila udeleženka nadaljevalnega tečaja šivanja in krojenja, obiskovala pa je tudi srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, ki se je izvajala na ljudski univerzi. Za današnji dogodek in zaključek revije je pripravila ekskluzivno kreacijo.«


Modno revijo so odprle ustvarjalke, ki delujejo pod vodstvom Petre Kačičnik Škof. Osnova za njihova oblačila so tube, sešite iz starih zaves. Iz teh tub so nastala unikatna oblačila. Še bolj impresivne in nevsakdanje so bile kreacije, ki so jih ustvarjale šivilje pod vodstvom Galine Malovšek. So večplastne s poslikavami nekaterih slovenskih krajev, vključno z Žalcem, kajpak. Izjemne so bile kreacije, ki so pod vodstvom Klavdije Jelen nastale v okviru Medgeneracijskega centra Prebold. Kot je povedala Jelenova, so se pri ustvarjanju odločili za moško kreacijo. »Naše kreacije predstavljajo delovna oblačila med igro, kakšnim delom doma, na vrtu ali za nošenje kjer koli, saj dopuščajo, da si jih posameznik prilagodi glede na značaj in razpoloženje. Poiskali smo modele na preboldski osnovni šoli, naredili kroje in se lotili dela. Uporabljali smo samo odvržena oblačila, ki so bila strgana, popackana oziroma niso bila več nosljiva. Poleg džinsa smo kot dodatek uporabljale srajce, majice, zadrge, gumbe, razne trakove, pokrovčke od steklenic in podobno. Pomembno je bilo, da se otroci počutijo dobro v teh oblačilih, da so nekaj posebnega in da prikažemo, kaj vse se da narediti z malo domišljije,« je razkrila Klavdija Jelen.


V nadaljevanju so se po modni pisti sprehodile manekenke, ki so nosile kreacije UPI-šivilj, ki so ustvarjale pod vodstvom Vesne Poročnik Leš. V preteklih mesecih so spretno uporabljale prste, se najprej naučile šivati na roko, nato še s šivalnim strojem. Sčasoma so pod njihovimi prsti začela nastajati prva oblačila. Za revijo so jih združila v hod športno elegantnih ženskih oblačil. Naslednji manekenski sprehod so bogatile kreacije UPI-ustvarjalk, ki se ukvarjajo s kvačkanjem in so ustvarjale pod vodstvom Aleksandre Škoflek. Kvačkanim izdelkom so dodale džins in nastali so stylingi, nad katerimi so bile navdušene tudi same. Nič manj niso bili zanimivi pletene kreacije in dodatki, ki so nastali v okviru Hiše sadeži družbe Žalec pod vodstvom Marjete Hudovernik.

V predzadnjem hodu po pisti so se manekenke predstavile z malimi črnimi oblekami, ki so jih pod vodstvom Vesne Poročnik Leš sešile UPI-šivilje. Njihov sprehod so dopolnile Unicefove punčke iz cunj, ki so jih izdelale šivilje iz Večgeneracijskega centra Planet generacij Velenje pod vodstvom Mojce Videmšek. Revija se je zaključila s prikazom ekskluzivne kreacije Štamol Droljčeve.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije