BOLJŠA ZA OKOLJE

Ste že slišali za vodno kremacijo? Menda je bolj ekološka

V Veliki Britaniji so pozdravili t. i. vodno kremacijo, kjer truplo zavijejo v vrečo in potopijo v mešanico kalijevega hidroksida in izjemno vroče vode.
Fotografija: Krste iz micelijev lahko zakopljejo tudi v gozdu. FOTO: Borgogniels/Getty Images
Odpri galerijo
Krste iz micelijev lahko zakopljejo tudi v gozdu. FOTO: Borgogniels/Getty Images

Po svetu primanjkuje prostora za pokopališča, zato so v mnogih državah že onemogočili pokope v krstah, namesto njih pa ponujajo zgolj upepelitev, medtem ko so se drugod odločili za bolj ekološke pokope in pokojne denimo v tla zakopljejo v biorazgradljivih krstah, denimo iz kartona. Na Nizozemskem pa je startup podjetje izdelalo inovativno, tako imenovano živo krsto iz micelijev gliv, ki pomagajo razgraditi truplo v rekordnem času. Predvsem v Združenih državah Amerike, Kanadi in Republiki Južni Afriki zadnja leta priljubljenost pridobiva tako imenovana vodna kremacija, ki bo kmalu na voljo tudi v Veliki Britaniji, od koder se bo najverjetneje razširila v Evropo, menijo poznavalci.

Gre za postopek, imenovan alkalna hidroliza, pri katerem pokojnega položijo v biorazgradljivo vrečo, to pa zaprejo v kontejner, napolnjen s kalijevim hidroksidom in vodo. Tekočina je pod velikim pritiskom in izjemno vroča, njena temperatura znaša 160 stopinj Celzija, od tod tudi ime vodna kremacija. Kombinacija spremeni tkiva in celice v vodeno raztopino mikromolekul, ostanejo le povsem zmehčane kosti, ki jih nato posušijo in zmeljejo v prah, tega pa vrnejo svojcem.

Med upepelitvijo se v okolje sprošča mnogo strupenih plinov in drugih onesnaževalcev. FOTO: Athit Perawongmetha/Reuters
Med upepelitvijo se v okolje sprošča mnogo strupenih plinov in drugih onesnaževalcev. FOTO: Athit Perawongmetha/Reuters

Raziskave so pokazale, da je omenjeni postopek veliko bolj ekološki kot običajna upepelitev, saj z njim v ozračje ne spuščajo strupenih plinov in drugih onesnaževalcev. Je tudi do okolja bolj prijazen od običajnih pogrebov, pri katerih obstaja nevarnost, da bo razpadajoče truplo onesnažilo vodne vire v bližini. Eden najbolj znanih ljudi, ki si je po smrti zaželel vodno kremacijo, je bil južnoafriški borec proti apartheidu in Nobelov nagrajenec nadškof Desmond Tutu, ki je umrl decembra 2021.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije