EP V ODBOJKI

Sokolu spodrezali krila, na krilih znova z Rusijo

Slovenija na odbojkarskem EP v osmini finala porazila Bolgarijo Drevi se bo za mesto v polfinalu znova udarila z Rusijo
Fotografija: Slovenski odbojkarji bodo šli složno in maksimalno motivirani tudi v boj z Rusijo. FOTO: Mavric Pivk

LJUBLJANA – Slovenski odbojkarji so se po zmagi nad Bolgarijo s 3 : 1 (-25, 17, 16, 17) v osmini finala evropskega prvenstva uvrstili med osem najboljših reprezentanc stare celine, v četrtfinalu pa se bodo drevi ob 20.30 v Stožicah pomerili z branilko naslova evropskega prvaka Rusijo. Ta je bila v prvem medsebojnem obračunu v skupinskem delu boljša s 3:0, Slovence pa je v četrtfinalu izločila tudi na EP pred dvema letoma. V večini tekme v trdem boju dveh enakovrednih tekmecev Slovencem po uvodnem nizu in v začetku drugega rezultatsko ni kazalo v prid. Varovanci selektorja Alberta Giulianija so v prvem nizu pri izidu 24 : 21 zapravili tri zaključne žoge, Bolgari so niz nato dobili po sodniškem ogledu videoposnetka zaradi domačega dotika mreže, v drugem nizu pa so gostje že povedli s 5 : 1 in 6 : 2. Da se je tehtnica zasukala v slovenski prid, pa gre zasluga udarnim začetnim udarcem Klemna Čebulja, v tej seriji servisov je zabil tudi dva asa. Voda je nato vseskozi do konca tekme tekla le Slovencem na mlin, Bolgari pa so dejstvo, da so se igralsko in psihično-živčno povsem izgubili, pokazali tudi s tem, da je srednji bloker Svetoslav Gocev cinično zaploskal stožiškim navijačem na vseh straneh dvorane, tokrat nemočni prvi zvezdnik Cvetan Sokolov je ob eni od izgubljenih točk žogo po nogometno poslal med občinstvo, pa tudi prosti igralec Teodor Salparov je prejel rdeči karton. Statistika pove zelo veliko; Slovenija je zbrala 11 blokov, Bolgarija le pet, Giulianijevim fantom je uspelo devet zmagovitih začetnih udarcev oziroma asov, Čebulju kar šest, gostom le dva, Sokolov pa je dosegel 12 točk, a le z 35-odstotnim izkoristkom v napadu, kar sedemkrat so ga Slovenci ustavili z blokom. In seveda še to, slovenski odbojkarji so bili prvič v medsebojnih dvobojih boljši od Bolgarov. »Servis in blok sta bila tokrat perfektna, še posebno je bil blok učinkovit proti Sokolovu. Igrali smo taktično zelo dobro, s srcem. Izgubljeni prvi niz je bil velika nevarnost, toda odziv igralcev je bil neverjeten. Čebulj je odlično serviral, tudi drugi, razliko pa je naredil blok. Dobili smo še eno priložnost, da se pomerimo z močnimi Rusi, ki imajo odlične serverje. A upam, da smo se na prvi tekmi kaj naučili in da bo zato tokrat drugače,« je menil slovenski selektor Giuliani.
...
...

Rusi so lahko še boljši

»Ko Bolgari niso imeli več rešitev za naš blok, so igrali le na Sokolova, a smo tudi njega ustavili in jim spodrezali krila. Zmaga nam bo dala nov zagon za Rusijo, za uspeh proti njej pa bomo morali pokazati svojo najboljšo predstavo, boljšo kot proti Bolgarom. Že pred prvenstvom smo vedeli, da bo Rusijo težko dvakrat premagati. Ko bi se vsaj uresničile besede tistih, ki menijo, da nas tudi Rusi pred našimi navijači težko premagajo dvakrat,« je napovedal kapetan Tine Urnaut. »Moramo biti bolj natančni in izkoriščati vse lahke položaje za napad, na uvodni tekmi jih nismo. To Rusi počnejo fantastično. Žoge iz težkih položajev tudi z osmih, desetih metrov podajajo blizu mreže. Če nisi natančen, je proti bloku, kakršen je ruski, zelo težko. Pri tem ne menim, da morajo biti bolj natančni le podajalci, ampak vsi igralci. Rusi so res fenomenalno telesno močna ekipa. Imajo 14 odličnih igralcev, prav vseeno je, kdo igra, tu je vprašanje le to, kdo je v boljši dnevni formi. V zadnjih letih je to ekipa, ki je najbolj stanovitna, na vrhu je na prav vsakem tekmovanju,« je še dodal. »Bil sem soigralec Sokolova in tudi vem, da se – če se ga nekajkrat ustavi z blokom – težko pobere, po svoje se zlomi. Če bomo tako izvajali začetne udarce kot proti Bolgariji in bomo dobri v bloku, menim, da lahko padejo tudi Rusi. Izboljšati pa bo treba tudi sprejem,« je svoje mnenje besedno izpovedal udarni slovenski mož v osmini finala Čebulj. »Zmagali smo na prvi tekmi proti Sloveniji, a igramo lahko še precej bolje. V naši igri je bilo še veliko rezerv. Verjamem, da bo naša igra iz tekme v tekmo boljša, da bomo maksimum dosegli v finalu. Do tega bomo morali priti prek neugodne Slovenije, ki ima fenomenalno podporo občinstva,« pa pravi ruski selektor Tuomas Sammelvuo