LJUBO DOMA

Novo leto, nove navade

Z začetkom leta je čas za novosti tudi pri urejanju in organizaciji doma.
Fotografija: Raznorazne drobnarije brez posebne vrednosti ustvarjajo nered ter izzovejo stres in tesnobo, zato se jih znebite. FOTO: Peopleimages, Getty Images
Odpri galerijo
Raznorazne drobnarije brez posebne vrednosti ustvarjajo nered ter izzovejo stres in tesnobo, zato se jih znebite. FOTO: Peopleimages, Getty Images

Novo leto je idealno za nove začetke in navade – tudi glede organizacije doma. So navade, ki bi jih morali, če jih še niste, usvojiti, in so takšne, ki bi jih morali pustiti v starem letu. Svetuje profesionalna organizatorka prostorov Mary Cornetta.

Vsemu namenite svoj prostor

Naj ima vsak predmet, ne glede na to, ali je uporaben ali zgolj okrasen, svoje mesto, kamor ga dosledno odlagate. Vseeno je, ali gre za velike ali majhne stvari, dekorativne elemente, knjige, pripomočke, časopise, igrače, ličila v kopalnici, ključe ali telefone, čisto vse naj ima svoj smiselni kotiček. Tako bodo vsi prostori urejeni, hkrati še tako majhnih stvari nikoli več ne boste iskali.

Vsaj dvakrat na leto preglejte klet in shrambo. FOTO: Valeriy_g, Getty Images
Vsaj dvakrat na leto preglejte klet in shrambo. FOTO: Valeriy_g, Getty Images

Ponudba raznih škatel, košar in zabojčkov, ki olajšajo organizacijo doma, je neskončna. Omislite si kakovostne, ki se lepo podajo v vaše omare ali na police in sovpadajo z barvnimi odtenki vaših prostorov. Preden jih kupite, pomislite, kaj boste vanje spravili in kam jih boste postavili. Manjše in večje predmete smiselno sortirajte in jih zložite v škatle, da bodo omare in police veliko bolj urejene, predmeti pa lažje dostopni.

Dan za pospravljanje

Ne glede na to, kako strogo sledite omenjenima navadama in kako urejen je po njunih zaslugah dom, je treba občasno zavihati rokave in temeljiteje pospraviti stanovanje. Prah, smeti in druga umazanija se pač hitro nakopičijo, zato izberite dan, ki bo namenjen čiščenju. Ob tem sestavite razpored urejanja kotičkov, ki občasno potrebujejo več pozornosti.

Priročne škatle, zabojčki ali košare so praktična pomoč. FOTO: Krblokhin, getty Images
Priročne škatle, zabojčki ali košare so praktična pomoč. FOTO: Krblokhin, getty Images

Vsaj dvakrat na leto uredite garderobno omaro, najbolje zgodaj spomladi in pozno jeseni. Štirikrat na leto preglejte ličila in zdravila, zavrzite vse s pretečenim rokom uporabe, uredite še uporabne reči in po potrebi dopolnite zaloge. Dvakrat na leto preglejte posteljnino in stvari, ki jih ne uporabljate več, podarite lokalnemu zavetišču, preglejte in uredite kuhinjski pribor, uredite klet, vsaj dvakrat na mesec temeljito pospravite in očistite hladilnik.

Pozabite na občutek krivde

Kopičenje predmetov zgolj iz občutka krivde ustvarja nered, zato se znebite vsega, kar nima nikakršne vrednosti, shranili pa ste te predmete le zato, ker se vam jih zdi škoda zavreči ali ker menite, da bi s tem, ko bi jih umaknili s polic ali omar, tistega, ki vam jih je namenil, užalili. Porcelanaste figurice, ki vam jih je podarila soseda, školjke, ki ste jih nekoč prinesli z morja, blazine na sedežni, ki vam nikoli niso bile všeč, a ste jih dobili v dar, šopek suhega cvetja, ki se že pošteno osipa ... vse naj roma v zgodovino. Raznorazne drobnarije brez posebne vrednosti namreč ustvarjajo nered ter izzovejo stres in tesnobo. Če jih res nočete zavreči, jih pospravite v škatle, te pa na podstrešje ali v klet. Naj vas ne ovira slaba vest, na prvo mesto postavite svoje počutje. Vaš dom bo zadihal v novi, sveži energiji.

Ne dovolite, da bi zavladal nered

Bodite dosledni, ne odlašajte s pospravljanjem, sledite načrtu ne glede na to, kako vas pesti stiska s časom. Redno in sprotno vzdrževanje reda je na prvi pogled res časovno potratno, dolgoročno pa si boste nedvomno hvaležni, saj sta rezultat lepo pospravljen in organiziran dom ter dobro počutje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije