NLP zmanjša občutke stiske

Ko smo v negativnih scenarijih, se na to negativno odzove naše telo. S pozitivnimi mislimi ohranjamo optimalno ravnovesje v možganih.
Fotografija: Spremenite način razmišljanja in spremenilo se vam bo življenje. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Spremenite način razmišljanja in spremenilo se vam bo življenje. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Nevrolingvistično programiranje (NLP) je terapevtska tehnika, pri kateri veliko pozornosti usmerimo v človekove jezikovne vzorce in njegovo vedenje. Posameznik razkriva terapevtu svoja prepričanja o svetu in sebi, njegova prepričanja se odražajo v njegovem vedenju. Pri tistih z znaki depresije in tesnobe so prepričanja o svetu negativna. Ko razmišlja o sebi, si pogosto pripisuje le slabe lastnosti: brez energije sem, zguba sem, nihče me ne mara, nikogar nimam, zanesem se lahko samo nase, v življenju mi nič ne uspe, ne vidim smisla ...

NLP upošteva tri ravni, ki sestavljajo posameznikove izkušnje in vplivajo na njihovo oblikovanje: nevrološki sistem, ki je odgovoren za telesne odzive, jezikovne vzorce, ki nadzorujejo človekov način komunikacije in interakcije s svetom, posameznikov način shranjevanja oziroma »programiranja« zunanjih dogodkov (pri depresivnih je to shranjevanje negativno, kar še okrepi negativna čustva in prepričanja o tem, da je življenje temno in nesmiselno). NLP posameznika nauči, kako spremeniti pogled na zunanje dogodke tako, da svoje razmišljanje postopoma prestavi iz negativnega k bolj pozitivnemu stanju duha. Uporablja različne pristope, da človeku pomaga razumeti, kakšen vpliv ima na svoje počutje in življenje prav sam, tako lahko spremeni stare strategije in bolj samostojno upravlja miselne procese in vedenje – če se je v depresivne misli prej ujel, jih zna zdaj prepoznati, ustaviti ter spremeniti. Namesto »nihče mi ne more pomagati« zna videti, da mu le »v tem trenutku nihče ne more pomagati« in hkrati »če se problema lotim sistematično, ga lahko rešim sam«. Razlika je v prepričanju in besedah, ki jih izbiramo (od obupa in nemoči stopimo v realnejše razumevanje dogodka z upanjem), kar dokazano deluje na nevrološki sistem. Ko smo v negativnih scenarijih, se negativno odzove naše telo. Ko znamo gojiti pozitivne misli, krepimo in ohranjamo optimalno ravnovesje v možganih. Sprememba načina razmišljanja pomaga odpraviti negativne plati, ki jih doživljajo tisti, ki so nagnjeni k depresiji in tesnobi.

NLP dokazano zmanjša občutke stiske; ko postopoma odpravljamo negativne miselne vzorce, se namreč sproži proces samozdravljenja. Fiziološko aktivira prednji levi del možganov, ki je odgovoren za občutke notranjega miru, zadovoljstva in dobrega počutja. To človeku v stiski ne pomaga le pri tem, da se počuti bolje, temveč tudi razvija pozitivnejše strategije spoprijemanja z negativnostjo. V tem času lahko terapevta NLP najdete na spletu, saj vam lahko tudi s terapijo po skypu ali telefonu na daljavo pomaga zgraditi bolj pozitivna prepričanja, ki bodo v krizi obrnila vaše življenje na bolje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije