JEZIKOVNI NASVETI

O pijancih malo drugače

Fotografija: FOTO: Matthew Childs/Reuters
Odpri galerijo
FOTO: Matthew Childs/Reuters

Decembra se še posebno veliko pije, in to predvsem alkoholne pijače. Pa tudi v našem jeziku imamo pravo zakladnico besed, besednih zvez in frazemov o pijači in pijanih ljudeh, ki jih najdemo v Slovarju slovenskega knjižnega jezika in slovarju frazemov. Seveda gre za ekspresivne izraze. Pod vino na primer beremo: iz njega govori vino v pomenu v pijanosti ne premisli, kaj reče. Vino mu je stopilo, šlo, zlezlo v glavo, torej opil se je, ali vino ga je spravilo pod mizo: tako se je napil, da ni mogel več sedeti, stati. Vino je prišlo za njim pomeni, da ga je opijanilo šele nekaj časa po pitju. Poznamo pregovora V vinu je resnica, ki pomeni, da vinjen človek pove, česar sicer ne bi, in Pijan od vina, iskati tolažbo v vinu, utopiti jezo, žalost z vinom. Pod žganje v SSKJ2 najdemo utopiti se v žganju oziroma postati hud pijanec, pod utopiti pa utopiti skrbi, žalost v alkoholu.

Glagoli zapiti (pamet, zdravje zapiti), zapiti se (s prijateljem sta se od veselja zapila, zapil se je zaradi dekleta) in naliti se (spet se ga je nalil) so prav tako povezani z alkoholom.

V slovarju pod geslom klada najdemo slabšalni izraz pijana klada, pod kapa pa ta ga ima pod kapo – je vinjen, nadelan.

Pod pijan preberemo Tako je bil pijan, da je mački botra rekel v pomenu, da se ni zavedal, kaj dela, in pregovor Kar trezen človek misli, pijan govori (v pijanosti človek razkrije svoje misli, mnenje).

Krava je označena kot psovka – napil si se ga, krava; o ti krava pijana: ne bodi krava in nehaj že piti. Znan je tudi frazem pijan kot krava ali pijan kot mavra. Narečno je mavra črno marogasta krava in bi bila lahko sopomenka k pijan kot krava. Ker pa obstaja tudi pijan kakor božja mavra, se pijan kot mavra običajno povezuje z mavrico. Ta naj bi nastala z vsrkavanjem deževnice, s čimer se povezuje njena povezanost s pijanostjo. Povezanost nezmernega pitja s kravo se potrjuje s piti kot živina, torej zelo, veliko piti, pri čemer je živina sopomenka za govedo.

Držati se koga/česa kot pijanec plota pomeni zelo in temelji na dejstvu, da se pijani ljudje težko držijo na nogah, ker alkohol vpliva na center za ravnotežje v možganih. Zato potrebujejo nekaj, na kar se lahko oprejo. Plot je za to zelo primeren. Pijanec se spreobrne, ko se v jamo zvrne je vsem dobro znan pregovor in pomeni, da kdor je vdan pijači, se tega do smrti ne more znebiti.

Piti kot žolna, tudi napiti se kot žolna: s tem je tesno povezana metaforična raba besede žolna v pomenu kdor dosti, pogosto pije. Po oglašanju piv, piv oziroma glagolu pivkati je siva žolna poimenovana z izrazom pivka. Pivka pomeni tudi pijanka, glagol pivkati pa tudi pomalo piti. Glede na to je mogoče pripisovanje pijanosti žolni pojasniti s sovpadanjem pomenov glagolov pivkati (oglašati se z glasom piv piv oziroma pomalo piti) in samostalnikov pivka (žolna, pijanka), čeprav je ta glede pitja popolnoma nedolžna.

V SSKJ2 je za žolno označen kdor dosti, pogosto pije (on je prava žolna), je pa tudi psovka – ti žolna pijana.

Pišite nam na lektura@slovenskenovice.si.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije