NA KOŽO

Komentar Mateja Lahovnika: Indija Koromandija

Ministrica trdi, da bodo stari obnovljeni računalniki služili za komunikacijo z babicami in dedki ter povezovanju z vrtci v Indiji.
Fotografija: Emilija Stojmenova Duh FOTO: Jure Eržen/Delo
Odpri galerijo
Emilija Stojmenova Duh FOTO: Jure Eržen/Delo

Indija Koromandija je po ljudskem verovanju dežela, kjer je vsega dovolj in kjer se cedita med in mleko. V zadnjem obdobju smo pri nas videli nekaj precej bizarnih javnih razpisov za porabo proračunskega denarja. Očitno nekateri ministri mislijo, da je proračunskega denarja več kot dovolj.

Minister za obrambo bi snemal resničnostni šov v vojski za dva milijona evrov. Razpis so preklicali šele, ko je vse skupaj prišlo v javnost. Ministrica za digitalizacijo Stojmenova Duhova pa je kupila obnovljene stare računalnike za vrtce in šole, čeprav v vrtcih in šolah o tem niso vedeli nič. Ministrica trdi, da bodo stari obnovljeni računalniki služili za komunikacijo z babicami in dedki ter povezovanju z vrtci v Indiji. Zakaj je naenkrat komunikacija z vrtci v Indiji tako pomembna, ve samo ona.

Če vlada pred tem ne bi napovedala dviga davkov ter zamrznitve usklajevanja plač in socialnih transferjev s sicer visoko inflacijo, bi bila ta utemeljitev smešna. Tako pa ni. Tudi po mnenju združenja ravnateljev bi ta denar lahko koristneje porabili za kakšen drug namen.

Očitno so na ministrstvu najprej kupili za šest milijonov računalniške opreme, zdaj pa razmišljajo, kako bi pred javnostjo upravičili nakup. Ministrica namreč pravi tudi, da je del računalnikov namenjen prizadetim v poplavah, čeprav je bil razpis za nakup objavljen sredi julija, poplave pa so se zgodile v začetku avgusta. V situaciji, ko tisti, ki jim je bil razpis namenjen, o razpisu ne vedo nič, poskušajo osmisliti nakup s sklicevanjem na prizadete v poplavah.

Ministrstvo za finance je od vseh ministrstev zahtevalo, da postrgajo rezerve, zato bi moral vsak minister trikrat premisliti, za kakšen namen porablja denar. Če niti tisti, ki naj bi od porabe proračunskega denarja imeli korist, o tem nič ne vedo, je očitno poraba slabo premišljena.

Še vedno imamo visoko 7,5-odstotno inflacijo, zato realna kupna moč pada, vse več ljudi pa težko shaja iz meseca v mesec z vse višjimi položnicami. Slabo utemeljena poraba javnega denarja upravičeno razburi ljudi. Slovenija pač ni Indija Koromandija in denar ne raste v bankomatih.

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije