PRESENEČENJE

Sostanovalca Vinko zabodel med spanjem: menda ga je Srečko nerviral

Preobrat na sojenju za zločin v domu upokojencev. Pohar zaradi poskusa umora za zapahi tri leta dlje.
Fotografija: Vinko Pohar je med sojenjem večkrat dejal, da ga je oškodovanec Srečko Hladin nerviral. Foto: Mojca Marot
Odpri galerijo
Vinko Pohar je med sojenjem večkrat dejal, da ga je oškodovanec Srečko Hladin nerviral. Foto: Mojca Marot

Marca letos je Vinko Pohar hladnokrvno poslušal sodbo, da je kriv poskusa uboja, ker je 2. januarja lani 10 minut pred polnočjo v domu upokojencev v Preboldu poskusil vzeti življenje Srečku Hladinu, s katerim sta že nekaj mesecev sobivala v isti sobi.

Pohar je z nožem v roki stopil do postelje, v kateri je spal Hladin, in ga zabodel. Zbudil ga je pekoč občutek za ušesom, saj ga je Pohar z nožem na preklop zabodel v levi del vratu in mu povzročil šest centimetrov globoko rano, ki je močno krvavela. Ko je malo prišel k sebi, je Hladin videl, da Pohar sedi na njem in ga drži za roke. Odrinil ga je in se močno okrvavljen napotil v domsko ambulanto, kjer so ga zaposleni oskrbeli ter poklicali reševalce in policijo.

Srečko Hladin je imel res neverjetno srečo, da ni izkrvavel. Foto: Mojca Marot
Srečko Hladin je imel res neverjetno srečo, da ni izkrvavel. Foto: Mojca Marot

»Poharju tako ni uspelo dokončati dejanja in je ostalo zgolj pri poskusu uboja po 115. členu kazenskega zakonika,« je prebrala sodbo sodnica Ingrid Lešnik, ki je Poharja obsodila na sedemletno zaporno kazen. Nepravnomočna sodba je bila presenečenje, saj je tožilstvo v obtožnici Poharju vseskozi očitalo poskus umora. Tožilka Marjeta Kreča je tik pred koncem kazenskega postopka še spremenila obtožbo tako, da je Poharju očitala, da je kaznivo dejanje storil na zahrbten način, in predlagala sodišču, da ga obsodi na 13 let zaporne kazni.

Med sojenjem

Drugačnega mnenja je bil Poharjev zagovornik po uradni dolžnosti Primož Koščak, ki je menil, da bi njegov klient moral odgovarjati kvečjemu za poskus uboja in ne umora. Sodnica je očitno presodila v prid obrambi in poudarila, da se je tako odločila na podlagi argumentov, izvedenih dokazov ter subjektivnih in objektivnih okoliščin. Poudarila je, da ni dvoma, da je Pohar Hladina zabodel v hipu, oškodovanec pa je ostal živ po srečnem naključju in prisebnem ravnanju. Pohar je namreč le za nekaj milimetrov zgrešil glavne vratne arterije in vene.

Med sojenjem smo lahko slišali, da se Pohar in Hladin nista dobro razumela, a se nista niti glasno prepirala. Pohar se je čez dan raje umaknil in čas preživel ob gledanju televizije ali branju knjig, ker da ga je Srečko nerviral. Zaupanja med njima ni bilo, tudi zato, ker je Pohar imel težave z alkoholom, njegovo objestnost pa so na račun tega tu in tam zaznali tudi zaposleni v domu. Enkrat je v jezi prevrnil voziček z zdravili. Pohar je sam večkrat izrazil željo, da bi ga prestavili drugam, tudi v drug dom, a v kratkem času to ni bilo izvedljivo, saj se povsod soočajo s pomanjkanjem prostora. Po mnenju sodnice pa je bilo skrajno zavržno, da je Pohar Hladina zabodel med spanjem. Na sodbo se je tožilka Marjeta Kreča, potem ko jo je prebrala, pritožila in vztrajala pri obtožbi, da je šlo za poskus umora na zahrbten način. S tem so se strinjali tudi višji sodniki, ki so sodbo spremenili in ugodili tožilstvu, Poharja pa obsodili na 10 let zapora. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije