MNENJE ANALITIKOV

»Gantar je lahko trn v peti Janševim načrtom«

Filozof in analitik Igor Pribac meni, da je Janez Janša po SMC uničil že drugo koalicijsko partnerico.
Fotografija: Tomaž Ganta bo Desus vodil do kongresa. FOTO: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Tomaž Ganta bo Desus vodil do kongresa. FOTO: Uroš Hočevar

Burno dogajanje v stranki Desus tudi ob zasedanju sveta stranke še ni dobilo epiloga, četudi je Aleksandra Pivec po izgubi podpore odstopila kot predsednica. A je hkrati napovedala, da bo na kongresu sredi novembra znova kandidirala za predsedniško mesto. Za komentar dogajanja smo poprosili politična analitika Igorja Pribca in Andraža Zorka.

Preberite tudi: Pivčeva se je odločila, na potezi je Janša

»Napoved kandidature Aleksandre Pivec za mesto predsednice Desusa na bližajočem se izrednem kongresu priča o tem, da gospa želi ostati v slovenski politiki. O tem govori tudi poteza, ki jo je pravkar naredila, namreč z odstopom si je verjetno zagotovila nadaljnje ministrovanje v vladi Janeza Janše. Kar ji seveda omogoča potrebno vidnost, oder za to, da se v slovenski politiki tudi ohrani. Ali bo to njeno nadaljevanje politične poti tudi nadaljevanje znotraj stranke Desus, to bo odvisno od uspešnosti njene kandidature na kongresu, njena pot je možna tudi zunaj stranke,« meni Pribac.

Odstopila in v isti sapi napovedala kandidaturo

Aleksandra Pivec in Tomaž Gantar. FOTO: Voranc Vogel
Aleksandra Pivec in Tomaž Gantar. FOTO: Voranc Vogel
Zorko je o potezi Pivčeve, da ponovno kandidira, dejal, da je »presenetljiva, če ne že ne nenavadna«. »V tridesetletni zgodovini parlamentarne demokracije v Sloveniji še nismo imeli primera, ko bi nekdo odstopil s politične funkcije in v isti sapi napovedal kandidaturo za to isto funkcijo. To slej ko prej izkazuje določeno preračunljivost v potezi odstopa, s čimer ta na nek način postane brezpredmeten,« meni Zorko in tudi ocenjuje, da do ponovne kandidature na koncu niti ne bo prišlo.

Nekateri analitiki so bili že od zadnjem dogajanju v Desusu mnenja, da je Pivčeva z oklepanjem predsedniškega mesta za vsako ceno storila politični samomor. Pribac se s tem ne strinja povsem: »Če naredimo analizo, komu to njeno obnašanje ustreza in komu ne ustreza, lahko ugotovimo, da je zagotovo zelo škodljivo za stranko, hkrati pa v nekem smislu koristno za tiste, ki si te stranke več ne želijo na političnem prizorišču, saj prispeva k šibitvi njene moči. Kdo bi to lahko bil? Seveda tiste stranke, h kateri bi se ti glasovi lahko odtekli.«​
 
​Preberite tudi: Šik ministrica brez prebite pare

Dodal je še, da je Pivčeva s svojim vodenjem in podporo, ki jo je dobila, v resnici pokazala, da del stranke Desus goji neke desne, konservativne vrednote in »da je za ta del članstva Janez Janša sprejemljiv politični vodja, verjetno lahko rečemo to tudi za Mateja Tonina.« »Razbitje stranke Desus je po tej analizi tudi v interesu močnih političnih akterjev, predvsem Janše, ki s podporo Pivčevi v resnici podaljšuje to obdobje notranjega boja v Desusu in s tem dolgoročno šibi njegovo moč, ta šibitev je seveda tudi problematična za trdnost sedanje vlade, dolgoročno pa lahko prinese širitev kroga podpornikov Janeza Janše in volivcev te stranke.«​ .

Namerno uničevanje koalicijskih partneric

Igor Pribac, filozof. FOTO: Jure Eržen
Igor Pribac, filozof. FOTO: Jure Eržen
Pribac se tako tudi strinja, da je to premier jasno pokazal s tem, ko je že drugič sklical izredno sejo vlade, na kateri je moral biti tudi minister Tomaž Gantar, ravno v času, ko je zasedal svet stranke Desus. »Sklic sej, na katerih je moral biti Gantar, govori o tem, da želi premier simbolno uveljaviti svojo nadvlado nad Gantarjem in tudi nad celotno stranko. Ta nadvlada se kaže v tem, da lahko kot predsednik vlade kliče kot nadrejeni in tudi nam vsem v javnem prostoru pove, da je oseba, ki deli karte, tudi ko gre za znotraj strankarsko življenje posameznih koalicijskih strank.«
 
Preberite tudi: Politični samomor Pivčeve. Bo Desus sploh preživel?

​Še več, Pribac meni, da na ta način Janša namerno uničuje koalicijske partnerice in tako krepi svojo stranko. »​Sam vidim dogajanje v stranki Desus kot Janševo uspešno uničevanje že druge koalicijske partnerice. Po Stranki modernega centra (SMC) z zelo šibkim političnim predsednikom Zdravkom Počivalškom, ki ga je rešila prav Janševa podpora v interpelaciji, je zdaj izjemno šibka tudi druga stranka v koaliciji in po mojem mnenju je samo vprašanje časa, kdaj bo enaka usoda zadela tudi stranko NSi. Ta se zaenkrat še sonči v uspešni volilni podpori, ki ne pada, vendar le za ceno tega, da se stranka umika vsem ideološkim vprašanjem v zvezi z demokracijo, pravno državo, ohranjanju človekovega dostojanstva, za katere se NSi formalno sicer prizadeva in jih podpira, v resnici pa obrača glavo stran od vseh političnih potez Janše in njegove stranke, ki so s tega zornega kota zelo problematične.«​

​Zorko na drugi strani meni, da dogodka nista povezana in da premierjev sklic izredne seje vlade nima povezave z istočasnim zasedanjem Desusa: »Izredna seja je bila sklicana zaradi skoka v številu potrjenih okužb. Če bi se pri sklicu tovrstnih sej ozirali na vse interne strankarske dogodke in dogajanja, bi bila seja težko še vedno izredna.«

​Gantarjeva presoja pod vprašajem

Andraž Zorko, analitik. FOTO: Jože Suhadolnik, Delo
Andraž Zorko, analitik. FOTO: Jože Suhadolnik, Delo
Je pa Zorko poudaril, da je nekoliko nenavadna tudi Gantarjeva vloga v celotni situaciji. »Še pol leta nazaj smo videli prizor, kako se objema s Pivčevo po zmagi na kongresu, pol leta kasneje je bil, poleg poslanske skupine, vodja tega, recimo mu znotraj strankarskega upora proti predsednici. Čeprav se tudi to zdi nekoliko nenavadno, pa ni tudi nepričakovano. Člani stranke z nekoliko daljšim stažem v stranki, kot ga ima Pivčeva, so verjetno začutili, da je ugled stranke zaradi ravnanje njihove predsednice omajan do te mere, da resno ogroža nadaljnjo usodo stranke. S tega vidika je takšna poteza razumljiva, seveda pa postavlja pod vprašaj tudi presojo Tomaža Gantarja, ki je očitno še pred pol leta predsednici polno zaupal.«

Pribac pa je o Gantarju povedal, da se je po njegovem mnenju v zadnjem času profiliral v spodobnega politika na slovenskem političnem prizorišču. »Mislim, da je s svojimi nastopi tako v vlogi ministra kot tudi v strankarski vlogi, pokazal neko umirjenost, zrelost, previdnost, ki nista samoumevni med slovenskimi političnimi akterji. Mislim, da je krog njegovega konsenza dovolj širok in da ima velik vpliv na slovenski javni prostor. Gotovo je to oseba, ki s svojo notranjo integriteto lahko pomeni oviro za Janševo nesporno vlogo znotraj vladajoče koalicije. Če bo ohranil enotnost s svojo poslansko skupino, kakršno kaže v dosedanjem dogajanju znotraj stranke, je lahko trn v peti Janševim načrtom.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije