Olimpija upa na čudež pri igralcih in trenerju

Slovenski nogometni prvak proti slovaškemu Spartaku razkril svojo omejenost.
Fotografija: Napadalec Spartaka Marek Bakoš je iz enajstmetrovke napovedal potop Olimpije. Foto: Tomi Lombar

LJUBLJANA – V nogometu je bistveno zabiti gol! To sicer vedo tudi nogometaši Olimpije pa tudi njihov začasni trener Aleksandar Linta, a tega niso bili zmožni v prvi tekmi 4. kroga kvalifikacij za evropsko ligo, ko jih je v Stožicah pred 7500 gledalci srečno in spretno premagal slovaški prvak Spartak iz Trnave (0:2).
Kingsley Boateng je tudi v dvobojih z vratarjem Martinom Chudyjem potrdil, da ne spada v ekipo slovenskega prvaka. Foto: Tomi Lombar

Prvi zadetek so gostje dosegli iz enajstmetrovke v 23. minuti (Marek Bakoš), potem ko je posredovanje Roka Kronavetra v dvoboju z gostujočim kapetanom Martinom Tothom kot prekršek videl zgolj angleški sodnik Craig Pawson. Šest minut pozneje je bil izključen poveljnik Spartakove obrambe Toth po prekršku nad Issahom Abassom in zdelo se je, da se bo Olimpija vrnila v igro za zmago. Toda že v 35. minuti je domači kapetan Branko Ilić nerodno posredoval pred svojimi vrati in z glavo premagal svojega čuvaja mreže Aljaža Ivačiča. V celi uri številčne premoči na igrišču so imeli zmaji niz priložnosti za zadetek, a zaključek akcij je bil katastrofalen. Trikrat se je osmešil rezervist Kingsley Boateng, pri strelu niso bili niti Kronaveter, Dino Štiglec, Nik Kapun in drugi rezervist Goran Brkić. Strateg Linta je imel pripravljen le en igralni načrt, dejstvo je tudi, da iz igralcev ni sposoben izvleči maksimuma, ki je nujen na resnih evropskih tekmah.

»Z rezultatom nisem zadovoljen niti z igro v prvem polčasu. Prisotnega je bilo preveč strahu pred napakami, sami sebi smo zabili dva gola. V drugem polčasu smo popravil vtis, imeli smo nekaj priložnosti za zadetek. Videli ste, da žoga ni hotela v gol. Tudi to je nogomet, na žalost ne zmaga vselej ekipa, ki bi si to zaslužila,« je razpredal Linta, ki je še dodal: »Ne vem, česa so se igralci ustrašili. Morda pomembnosti tekme, pritiska. Sam pravim, da si pritisk naprtimo sami, verjetno pa igralci ne delujejo tako. Jaz nad njimi nisem izvajal pritiska.« Potem je srbski strokovnjak izrazil še upanje na čudež na povratni tekmi v Trnavi pred 18.000 gledalci: »Poskusili bomo doseči tri zadetke in prejeti nobenega. Zagotovo bo to zahtevna naloga, je pa izvedljiva. Bomo videli. Morda bomo pa tudi mi dosegli dva gola tako rekoč brez priložnosti.«

Ivačič razkril resnico

Medtem ko je večina v zmajevem gnezdu ocenila, da je izgubilo boljše moštvo, je vratar Ivačič brez dlake na jeziku izstrelil: »Spartak je povsem zasluženo zmagal. Pokazali so močnejšo željo od nas. To je edina resnica, ki jo lahko povem v tem trenutku.« In kako je mogoče, da v zgodovinski tekmi za klub igralci ne odigrajo po najboljših močeh? »Žal se to ne zdi mogoče, ampak to je resnica. Saj ste videli, na kakšen način so igrali tekmeci, kako se razdajajo na igrišču, kako so delali drug za drugega, mi pa ne. To je moje videnje.« Kje pa se je izgubila ta kemija, povezanost med igralci? »Težko odgovorim. Ne vem.«
Je problem v vodenju ekipe? »Tega ne bi rad komentiral.« Ivačič pa je še poudaril: »Imamo upanje v preobrat. Kakšni športniki pa bi bili, če ne bi verjeli v uspeh?«

Ivačičevo mnenje smo prenesli tudi kapetanu Iliću, ki je dejal: »Morda je Aljo tako videl. Na neki način mu lahko pritrdim. Res je šlo za zgodovinsko tekmo, to pa moraš pokazati tudi na igrišču. Spartakovi napadalci so po njej popadali na tla zaradi utrujenosti. Morda je to tisto, kar je pretehtalo v njihovo korist. Možno, da nismo šli povsem do konca.« Glavni osmoljenec tekme je še ocenil: »Bili smo boljši, potem pa smo storili nespameten prekršek za kazenski strel, ki mogoče sploh ni obstajal. Ko je bil Toth izključen po prekršku nad Abassom, smo se dvignili, vendar je prišla moja napaka z avtogolom. V tistem trenutku bi se najraje pogreznil v zemljo. Potem smo se trudili, ne morete reči, da si nismo želeli, vi pa lahko presodite, ali je bil to pravi način. Žal nam je. Čaka nas težka tekma pri njih doma, toda obstaja še kanček upanja, da lahko obrnemo rezultat. Toda v Trnavi bomo morali biti pravi levi.«

Upanje umira zadnje

Kronaveter je o kronični neučinkovitosti zeleno-belih dejal: »Enajstmetrovka nas je presekala. Menim, da prekrška za kazenski strel ni bilo, saj ni bilo kontakta. Potem pa še ta nesrečni avtogol ... Potem smo sicer imeli dobre priložnosti za zadetek, toda ne moremo ga doseči. Ne vem, komu smo se tako zamerili. Na vrsti je še povratna tekma, mislim, da smo boljša ekipa in lahko pridemo do zasuka.« In potem je tudi Štajerec v dresu ljubljanskega kluba omenil željo: »Moramo biti konkretnejši, bolj si moramo želeti gola. Dodati moramo še kakšen odstotek, saj ne vem, kdaj bomo spet imeli tako veliko priložnost za uvrstitev v skupinski del tekmovanja. Dogajali so se že večji čudeži, dokler smo živi, bomo upali.« Čudež je bila že učinkovitost Spartaka: dva strela in dva zadetka. Povratni dvoboj bo prihodnji četrtek.