Politična preigravanja

Jasnič in Jurša sta se kosilu z Janšo odrekla

Analiza: Ali po nedeljskem referendumu in ob novem vodstvu Desusa morebitna nova konstruktivna nezaupnica lahko uspe?
Fotografija: Množični odziv volivcev na pozive pobudnikov referenduma in plebiscitarno zavrnitev novele zakona o vodi je mogoče razumeti tudi kot zavračanje aktualne vlade, ki jo morebiti čaka nova konstruktivna nezaupnica. FOTO: Blaž Samec
Odpri galerijo
Množični odziv volivcev na pozive pobudnikov referenduma in plebiscitarno zavrnitev novele zakona o vodi je mogoče razumeti tudi kot zavračanje aktualne vlade, ki jo morebiti čaka nova konstruktivna nezaupnica. FOTO: Blaž Samec

Možnost nove konstruktivne nezaupnice je na nedeljski referendumski večer napovedala predsednica SD Tanja Fajon. »Predsednik vlade, ki ima tako nizko podporo ljudi, ne more uspešno voditi Slovenije in najbolje bi bilo, da odstopi. Če se to ne bo zgodilo, moramo v opoziciji resno razmisliti o morebitnem novem poskusu konstruktivne nezaupnice, da dosežemo predčasne volitve, da dosežemo spremembe. SD je pripravljena prevzeti pobudo,« je dejala Fajonova, ki se bo v petek srečala z novim predsednikom Desusa Ljubom Jasničem.

»Pogovoriti se nameravam o vseh aktualnih stvareh,« je Fajonova odgovorila na vprašanje, ali bo načela tudi temo morebitne nove konstruktivne nezaupnice. Srečanju dveh politikov ne bi veljalo namenjati posebne pozornosti, če se ne bi predsednik Desusa Ljubo Jasnič in vodja poslanske skupine upokojenske stranke Franc Jurša odpovedala kosilu s predsednikom vlade Janezom Janšo.

»Vabilo je bilo, a sva se opravičila,« je Jasnič potrdil neuradno informacijo o košarici, ki jo je dal prvaku SDS. Je to znak, da bodo Desusovi poslanci resnično prestopili v opozicijo, v kateri so sicer formalno od decembra lani?

Že današnje tajno glasovanje o kandidatu za ustavnega sodnika Janezu Kranjcu bo eden od kazalnikov, ali lahko opozicija računa na to, da se ji bodo poslanci Desusa pridružili tudi pri nasprotovanju za četrtek predvidenemu glasovanju o predlogu zakona o demografskem skladu. Jasnič naj bi danes na sestanku s svojimi poslanci oblikoval dokončno stališče glede podpore. Če bi torej Desus res glasoval z opozicijo, bi bil lahko to pomemben signal za odločitev o morebitni novi konstruktivni nezaupnici.

Nekdanji politik in politični komentator Bogdan Biščak ne verjame, da bi se poslanci Desusa odrekli dosedanjemu ravnanju, ko so vlado podpirali, vprašanje pa je tudi, kdo bi se bil sploh pripravljen izpostaviti kot kandidat za novega mandatarja.

Na to temo se je prek tviterja že odzval tudi prvak SDS:



Bogdan Biščak FOTO: Uroš Hočevar
Bogdan Biščak FOTO: Uroš Hočevar


Tudi politični analitik Marko Balažic ne verjame, da bodo v Desusu spremenili smer svojega delovanja. »Ne dvomim, da so bili vsaj za primer zakona o demografskem skladu že sklenjeni nekateri dogovori, ki zagotavljajo podporo stranke Desus. Prav tako ne pozabimo, da je trenutno, poleg političnega prestiža, v igri ogromno evropskega denarja. Ker bo ta ključno zaznamoval prihodnjo politično krajino, je izjemno pomembno, kdo se bo postavil na vrh te piramide. V tej bitki bo politična temperatura le še naraščala,« je napovedal.

Marko Balažic FOTO: Osebni arhiv
Marko Balažic FOTO: Osebni arhiv

 

Opozicija na referendumskem valu


Vsekakor je zelo priporočljivo, da se kakšne glave po referendumu ohladijo. Ene, da ne ponovijo napake Aleša Primca s takojšnjo naznanitvijo politične stranke, je dodal analitik, druge pa, da premislijo o pristopu, ki je dopustil zmedo znotraj lastnega volilnega telesa.

Balažic ne verjame, da bi rezultat referenduma lahko pretirano vplival na politična razmerja trenutne vlade, bo pa vsekakor vplival na politična preračunavanja pred prihajajočimi volitvami. »V duhu teh preračunavanj je tudi malo verjetno, da bi katera od opozicijskih strank iz rok izpustila priložnost, da bi zajahala novoustvarjeni val, ki ga lahko interpretiramo tudi kot nezaupnico nekaterim potezam vlade. Sploh ker zelo jasen rezultat napoveduje ustanovitev nove formacije, ki bi lahko zarezala tudi v podporo stranke SD. Med opozicijskimi strankami pričakujem zato kar nekaj prerivanja in prisvajanja zaslug za dober rezultat referenduma,« je analiziral sogovornik.

Prvak največje opozicijske stranke LMŠ Marjan Šarec je dejal, da bi moral premier Janša, če bi imel kaj spoštovanja do demokracije, na vnovično glasovanje o zakonu o nalezljivih boleznih, na katerega so državni svetniki včeraj izglasovali veto, vezati zaupnico. Do Desusovih poslancev je bil oster: »Na referendumu smo videli, kako je, ko o zakonih odloči ljudstvo. Prišel je čas, da tudi o prihodnji vladi odloči ljudstvo. Kajti v tem sklicu imamo oportuniste, ki vedno glasujejo tako, da so zakoni na koncu sprejeti.«

Desus mora najprej jasno dokazati, da je opozicija, in odreči podporo vladi, zapusti naj torej vladno barko, od tam naprej pa so po Šarčevem mnenju odprte vse opcije.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije