Tuja prvenstva

Firmino popeljal Liverpool na vrh

Angleški prvaki so premagali Tottenham in prevzeli vodstvo v premier league. Atalanta brez Iličića do točke proti Juventusu.
Fotografija: Roberto Firmino je bil junak tekme v Liverpoolu.FOTO: Peter Powell/AFP
Roberto Firmino je bil junak tekme v Liverpoolu.FOTO: Peter Powell/AFP

Liverpool je spet vodilni v angleški nogometni ligi. Ko je že kazalo, da se bo derbi vodilnih končal z neodločenim izidom, se je za junaka tekme na Anfieldu, kjer so bili na znameniti tribuni Kop zbrani redki navijači rdečih, izkazal brazilski napadalec Roberto Firmino in z glavo zadel za pomembne tri točke. V Italiji sta se Atalanta brez Josipa Iličića in prvak Juventus razšla z 1:1.

Liverpool je bil ves čas tekme boljši tekmec. V prvem polčasu je bila žoga kar 77 odstotkov časa v njegovi posesti. Premoč je kronal v 26. minuti, ko je žogo v gol potisnil Mohamed Salah. A veselje domačih navijačev, ki so bili v omejenem številu na tribunah, je bilo kratko, sedem minut pozneje so gosti, potem ko so domači še naprej oblegali njihova vrata, izvedli protinapad, uspešno ga je zaključil Heung-min Son.

Tottenham je drugi polčas začel nekoliko napadalneje, agresivneje, na začetku si je pripravil tri priložnosti. Harry Kane ni uspel prek vratarja Allisona Beckerja z razdalje poslati žogo v mrežo, dve skoraj identični priložnosti pa sta se ponudili Nizozemcu Stevenu Bergwijnu. V prvem poskusu je streljal mimo gola, v drugem pa je zadel vratnico.

Mohamed Salah je dosegel prvi gol na Anfieldu. FOTO: Clive Brunskill/AFP

Na drugi strani je Sadio Mane stresel prečko, natančnejši je bil v 90. minuti Firmino, ki je po podaji z leve strani v polno zadel z glavo, za prvi poraz Tottenhama po prvem krogu, ko ga je prav tako premagala ekipa iz Liverpoola, Everton.

Pred derbijem sta imela Leicester in Southampton priložnost, da se začasno zavihtita na sam vrh prvenstvene razpredelnice. A sta jo oba zapravila. Leicester je doma z 0:2 izgubil proti Evertonu, Southampton pa je pri razglašenemu Arsenalu remiziral, izid je bil 1:1, čeprav je od 63. minute igral z igralcem več.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Nogometaši Atalante, ki jim tokrat zaradi poškodbe ni mogel pomagati slovenski reprezentant Josip Iličić, so v 12. krogu italijanske lige gostovali pri branilcu naslova Juventusu in igrali 1:1.

Cristiano Ronaldo je zastreljal 11-metrovko. FOTO: Marco Bertorello/AFP

Ekipo iz Bergama v zadnjem času bolj kot igre zaznamuje spor med trenerjem Gian Pierom Gasparinijem in Alejandrom Gomezom, ki je znova začel le na klopi, v igro pa vendarle vstopil v 53. minuti. Juventus je takrat že vodil, povedel je v 29. minuti po strelu Federica Chiese malce zunaj kazenskega prostora.

V 57. minuti pa je Atalanta izenačila, ko je od prečke s slabih 20 metrov zadel Remo Freuler. Cristiano Ronaldo je imel v 61. minuti na voljo najstrožjo kazen za novo Juventusovo vodstvo, a je njegov strel obranil Pierluigi Gollini.

Genoa je proti vodilnemu Milanu igrala 2:2, Inter je v derbiju z Napolijem slavil z 1:0, Parma pa se je s Cagliarijem razšla z 0:0.

Barca spet v igri

V Španiji je po domači zmagi proti do danes vodilnemu Real Sociedadu z 2:1 vendarle bližje vrhu španske prvenstvene lestvice. Katalonci zdaj zasedajo peto mesto, Baski pa so zaradi slabše gol razlike prvo mesto prepustili Atleticu iz Madrida.

Jan Oblak in soigralci so minuli konec tedna ostali praznih rok na mestnem derbiju proti Realu, a so po zmagi Barcelone znova na vrhu španske lige.

Jordi Alba je prinesel veselje Barcelon. FOTO: Lluis Gene/AFP

Katalonci so bili v prvem polčasu vnaprej odigrane tekme 19. kroga precej boljši tekmec od prvega presenečenja letošnje sezone iz San Sebastiana. Pripravili so si ogromno lepih priložnosti, a se vseeno znašli v zaostanku po iznajdljivi akciji, ki jo je z bližine zaključil Willian Jose v 27. minuti.

V 31. je s sijajnim zaključkom s slabšo desno nogo zadel Jordi Alba. Isti igralec je v 43. minuti še podal Frenkieju de Jongu za vodstvo Barcelone. Stranski sodnik je sprva dvignil zastavico, ogled posnetka v sobi za VAR pa je razkril, da Nizozemec ob zadetku ni bil v prepovedanem položaju.

V drugem polčasu je Antoine Griezmann, ki je v prvem zadel vratnico, potem ko je že preigral vratarja, z vsega dveh metrov zgrešil prazna vrata. Gosti so nato večji del drugih 45 minut pritiskali, a niso znali kaznovati Kataloncev za vse zapravljene priložnosti. Marc-Andre ter Stegen je v 84. minuti s sijajno obrambo rešil svoje moštvo po poskusu Alexandra Isaka.

S tremi točkami so se varovanci Ronalda Koemana Atleticu, Sociedadu in madridskemu Realu, ki je v torek slavil proti Athleticu iz Bilbaa s 3:1, približali na šest točk razlike. Barcelona je sicer odigrala 12 tekem, Atletico eno manj, Real Madrid eno več, Sociedad pa že 14.

Bayer ostaja prvi

V nemški ligi nogometni ligi je po tekmah 12. kroga na vrhu ostal Bayer Leverkusen, ki je na gostovanju pri Kölnu slavil s 4:0. Več težav sta imela zasledovalca Bayern in Leipzig Kevin Kampla, a sta le zmagala; Bavarci 2:1 z Wolfsburgom, Leipzig pa 1:0 s Hoffenheimom. Schalke pa je odigral še 28. tekmo v nizu brez zmage.