STE VEDELI?

Koliko obiskov patronažne seste vam v resnici pripada?

Dan po prihodu iz porodnišnice na vrata potrka patronažna sestra.
Fotografija: Novorojenčka na domu že prvi dan obišče patronažna sestra. FOTO: Srisakorn Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Novorojenčka na domu že prvi dan obišče patronažna sestra. FOTO: Srisakorn Getty Images/istockphoto

Iz porodnišnice, kjer so novorojenčki pod budnim očesom zdravstvenega osebja, se mnoge mamice odpravijo s cmokom v grlu. Bodo lahko same skrbele za otroka? Kaj pa če gre kaj narobe? K sreči že prvi dan po odpustu na obisk pride patronažna sestra.

Vendar pa vse novopečene mamice niti ne vedo, koliko teh obiskov jim pripada. Do prvega obiska višje ali diplomirane medicinske sestre je namreč nosečnica upravičena že v zadnjem trimesečju nosečnosti. Pogovorita se o njenem zdravju, poteku nosečnosti, pripravah na dojenje in pregledata opremo, ki jo je bodoča mamica pripravila za novorojenčka.

Starševsko veselje. FOTO: Halfpoint Getty Images/istockphoto
Starševsko veselje. FOTO: Halfpoint Getty Images/istockphoto

Nedelja ali delovni dan

Nestrpneje pa mamice pričakujejo prvi obisk pri novorojenčku. Ne glede na to, ali je praznik ali nedelja, patronažna sestra pride dan po odpustu iz porodnišnice. Le tam, kjer dežurstvo ni urejeno, pridejo na prvi delovni dan, ki sledi. V skladu s pravili obveznega zdravstvenega zavarovanja patronažna sestra v prvem mesecu otrokovega življenja opravi tri obiske pri novorojenčku in dva pri otročnici, kar zadostuje v večini primerov. Če pa zdravstveno stanje matere ali otroka tako zahteva, se število obiskov lahko ustrezno poveča.

Tudi pregled mamice

Na prvih obiskih ponavadi medicinska sestra opravi nego dojenčka, veliko pozornosti nameni kakšnim posebnostim, barvi njegove kože, mečavi in popku. Ta še zlasti skrbi starše, zato jim da podrobna navodila, kako ga čistiti in negovati. Svetuje tudi glede hranjenja in dojenja, umivanja, previjanja in seveda odgovarja na malo morje vprašanj, ki jih imajo zlasti starši prvorojencev. Ob zadnjem obisku novorojenčka tudi prvič skopa.

Obisk je namenen tudi zdravju mamice. FOTO: Guliver/thinkstock Getty Images/istockphoto
Obisk je namenen tudi zdravju mamice. FOTO: Guliver/thinkstock Getty Images/istockphoto

Obiski patronažnih sester pa niso namenjeni le dojenčkom, temveč tudi mamici. Ta mora imeti po porodu ustrezno fizično oskrbo ter dovolj psihične in socialne podpore. Jo tudi telesno pregleda, preveri pravilno krčenje maternice, morebitno epiziotomijsko rano ali rano po carskem rezu ter območje zunanjega spolovila in zadnjične odprtine. Pregleda tudi dojke in izmeri krvni tlak.

Tudi po 4. mesecu ter v 2. in 3. letu starosti

Vendar pa to še ni konec obiskov. V prvem letu otrokovega življenja naj bi prišla patronažna medicinska sestra na obisk še trikrat, in sicer med 4. in 5. mesecem, med 7. in 8. mesecem ter med 10. in 11. mesecem. Na teh obiskih svetujejo glede uvajanja goste hrane in negovanja zob.

Zadnja dva obiska sta v drugem oziroma v tretjem letu otrokovega življenja. Vendar pa zelo pogosto do teh obiskov niti ne pride. Vzroki za to so različni, mnoge patronažne službe so preveč obremenjene, včasih pa obiske odklonijo tudi mamice same.

Patronažne službe so mnogokrat zelo obremenjene. FOTO: Blaž Samec
Patronažne službe so mnogokrat zelo obremenjene. FOTO: Blaž Samec

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije