KRONIČNA UTRUJENOST

Ste tudi vi med tistimi, ki so kar naprej utrujeni?

Telo nam nenehno pošilja znake, kako je z njim. Kako vedeti, kdaj vaditi in kdaj ne?
Fotografija: Spanec in regeneracija sta prav tako pomembna kot aktivni del treninga, sta del istega procesa. FOTO: Shironosov Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Spanec in regeneracija sta prav tako pomembna kot aktivni del treninga, sta del istega procesa. FOTO: Shironosov Getty Images/istockphoto

Ljubiteljski športniki imamo radi gibanje po športno, tudi strukturirano vadbo, rekreacija je zelo pomemben del našega življenja.

Vemo, da toliko, kot vložiš v rekreacijo, toliko dobiš, in znoj in napor sta naša dobra znanca. Zato napor nikakor ni tisto, kar nas pri početju moti, veliko bolj neprijetna je tista čudna utrujenost, ko bi sicer radi vadili, pa smo tako zelo utrujeni, da vadbe ne zmoremo kakovostno opraviti. Ne da bi vedeli, zakaj.

Stvari niso preproste, veliko lažje obvladujemo tehnologije kot svoje telo – za pametni telefon do sekunde natančno vemo, kdaj mu bo zmanjkalo energije in bo ugasnil. Ves čas spremljamo njegovo stanje. Tistih v športno preživljanje prostega časa zaljubljenih, ki podobno počnejo z lastnim telesom, pa je precej manj.

Za miselno aktivnega in vedoželjnega človeka ni hujšega kot občutek, da ni imel dovolj spanja. V takem stanju je težko prav vse, tako služba kot obveznosti v zasebnem življenju. In nič drugače ni z rekreacijo.

image_alt
Prekomerno spanje: zakaj do tega pride in kako to preprečiti

Kaj storiti, če smo rekreativci in imamo točno določen čas za trening in načrt vadbe, ki se ga moramo držati, počutimo pa se kot cunja?

Seveda poznamo utrujenost, ko se počutimo slabo in se nam ne da na trening, pa vseeno gremo in čez deset minut imamo že nasmeh na obrazu, nič nas ne boli, opravimo zastavljeno, in tudi takoj po treningu in naslednji dan ali dva se dobro počutimo. Kaj pa, če smo povsem brez energije, nismo pa bolni? In če to traja že nekaj časa ...

Strokovnjaki z izkušnjami pravijo, da nam največkrat primanjkuje spanec, ki je potreben za okrevanje in regeneracijo. Razlogi za to so seveda zelo različni. Je vredno trenirati, ko se počutimo, da smo fizično in psihično izčrpani? Je bolje opraviti visoko intenzivni intervalni trening ali si je bolje vzeti dan počitka?

Zagotovo je počitek veliko bolj zdrav kot pa vadba na silo. Predvsem pa je koristno vedeti, kakšni so znaki, ko smo preveč utrujeni, da bi se spravili k sebi in vadili.

image_alt
Kaj vse najdemo v energijskih napitkih

Opozorila, da raje ne na vadbo

Tisti rekreativci, ki pozorno opazujemo svojo uspešnost in učinkovitost med vadbo, ne glede na to, ali gre za največje obremenitve, najhitrejši čas teka ali najboljši dosežek na kolesu, bomo takoj opazili, da smo slabši. En slabši trening seveda ni nič čudnega, to se zgodi vsakomur, saj imamo boljše in slabše dneve, vendar pa je tudi to znak, da se od prejšnje vadbe ali česa drugega nismo dovolj odpočili.

Tudi če več dni zapored ne spimo dobro, se bomo zelo slabo počutili in bomo verjetno morali razmisliti, ali gremo na trening ali ne. Našemu telesu bo morda koristilo več počitka in okrevanja, vse dokler se spanje ne bo spet izboljšalo. In vrnilo se bo boljše počutje, tudi tisto športno.

Slabo je tudi, če nenehno zbolevamo ali smo velikokrat poškodovani. To je lahko znak preobremenjenosti in v takem primeru je nujen počitek, lahko tudi daljši odmor brez športa. 

Če nas telo boli še nekaj dni po treningu, nekaj ni v redu. Recimo, da po štirih dneh ni nič bolje. Če si po posamezni vadbi premalo spočijemo, preden se lotimo nove, take bolečine niso nelogične. Utrujene rekreativne športnike bo takšna bolečina spremljala dalj časa kot spočite.

image_alt
Velnes niso samo savne in masaže

Če se k športu ne moremo spraviti brez nekaj skodelic kave ali vadbe opraviti, ne da bi se okrepčali z nekaj geli (ki jih sicer ne potrebujemo), potem nekaj ni v redu. Predvsem poživljanje s kavo ni dobro, še zlasti ne v vročih dneh, in če med vadbo premalo pijemo, si delamo škodo.

Prav nič navdušujoče ni, če pravilno jemo in vadimo, naša telesna oblika pa ostaja ista, in tudi če treniramo bolj naporno, smo pa ves čas utrujeni, telesna oblika ostaja enaka. Trening je namenjen temu, da se spočito telo prilagaja določenim stresorjem, naj bo to v našem mišičnem tkivu ali v možganih, da krepi mišice in da maščobe izgorevajo.

Ko treniramo na ravneh, ki so daleč pod našimi zmožnostmi, ne bomo mogli doseči dostojnih sprememb.

Torej: več? Človeško telo lahko prenese le določeno število dražljajev in določeno količino stresa. Če je tega preveč, se zelo utrudi, tudi zbolimo lahko. Pogosto je zato koristneje, če nekaj dni preživimo brez športa in si opomoremo, vrnitev h kakovostni vadbi z več energije in bistrejšim umom bo stvari zelo izboljšala.

Če se spomnimo telefona ...

V zadnjem času so zelo priljubljene visoko intenzivne intervalne vadbe (HIIT) in le-te je utrujenemu človeku težko opraviti. Če smo zelo utrujeni, bomo imeli težave pri aerobnih, anaerobnih ali vadbah moči. Pri zahtevnih treningih se zdrav rekreativec seveda utrudi, vendar je to nekaj drugega, kot če se vadbe lotimo zelo utrujeni.

image_alt
To sta naj planinska in naj visokogorska koča v Sloveniji za letošnje leto

Omenili smo že, kako modro znamo poskrbeti za življenje svojega pametnega telefona. Morda velja isto poskusiti s samim seboj. Če smo zdravi, a se med vadbo dlje časa počutimo slabo, smo utrujeni, potem je treba prilagoditi trening. 

Spanec in regeneracija sta prav tako pomembna kot aktivni del treninga, sta del istega procesa. Svetujemo, da si morda poiščete strokovno pomoč, izkušenega trenerja, če pa mislite, da se boste znali odpočiti sami, potem si omislite dneve aktivnega okrevanja, ko naredite nekaj ogrevalnih vaj, raztezajte se na valčku, pojdite plavat, a bolj kot kopanje, pojdite na umirjen dolg sprehod. Najbolj pomembno je, da poženete kri po telesu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije