BOLHE

Srbeča nadloga psov in mačk

Bolhe so majhne žuželke, ki na koži psov in mačk povzročajo neprijetno srbečico.
Fotografija: Bolhe grenijo tudi mačje življenje. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Bolhe grenijo tudi mačje življenje. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Spadajo med zunanje zajedavce, ki jih zelo pogosto najdemo na hišnih ljubljenčkih. Mnogi lastniki še vedno ne vedo, da so bolhe v okolju prisotne vse leto in da jih žival brez primerne zaščite lahko dobi kjer koli.
Ampulo proti bolham nanesemo na vrat tako, da razmaknemo dlako.
Ampulo proti bolham nanesemo na vrat tako, da razmaknemo dlako.

Zelo pomembno je vedeti, da na živali najdemo le pet odstotkov populacije bolh, preostalih 95 odstotkov razvojnih stopenj je v bivalnih prostorih, preprogah, med režami parketa, v oblazinjenem pohištvu. Poznamo več vrst bolh, med njimi so pasje, mačje in človeške.
 

Razvojni krog


Odrasle bolhe so s prostim očesom vidne majhne žuželke črne barve, ki v odrasli obliki aktivno skačejo po dlaki živali, lahko tudi z enega gostitelja na drugega. Hranijo se s krvjo. Na telesu se v 48 urah začnejo pariti in ležejo jajčeca. Samica izleže približno 50 jajčec na dan. Niso nalepljena na dlako, ampak padajo na tla.


V dveh do petih dneh se razvijejo ličinke, iz njih pa se razvije buba, ki je zelo odporna in jo težko uničimo. Ko so razmere ugodne, se spremeni v odraslo bolho. V idealnih razmerah ta razvojni krog traja od 21 do 28 dni. Iz ene bolhe se v dveh mesecih lahko razvije 20.000 novih!
 

Srbečica in bolezni


Bolha ob piku v telesu spusti slino, na katero se žival lahko odzove z alergijsko reakcijo, ki ji pravimo alergijski dermatitis. Pojavijo se rdečina, srbečica, kraste in rane. Lastniki nam poleg srbečice, ki jo opazijo pri živali, pogosto omenijo še, da so živali nemirne, da med spanjem poskočijo in se začnejo gristi.


Invadiranost z bolhami najlažje ugotovimo s pregledom dlake, na kateri so vidne drobne črne pikice, kar so bolšji iztrebki. Če jih zmočimo pod vodo, se na beli podlagi zaradi krvi obarvajo rdeče. Med pregledom lahko najdemo odraslo bolho, ni pa nujno. Poleg alergijskega dermatitisa bolhe lahko prenašajo trakulje in mikoplazmo, ta je vse pogostejša pri mačkah.
 

Zdravljenje in preventiva


Za preprečevanje okužbe z bolhami je treba redno uporabljanje insekticidnih sredstev v obliki pipet, tablet ali ovratnic. Pipete moramo nanašati po navodilu veterinarja, večinoma enkrat na mesec na območje na vratu, razmaknemo dlako in ampulo iztisnemo na kožo. Ker jajčeca padajo z dlake tudi na tla, žival lahko bolhe dobi kjer koli, če ni zaščitena. Preventivno apliciranje insekticidov je zato zelo pomembno.


Kadar imamo v gospodinjstvu več živali, je pomembno zaščititi vse, saj bolhe skačejo z ene na drugo. Če ena ni zaščitena, bo lahko stalen vir okužbe za druge. Zmotno je razmišljanje, da bolh pozimi ni. Takrat se v mnogo primerih na živali naseli veliko bolh, saj ljudje manj skrbijo za zaščito.

*Anja Paternost je dr. vet. med. iz Veterinarske ambulante JANG, Novo mesto, tel.: 07/3341-080, www.jangvet.si

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije