VESAK 2019

Največji budistični praznik se bliža

Letos bo praznovanje 18. maja, šlo pa naj bi za širok duhovni praznik, ki zaznamuje življenje, razsvetljenje in smrt Gautame Bude.
Fotografija: Vrhunec duhovnega leta FOTO: guliver/GETTY IMAGES
Odpri galerijo
Vrhunec duhovnega leta FOTO: guliver/GETTY IMAGES

Vesak označuje vrhunec duhovnega leta, ko se sile razsvetljenja, povezane z Budo, zlijejo na naš planet. Vesak festival je splošno znan tudi kot festival Bude.

Starodavna legenda

Legenda pravi, da naj bi se vsako leto pojavil v osamljeni dolini nekje v Himalaji točno ob prvi majski polni luki bika. Pojavi se za kratek čas in pred svojim velikim bratom Jezusom Kristusom in skupino učencev naredi vodni obred.

Moč Budove navzočnosti je takšna, da je zbrana skupina ne more dolgo prenašati. Za trenutek njegovega pristopa je značilna velika tišina, ki naj bi prekipevala od vitalnosti in pomena. Budov blagoslov žari skozi to celotno srečanje in se širi po vsem svetu. V tem vrhuncu leta se skriva največje služenje nas vseh: moramo se namreč duhovno pripraviti na energijo, ki se vrača v človeštvo, in držati notranjo povezavo v vsakdanjem življenju, vizualizirati sebe kot čisti kanal svetlobe v skladu s tematiko bika z afirmacijo: »Vidim, in ko se oko odpre, je vse svetloba.« Pred nami so cilji jasnega videnja, čiste radostne volje in smrti osebnostnih želja. Ko te cilje postopoma dosežemo, je mogoče živeti zavestno v avri duhovne skupine, ki ji naravno pripada naša duša.



Vesak festival je resnično skupinsko prizadevanje in nakopičena, zbrana vesoljna težnja biti del verige hierarhije – enega velikega kozmičnega magneta skozi katerega se lahko v človeška srca in misli pretaka duhovna plima energije iz bika in Bude, ki nas združuje in dviguje ter nam razkriva dejstva božjega kraljestva.

Kažipoti življenja

Za budiste je ta dan več kot le še en verski državni praznik, saj zaznamuje tri pomembne dogodke. V budističnem koledarju označuje ne samo rojstni dan Gautame Bude, ampak tudi dan, ko je dosegel razsvetljenje, in dan, ko je preminil ter se poslovil od človeškega sveta z dosegom nirvane. Čeprav so festivali že stoletja tradicionalno potekali, so se formalno odločili za praznovanje vesākhe kot rojstnega dne Bude šele na prvi konferenci svetovne bratovščine budistov v Šrilanki leta 1950.
Ker je budizem ena najstarejših religij na svetu in je bila asimilirana v nešteto tujih kultur, se danes vesak praznuje po vsem svetu. Datum se spreminja iz leta v leto in praznik se tradicionalno zaznamuje ob različnih dneh zaradi razlike v lokalnih koledarjih. Za določanje datuma se v različnih tradicijah uporabljajo različni lunarni koledarji. Najpogostejši datum je čas prve polne lune v maju, ki pade pod astrološko znamenje bika. Slavja običajno vključujejo kopanje Bude, dobrodelnost, odrekanje mesu, uživanje vegetarijanske hrane, izvajanje meditacije in sledenje osmim kažipotom, ki od privržencev zahtevajo, da ne ubijajo ali uničujejo živih bitij, ne kradejo, se odpovejo spolni aktivnosti, nepravemu govoru, opojnim snovem, uživanju hrane ob prepovedanem času, zemeljskim užitkom in ležanju na dvignjenem ali razkošnem mestu za spanje.

Običaji vesaka

Ob vesaku budisti dajejo denarne ali materialne donacije tistim, ki potrebujejo pomoč. Na ta dan se še dodatno potrudijo, da prinašajo veselje starejšim, nesrečnim, invalidom in bolnim, tudi prek različnih organizacij. To je način za izražanje velike radosti in sreče z nesebičnimi dejanji, ki koristijo širši javnosti. Prav tako si je treba prizadevati, da se vzdržimo jemanja vsakršnega življenja. Zato se vernike oziroma bhakte spodbuja, da še zlasti ta dan jedo samo vegetarijansko hrano in jo delijo z drugimi, ki obiščejo tempelj, da bi spoštovali in molili k Budi.



Na tisoče ptic, žuželk in živali se izpusti kot simbol osvoboditve tako, da se da svobodo tistim, ki so bili zaprti, ujeti ali mučeni. Z novo odločnostjo nekateri privrženci celo oblečejo bela oblačila in svoj dan preživijo v templjih, kjer sledijo osmim kažipotom. Običajno pobožni budisti vsak dan spoštujejo pet izmed njih, ob posebnih dneh pa spoštujejo vseh osem, da se naučijo moralnosti, preprostosti in ponižnosti.

Nekateri templji lahko pred oltarjem postavijo mali kip Bude, skupaj z majhnim bazenom, napolnjenim z vodo in cvetjem, kar lahko privrženci zlijejo po kipu. To je simbolična reprezentacija čiščenja in uprizoritev dogodkov po rojstvu Bude, ko so mu duhovi in ​​deve podarili nebeške daritve.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije