POSODA

Dobra posoda je zlata vredna

Za vsakodnevno kuhanje potrebujemo dovolj posod primernih oblik in velikosti; če nam finance dopuščajo, pri nakupu ne stiskajmo.
Fotografija: Emajlirana posoda je najbolj kakovostna, pa še lepa je.
Odpri galerijo
Emajlirana posoda je najbolj kakovostna, pa še lepa je.

Število loncev v kuhinji je odvisno od prehrambnih navad vsakega gospodinjstva. Povprečna družina potrebuje nekaj visokih loncev, v katerih se kuhajo juha, krompir, testenine, pa nižje lonce oziroma kozice z debelim dnom za pripravo omak in drugih prilog.
Za različne jedi potrebujemo različne lonce. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Za različne jedi potrebujemo različne lonce. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Nepogrešljive so ponve, v katerih bomo pripravljali meso, pražili zelenjavo, cvrli različne jedi, posebno ponev namenimo peki palačink. Poseben lonec imejmo za kuhanje mleka in ga ne uporabljajmo za pripravo drugih jedi. Posebno posodo namenimo tudi pripravi čaja oziroma segrevanju vode, če nimamo posebnega grelnika. Kjer je pečica, potrebujemo tudi različne pekače, za meso oziroma glavne jedi, za sladice pa običajno izberemo modele za torte oziroma kolače.


Ko izbiramo posodo za domače gospodinjstvo, izbirajmo čim bolj kakovostno, kolikor nam le finance dopuščajo. Če kje, pri tem ne gre skopariti. Res je sicer, da je kakovostna lahko zelo draga in si je marsikdo ne more privoščiti, a morda je bolje kupovati posamezne kose postopoma kot naenkrat komplet slabe kakovosti. Zares dobra posoda nam bo služila dolga leta, lahko celo več generacijam. Na drugi strani pa bomo cenene teflonke za nekaj evrov ob redni uporabi morali menjati vsaj enkrat na leto, če ne še bolj pogosto.

Posodo lahko delimo tudi na zdravo in nezdravo. Med slednjo spadajo tako imenovane reaktivne posode, ki med kuhanjem tako ali drugače reagirajo s hrano. Med strokovnjaki najslabši sloves uživa že omenjeni teflon, ki ga zadnja leta močno odsvetujejo, čeprav je nadvse uporaben, saj se nanj hrana ne prime in lahko jedi pripravljamo z zelo malo maščobe. Pri poznavalcih je v nemilosti tudi posoda iz bakra in aluminija, ki v hrano izločata škodljive snovi in vplivata na barvo ter okus živil.


Manj reaktivna je iz nerjavečega jekla, dobra izbira je tudi težka litoželezna posoda. Kot najboljša, ki so jo cenile že naše babice, pa se je izkazala emajlirana, ki je, če jo dobro vzdržujemo, skoraj večna. Gre za kovinsko posodo, ki je s posebnim postopkom prevlečena s steklom, pri tem pa je treba vedeti, da je njena kakovost odvisna od debeline premaza. Tanjši ko je, prej bo razpokal in se poškodoval, medtem ko bomo kakovostno uporabljali več let. Emajlirana posoda je tudi lepa na pogled, različnih barv in vzorcev, tako da jo brez zadrege postavimo na mizo in postrežemo jedi kar iz nje.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije