OKUSNO IN ZDRAVO

Sveža riba diši po morju

Najboljše so, če jih kupimo zjutraj pri ribičih, ki jih počakamo na pomolu, sicer se moramo zanesti na poštenje prodajalca in na občutek, predvsem na nos.
Fotografija: Najbolje jih je kupiti od lokalnih ribičev. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Najbolje jih je kupiti od lokalnih ribičev. FOTO: Guliver/Getty Images

Ljubitelj morske hrane imajo ribe ali morske sadeže na jedilniku vse leto, strokovnjaki pravijo, da bi jih bilo dobro uživati enkrat ali dvakrat na teden. Ribe, tokrat bomo govorili o morskih, ki so pogosteje na mizi, lahko kupimo povsod po Sloveniji, če ne svežih, pa zamrznjene. Najbolj seveda prijajo kje ob morju, kupljene zjutraj z ribiške barke, ki je pravkar priplula z nočnega lova. A takih priložnosti je malo, zato se moramo zanesti na ponudbo svežih ali zamrznjenih v ribarnicah ali trgovinah.

Glede na izvor delimo ribe na gojene in ulovljene, ki so kajpak bolj cenjene, zato pa tudi precej dražje. Resnici na ljubo se je pri tem pogosto treba zanesti na poštenost prodajalca, razen v velikih trgovskih sistemih, kjer je, ali vsaj naj bi bila, zagotovljena sledljivost. Redki so namreč junaki, ki bi že po videzu, pa tudi pozneje po okusu, prepoznali, ali je riba gojena ali ulovljena.
Če že kupujemo mačka v žaklju, pa se velja podučiti vsaj o tem, kako je videti sveža riba. Vedno so nas učili, da ima taka lesketajoče se, bistre in izbuljene oči, svežo, napeto in spolzko kožo ter trde in svetleče luske, ki ne odstopajo od kože. Poleg tega mora imeti prijeten vonj, škrge pa vlažne in živo rdeče. Žal smo lahko tudi pri tem žrtev natega, saj obstajajo kapljice za bistre oči in antioksidanti, zaradi katerih škrge ohranjajo svežo barvo. Celo do 14 dni! Zato se pri ocenjevanju svežine zanesimo predvsem na vonj, ki mora biti prijeten in spominjati na morje, ter čvrstost mesa: ko ribo primemo, se meso, če je res sveža, pod prsti ne bo vdrlo.

Če ni drugih, je ponudba zamrznjenih vedno bogata. FOTO: Guliver/Getty Images
Če ni drugih, je ponudba zamrznjenih vedno bogata. FOTO: Guliver/Getty Images

Ribe delimo na plave in bele, pri čemer za slednje velja, da so je njihovo meso bolj kakovostno. O okusih sicer ne gre razpravljati in mnogi prisegajo, da je daleč najboljša sardela, ki spada med plave ribe in je tudi med najcenejšimi. Sicer pa k modrim med drugimi spadajo še sardon, cipelj, papalina, šuri, skuša in palamida, med najbolj cenjenimi in znanimi belimi pa omenimo orado, brancina, mola, morskega lista, ribona, osliča in salpo.

Če jih pogosto uživamo, je dobro vedeti tudi to, da se v njih nalagajo težke kovine in večja ko je riba, več jih vsebuje. Iz tega vidika so gotovo najboljše majhne, ki so na začetku prehranjevalne verige, kot na primer sardele. 

Dobro poglejmo – in povohajmo –, ali so ribe res sveže. FOTO: Guliver/Getty Images
Dobro poglejmo – in povohajmo –, ali so ribe res sveže. FOTO: Guliver/Getty Images

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije