OGORČENJE

»Zakaj imamo inšpekcije, če se odgovornost prelaga na potrošnike?«

Objavljeno 14. maj 2015 09.10 | Posodobljeno 13. maj 2015 17.47 | Piše: Mo. S.

Zveza potrošnikov Slovenije vlado poziva, da iz predloga zakona nemudoma umakne besedilo, ki opredeljuje sankcioniranje potrošnikov.

Fotografija je simbolična.

LJUBLJANA – Vlada je na četrtkovi seji sprejela predlog zakona o davčnem potrjevanju računov. Poslali so ga v državni zbor (DZ), sicer pa gre za zakon, ki vpeljuje davčne blagajneimage. Te bodo zavezanci lahko uporabljali od 1. decembra letos, obvezna uporaba tega zakona pa bo od 2. januarja 2016, so pojasnili.

Vlado pozivajo k umiku

Predstavljeni predlog zakona vključuje tudi kaznovanje potrošnika z globo med 40 in 400 evri, če ta ne bo hranil računa za izdelek ali storitev do konca garancijske dobe in ga na zahtevo ne bo predložil pooblaščeni osebi davčnega organa. »V Zvezi potrošnikov Slovenije pozivamo vlado oziroma pristojno ministrstvo, da iz predloga zakona nemudoma umakne 3. odstavek 12. člena in 17. člen, ki opredeljuje sankcioniranje potrošnikov. Odločno protestiramo proti taki ureditvi, ki breme nadzora nad plačevanjem davkov nalaga potrošnikom tudi za obdobje veljavnosti garancije. Tak ukrep je nesorazmeren, saj bo potrošnik, če nima veljavnega računa, lahko prikrajšan že s tem, da bo imel težave pri uveljavljanju garancije oziroma stvarne napake za izdelek, če bo šlo kaj narobe,« so zapisali.

»Odgovornost za tržni nadzor se prelaga na potrošnike«

Kot so sporočili, jih je včeraj do 20. ure podprlo že več kot 500 potrošnikov, predsednica ZPS Breda Kutin pa vprašuje, zakaj sploh imamo inšpekcije, če se odgovornost za tržni in davčni nadzor prelaga na potrošnike. »Predlagani ukrep ponovno potrjuje našo ugotovitev, da v vladi sploh nimamo več ministra za varstvo potrošnikov in da potrošniki (p)ostajamo zgolj davkoplačevalci. Pogrešamo ukrepe, ki bi potrošnike spodbudili, da zahtevajo račun, a ne zaradi sankcij, ki jih sicer lahko doletijo, temveč zaradi prednosti, ki jih za področje zdravstva, otroškega varstva, izobraževanja in delovanje socialne države prinaša poštena obdavčitev državljank in državljanov,« je izpostavila.

Deli s prijatelji