ŠKANDAL V ŠKANDALU

Neuradno: Erjavec skrit na vikendu v hrvaški Istri

Objavljeno 06. avgust 2015 17.14 | Posodobljeno 06. avgust 2015 17.35 | Piše: Tjaša Lampret

Minister in koalicijski partner Erjavec je na dopustu. Tokrat menda ne v Franciji, ampak bliže. Ponavlja se scenarij iz afere Piranleaks.

Takole navija Karl Erjavec.

LJUBLJANA – V času enega največjih mednarodnih škandalov, ki je lahko za ozemeljsko celovitost Slovenije najusodnejši od vseh, v katerih se je znašla naša država, se je po neuradnih informacijah Karl Erjavec zatekel na dopust na Hrvaško. Tam ima vikend, a o tem več v nadaljevanju. Erjavca smo klicali, da bi podatek preverili, pa se ne odziva, čeprav v svoji več kot desetletni politični karieri njegov mobilni telefon za novinarske klice še nikoli ni zvonil v prazno. Niti takrat, ko so se dogajale razvpite »kante,« ki so ga odnesle s položaja okoljskega ministra. Več kot štiri ure že čakamo na odgovor na vprašanja v SMS-sporočilu. Kaj, poleg tega, ali drži,


Kaj smo spraševali Karla Erjavca

Čakamo na naslednja pojasnila ministra za zunanje zadeve:

– Ali drži informacija, da dopustujete na vikendu na Hrvaškem?

– Ali glede na razmere ne čutite potrebe po vrnitvi v službo?

– Ali se morda pripravljate na odstop?

– Kako naj javnost razume izjavo o upokojencih in izplačanih regresih. Kot šalo ali ...

da je na Hrvaškem, smo ga še spraševali, preberite v okvirčku.

Zakaj nas zanima, kje je Erjavec?

Sicer pa ni nikakršna skrivnost, da Erjavec vsako leto dopust preživlja v Karigadorju pri Novigradu, kjer ima vikend, ki ga je, kot smo poročali image, podedoval po očetu Viktorju

Ker smo prepričani, da je javnosti v tako usodnih trenutkih dovoljeno vedeti, kaj počno tisti, ki so odgovorni za usodo naroda. Pa tudi zato, ker ministra varuje policija, kar pomeni, da za njegovo varnost plačujemo davkoplačevalci. Z ministrom gredo na morje tudi varnostniki. Te pa plačujemo iz proračuna, tako njihove plače kot stroške njihove poti.

Že drugič enako

Ob odstopu arbitra Ronnyja Abrahamaimage se je ponovil del scenarija, ki smo mu bili priče ob izbruhu prisluškovalne afere Piranleaks, ko so se v javnosti pojavili posnetki pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in slovensko zastopnico pri arbitražnem sodišču Simono Drenik image. In kaj točno se je ponovilo? Da je v tem času na dopustu ključni in odgovorni človek za zunanjo politiko, zunanji minister Karl Erjavec. Ki vročih aktualnih razmer na zunanjepolitičnem področju, za katero je službeno zadolžen in odgovoren, enostavno – ne komentira.

V krizi stavi na upokojence

Pa vendar: če se je v sredo že vzdržal komentarja v vlogi zunanjega ministra (češ da bodo na dogajanje v njegovem imenu odgovorili v kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja), pa je kljub najboljši volji malce težje osmisliti njegov odgovor na vprašanje, ali lahko dogajanje komentira kot predsednik koalicijske partnerice. Kot smo poročali, je namreč Erjavec ekipi Pop TV odgovoril: »Desus je zadovoljen, da so vsi upokojenci s pokojnino do 750 evrov prejeli regres.«image

Prvo vprašanje, ki se ob tem pojavi, je, ali gre glede na okoliščine in že dolgoletne, milo rečeno, zapletene odnose s Hrvaško za primeren odziv vidnega politika, ki že vrsto let kroji slovensko politiko in koalicije, v katerih je sodeloval. Vprašanje je, ali gre za primeren diplomatski odziv vidnega predstavnika vlade, ki je za povrhu še šef resorja, v katerem je v teh vročih dneh kar precej zaškripalo, slovensko-hrvaške peripetije pa pozorno spremlja ne le Evropa, ampak ves svet …

Erjavec, ki je bil ob aferi Piranleaks na dopustu v Franciji, je, kot se spomnimo, po nekajdnevnem molku in ob (očitno kratkem) postanku v domovini medijem brezbrižno priznalimage, da premier Cerar ni bil navdušen, da zaradi dogajanja ni prekinil dopustovanja. 

No, očitno pa se scenarij ponavlja. Mediji so včeraj poročali, da menda tudi Erjavčevi podrejeni ne morejo vzpostaviti stika z njim, tudi naša včerajšnja vprašanja, ki smo jih naslovili na ministra, so ostala neodgovorjena.



Kaj smo spraševali Cerarjev kabinet ... 

V kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja smo se med drugim pozanimali, ali je vzpostavil stik z ministrom Erjavcem in morda priporočil njegovo vrnitev. Iz kabineta smo dobili precej skop in kratek odgovor.

– Erjavec je po izbruhu prisluškovalne afere priznal, da je bil premier Cerar malce nezadovoljen, ker se ob izbruhu afere, ki je zamajala arbitražni sporazum s Hrvaško, ni takoj vrnil z dopusta. Kako je tokrat? Je premier Cerar vzpostavil stik z ministrom Erjavcem? Zahteval (ali priporočil) njegovo vrnitev?

– Ali premier Cerar smatra, da so razmere dovolj resne, da minister Erjavec prekine dopust?

– Ali premier Cerar ocenjuje izjavo Erjavca kot koalicijskega partnerja o upokojencih in izplačanih regresih kot primerno?

– Ali premier Cerar po vročem julijskem in avgustovskem dogajanju in v luči odzivov (oziroma dopustovanj) ministra Erjavca pričakuje njegov odstop? Ga bo zahteval? Bi bil primeren glede na okoliščine? 

... in kaj so nam odgovorili

»Časovnica o nadaljnjih korakih glede odločitve o novem arbitru bo znana v naslednjih dneh, ko bo potrebna tudi prisotnost vseh pristojnih, seveda vključno z ministrom za zunanje zadeve, o čemer boste sproti tudi obveščeni. Trenutno se vse aktivnosti predsednika vlade nanašajo na odločitev glede novega arbitra, ostalega pa ne moremo komentirati.«

O najlepšem morju in hrvaškem drugem domu

Pred leti je bil Erjavec, tedaj v vlogi obrambnega ministra, za hrvaški Jutranji list poln pohval o hrvaškem morju, saj je dejal, da je hrvaško morje najlepše morje na svetu, Karigador pa njegov drugi dom. Tedaj je dejal, da je kot otrok hodil najprej v Novigrad, nato pa so njegovi straši kupili apartma in od tedaj so tam vsakoletni gostje. Za Jutranji list je med drugim še dejal, da mu je Karigador izjemno prirasel k srcu in da komaj čaka odhod v pokoj, da bo lahko tam preživel pol leta …

Leta 2007 je Erjavec za hrvaški časnik še priznal, da je zanj Karigador kraj za rehabilitacijo in zdravje, »tu se sprostim in pozabim na vsakdanjosti«. Da si na dopustu napolni baterije za politično jesen. No, Erjavec je za letos napovedoval vročo politično jesen (ki se je sicer začela že poleti), njegove (ne)odzive v zadnjih dneh pa lahko razumemo le tako, da je na dopustu – če je res v Karigadorju – resnično odmislil vsakodnevne ministrske skrbi in meddržavne meje.

Želja ministra Erjavca po dopustniški sprostitvi seveda ne bi bila nič nenavadnega ali neprimernega, saj je to želja vsakega navadnega smrtnika, ki si (še) lahko privošči dopust. Ob vsem skupaj pa vendarle ostaja dejstvo, da se na položajih ministrov in predsednikov koalicijskih strank znajdejo le »izbranci«, ki naj bi bili v »službi ljudstva« in zato ni nenavadno pričakovati, da naj bi zanje pač – sploh v prelomnih trenutkih – veljala drugačna pravila dopustniških iger ... 

Deli s prijatelji