PREIGRAVANJE POLITIČNIH SCENARIJEV

Mramor vali krivdo za Titanik na poslance

Objavljeno 29. januar 2015 14.17 | Posodobljeno 29. januar 2015 12.57 | Piše: K. K.

V Semoličevem in Štrukljevem sindikatu so do amandmaja, ki sicer še ni javno vložen, kritični.

Finančni minister Dušan Mramor.

LJUBLJANA – Amandma k zakonu o fiskalnem pravilu, ki bo po potrebi doseganja ciljev fiskalnega pravila avtomatično zamrznil pokojnine, plače in socialne transferje, je po trditvah ministrstva za finance nastal na željo poslancev. Dokument, ki smo ga ekskluzivno objavili včeraj, lahko preberete v priponki na povezavi.image

Mramorjevi: To so želele nekatere poslanske skupine

»V okviru parlamentarne razprave so nekatere poslanske skupine želele natančnejši zapis fiskalnega pravila. Ministrstvo za finance je zato pripravilo več različic. Ta, na katero se sklicujete, je le ena izmed njih,« pravijo na ministrstvu za finance, ki ga vodi Dušan Mramor. Ob tem ne pojasnjujejo, katere poslanke skupine so želele takšen zapis, ko smo včeraj amandma preverjali pri poslanskih skupinah Desus in SD, pa so sporočili, da prehitevamo postopke, ker je bil zakon včeraj šele v prvem branju, ko amandmajev še ni mogoče vlagati. Bolj gostobesedni so bili v SD, kjer pravijo: »Poslanska skupina Socialnih demokratov meni, da je besedilo predloga zakona o fiskalnem pravilu, ki je vloženo v zakonodajni postopek, primerno za nadaljnjo obravnavo. V PS SD nismo ne dobili ne obravnavali nobenih amandmajev k predlogu zakona, zato se o njih ne moremo izrekati. Ko in če bodo posamezni amandmaji vloženi, pa se bomo do njih opredelili. V poslanski skupini pa ne glede na morebitna dopolnila ostajamo pri stališču, da fiskalno pravilo ne sme ogroziti ali načeti socialne države v njenem širšem pojmovanju.«

Štrukelj: Premikanje pohištva na Titaniku

So se pa kritično odzvali v sindikatih, kjer so vpisu fiskalnega pravila v ustavo nasprotovali že doslej. Glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj vidi fiskalno pravilo kot orodje, prek katerega se razgrajuje socialna država, z njim pa se izvaja pritisk na plače v javnem sektorju in pokojnine. »Drobne spremembe in amandmaji imajo enak smisel kot premikanje pohištva na potapljajočem se Titaniku,« komentira amandma. 

Semoličeva Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pa po besedah fiskalnemu pravilu nasprotuje, ker nasprotuje »samemu načelu doseganja makroekonomskih ciljev prek poseganja v plače zaposlenih, socialno blagajno oziroma socialno državo. Logično potem absolutno nasprotujemo tudi predlaganemu amandmaju.«

Mramorjevi sicer na kritiko, da skušajo s predlaganim amandmajem kar brez strukturnih reform doseči cilje, in to tako, da za vlado po zamrznitvi rezov ne bo potrebno usklajevanje s socialnimi partnerji ali znotraj koalicije, odgovarjajo, da ta formulacija ob gospodarski rasti določa, da se pri predvidenih stroških navedeni izdatki povečujejo v okviru fiskalnega pravila.

 

 

Deli s prijatelji