VROČI DOKUMENT

Tajni Mramorjev amandma: zamrznitev pokojnin in transferjev

Objavljeno 28. januar 2015 15.17 | Posodobljeno 29. januar 2015 11.26 | Piše: K. K.

Amandma k fiskalnemu pravilu naj bi imel po naših neuradnih informacijah tiho soglasje koalicije, čeprav pomeni avtomatično zamrznitev pokojnin, plač in socialnih transferjev.

LJUBLJANA – Danes so poslanci v parlamentu začeli obravnavo zakona o fiskalnem pravilu. Po parlamentarnih hodnikih pa je zakrožil amandma, ki naj bi ga vlada (oziroma finančni minister Dušan Mramor) vložila v nadaljevanju postopka. Z njim pa bi, opozarjajo naši viri, avtomatično zamrznili pokojnine, plače in socialne transferje, če bo to potrebno za doseganje ciljev. Celotno besedilo amandmaja objavljamo v priponki, naši viri pa opozarjajo, da bi njegov sprejem relativiziral v ustavi zapisano fiskalno pravilo. V zakon so zapisane zgolj obveze, ki že veljajo na podlagi pakta stabilnosti in rasti. Na njegovi podlagi moramo strukturni primanjkljaj (vanj ne štejemo odplačila obresti) vsako leto zmanjšati za pol odstotka BDP.

Tihi pristanek koalicije?

Naši viri trdijo, da je dokument med poslanci že od včeraj, ko so ga obravnavali na sestanku s koalicijskimi poslanci. Mramor naj bi imel zanj tudi tiho soglasje koalicije, čeprav naj bi veljal dogovor, da bi ga objavili tik pred zdajci v drugem branju zakona. Zato smo dokument naslovili na poslansko skupino Desus, ki načeloma na avtomatsko zamrznitev pokojnin javno doslej nikoli ni pristala. Od tam nam je Nina Stankovič, pristojna za odnose z javnostjo, na vprašanje, ali bodo pristali, da se avtomatično zamrznejo pokojnine, plače in socialni transferji, pojasnila: »Danes poteka prvo branje, torej je zakon v splošni razpravi, zato ni možno vlagati amandmajev.«

Tudi v koalicijski stranki SD na vprašanje, ali bodo pristali na avtomatsko zamrznitev pokojnin, plač v javnem sektorju in socialnih transferjev, po odgovoru za odnose z javnostjo pristojne Janje Bregar še čakajo, saj pravijo: »Poslanska skupina Socialnih demokratov meni, da je besedilo predloga zakona o fiskalnem pravilu, ki je vloženo v zakonodajni postopek, primerno za nadaljnjo obravnavo. V PS SD nismo ne dobili ne obravnavali nobenih amandmajev k predlogu zakona, zato se o njih ne moremo izrekati. Ko in če bodo posamezni amandmaji vloženi, pa se bomo do njih opredelili. V poslanski skupini pa ne glede na morebitna dopolnila ostajamo pri stališču, da fiskalno pravilo ne sme ogroziti ali načeti socialne države v njenem širšem pojmovanju.«

Do ciljev brez strukturnih reform

Naši viri opozarjajo, da je Mramorjev plan zelo neambiciozen, predvsem pa hoče vladne kriterije doseči na najenostavnejši način, brez strukturnih reform, le z delno zamrznitvijo pokojnin, plač v javnem sektorju in socialnih transferjev. Povsod v enakem deležu. Amandma, ki ga ponuja vlada za drugo branje zakona k 14.b členu, ji omogoča avtomatično doseganje cilja iz pakta stabilnosti, saj se bo ta »prihranek« avtomatično odrezal iz mase sredstev za plače, pokojnine in socialne transferje. Vse tri kategorije se bodo usklajevale z rastjo BDP zgolj v primeru, če bo presežek nad fiskalnim ciljem iz pakta oziroma po novem izvedbenega zakona. Če bo ta amandma sprejet, vladi ne bo treba usklajevati rezov s socialnimi partnerji ali znotraj koalicije.

Štrukelj in ZSSS sta proti fiskalnemu pravilu

Dokument in identična vprašanja kot poslanskim skupinam smo poslali tudi predsedniku Konfederacije sindikatov javnega sektorja in glavnemu tajniku Sviza Branimirju Štruklju. Na vprašanje, ali se strinja z avtomatično zamrznitvijo pokojnin, plač in socialnih transferjev, odgovarja: »V Svizu smo kategorično nasprotovali vnosu fiskalnega pravila v Ustavo RS, kar je v izključnem interesu neoliberalnih finančnih elit, ki si prek tega pravila želijo zagotoviti prednost pri vračanju dolgov. Gre za orodje, prek katerega se razgrajuje socialna država, izvaja pritisk na plače v javnem sektorju in pokojnine. Drobne spremembe in amandmaji imajo enak smisel kot premikanje pohištva na potapljajočem se Titaniku.«

Da so ves čas nasprotovali vnosu fiskalnega pravila v ustavo, opozarja tudi Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije: »Ves čas smo opozarjali, da se bo fiskalno pravilo uporabljalo za posege v socialno državo. Torej: na ZSSS nasprotujemo zakonu o fiskalnem pravilu in samemu načelu doseganja makroekonomskih ciljev prek poseganja v plače zaposlenih, socialno blagajno oziroma socialno državo. Logično potem absolutno nasprotujemo tudi predlaganemu amandmaju.«

Deli s prijatelji