ANALIZA

Hrvaški Globus: Janša je besen in jezen na Slovence

Cerar je z odstopom Janši odvzel orožje, s katerim bi ga v predvolilnem času napadal, piše Globus.
Fotografija: FOTO: Tadej Regent
Odpri galerijo
FOTO: Tadej Regent

ZAGREB, LJUBLJANA – To je bil šok, ki ga Slovenija ni pričakovala, svojo analizo o odstopu premierja Mira Cerarja začne hrvaški Globus, ki nadaljuje, da Cerar verjetno niti ne bi ustanovil svoje stranke, če krogom, ki že od leta 2004 in poraza Liberalne demokracije Slovenija (LDS) iščejo novo stranko slovenske sredine in leve sredine, ne bi bilo jasno, da Zoran Janković ne more zmagati na volitvah. 

Vrniti moralo v politiko

Z odstopom iz moralnih razlogov je Cerar pridobil slovensko javnost in povečal možnosti, da bo po volitvah ponovno s svojo SMC del vlade, kar bi Bruselj sprejel z olajšanjem. Tedaj bi bilo samo vprašaje časa, kdaj bi Hrvaška popustila in sprejela arbitražno odločitev.

Ko je Cerar prevzel vodenje vlade, si je zadal pomembno nalogo, piše Globus: vrniti moralo v politiko. Ob tem omenja Janeza Janšo, ki je bil v času volitev v zaporu zaradi sodbe, da je v primeru Patria prejel podkupnino. Janša je po prihodu iz zapora »nadaljeval svojo destruktivno delovanje na slovenski politični sceni. Tedaj so mnogi s prstom kazali na sodnike, za katere so trdili, da so politično blizu Janši in da ga bodo izvlekli.«
FOTO: Leon Vidic
FOTO: Leon Vidic

»Nekaj podobnega se je zgodilo tudi v sredo. Cerarju se je namreč končno uspelo dogovoriti za projekt izgradnje drugega tira proge Koper–Divača,« nadaljujejo. »Janša je, jasno, posegel po svojem priljubljenem političnem orodju, referendumu. Pahorjevi vladi se je vsak reformni zakon zrušil na referendumu. Čeprav je bila država v krizi in je jokala za reformami. A pri Janši obstaja samo osebni interes: tako je besen in jezen na Slovence (ker ga ne izvolijo za premierja, čeprav je, kakor on ve, najboljši) in na vse druge politike, da bo zrušil vsak pozitiven korak, če on ne bo zraven.«

Po volitvah sprememba politične paradigme?

Cerar je z odstopom Janši odvzel orožje, s katerim bi ga v predvolilnem času napadal, in razkril zakulisno delovanje Janeza Janše. To pa ni nekaj novega za slovensko javnost, »a je voditelj opozicijske Slovenske demokratske stranke (SDS) že nakopičil toliko umazanega perila, da se lahko pričakuje, da mu bo na volitvah podporo dalo le najbolj trdno jedro njegovih volivcev«.

Globus svojo analizo dogajanja v Sloveniji zaključi, da Cerar verjetno o tem ni razmišljal, ko je odstopil, ampak je hotel ustaviti osip svojih volivcev. Slovenija bi po volitvah lahko doživela temeljno spremembo politične paradigme: marginalizacija ali celo umik Janše in Karla Erjavca s političnega prizorišča bi odprla prostor konstruktivnim političnim silam. »Taka Slovenija ne bo imela težav z vključevanjem v vse pozitivne sfere prihodnje Evropske unije.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije