DANES AVSTRIJA, JUTRI NEMČIJA

Hladni tuš za slovenske otroke: diskriminacija zaradi narodnosti?

V Avstriji so potrdili zakon, ki za zaposlene tujce spreminja višino zneska otroškega dodatka.
Fotografija: Vlada na Dunaju ocenjuje, da bo ukrep vplival na okoli 130.000 otrok tujcev, zaposlenih v Avstriji. Največ izplačil gre na Madžarsko in Slovaško, sledijo Poljska, Romunija, Češka in Slovenija. FOTO: Blaž Samec, Delo
Odpri galerijo
Vlada na Dunaju ocenjuje, da bo ukrep vplival na okoli 130.000 otrok tujcev, zaposlenih v Avstriji. Največ izplačil gre na Madžarsko in Slovaško, sledijo Poljska, Romunija, Češka in Slovenija. FOTO: Blaž Samec, Delo

LJUBLJANA – Kot smo pisali, je avstrijski parlament sprejel sporen zakon o prilagoditvi otroškega dodatka za v tujini živeče otroke zaposlenih v Avstriji, ki bo med drugim vplival tudi na otroke v Sloveniji. Evropska komisija je zaradi zakona Avstriji zagrozila s postopkom, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Sokomentatorji menijo, da je tak ukrep diskriminatoren, pomeni kršitev prava Evropske unije, saj krši načelo enotnega trga.

Država varčuje, nižajo otroški dodatek


Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve: »Zakonu, ki bi kršil pravice slovenskih državljanov, zaposlenih v Republiki Avstriji, odločno nasprotujemo ves čas tako na bilateralni ravni kot na ravni EU. Ocenjujemo, da tak ukrep predstavlja kršitev prava EU na področju koordinacije sistemov socialne varnosti, ki se neposredno uporablja v vseh državah članicah in ne dopušča zmanjševanja (indeksiranja) pravic iz tega naslova za družinske člane delavcev, ki živijo v drugi državi članici EU. Glede na to, da Avstrija ni upoštevala mnenja Evropske komisije in prizadetih držav članic, pričakujemo, da bo Evropska komisija naredila vse kar je v njeni pristojnosti, da Avstrija spoštuje evropski pravni red.«

»Danes Avstrija, jutri Nemčija«

Evropska poslanka Romana Tomc. FOTO: Leon Vidic, Delo
Evropska poslanka Romana Tomc. FOTO: Leon Vidic, Delo

Evropska komisarka Romana Tomc:  »V začetku leta sem na Evropsko komisijo naslovila vprašanje o otroških dodatkih v  Avstriji. Takrat je bila Avstrija v procesu načrtovanja novega zakona za indeksacijo otroških dodatkov glede na življenjske stroške v državi članici, v kateri otroci prebivajo. /.../ Komisarka Marianne Thyssen mi je je jasno odgovorila, da so po pravilih, ki veljajo v EU, mobilni delavci upravičeni do enakih otroških dodatkov kot lokalni delavci ne glede na kraj stalnega prebivališča otroka. /.../ Če bi bili sprejeti predlogi, ki so trenutno na mizi, bi to pomenilo legalizacijo avstrijskih ukrepov na evropski ravni. Bojim se, da tudi v nekaterih drugih državah, recimo Nemčiji, računajo na to. Za Slovenijo to seveda pomeni precejšen udarec. /.../ Resnično upam, da ne bomo prišli v položaj, ko se bo izkazalo, da je parlament pripravil zakonodajo, ki bo služila izključno v prid avstrijski politiki, ne glede na to, da v resnici krši načelo enotnega trga in diskriminira evropske državljane.«

»Diskriminacija slovenskih državljanov«

Evropska poslanka Tanja Fajon: FOTO: Leon Vidic, Delo
Evropska poslanka Tanja Fajon: FOTO: Leon Vidic, Delo

Pisarna evropska poslanke Tanje Fajon: »Po nam dostopnih informacijah na ministrstvu za delo še niso uradno seznanjeni, da je bil omenjeni zakon sprejet. Naše ministrstvo je dejansko ves čas opozarjalo, da predlog zakona ni v skladu z zakonodajo EU na področju koordinacije sistemov socialne varnosti. Na to temo se je tedanja ministrica Anja Kopač Mrak januarja 2018 sestala tudi z avstrijsko veleposlanico. Če je bila zakonodaja resnično sprejeta v obliki, ki predstavlja diskriminacijo slovenskih državljanov, seveda pričakujemo hitro in ustrezno ukrepanje Evropske komisije.«
 

»Zakaj je naš otrok manj vreden od nemškega?«

FOTO: Tadej Regent, Delo
FOTO: Tadej Regent, Delo

Predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije (SDMS) Mario Fekonja: »Gre za diskriminacijo, ne samo slovenskih otrok, ampak vseh, ki živijo v državah z nižjim življenjskim standardom. Hkrati pa gre za privilegiranje otrok, ki prihajajo iz držav z višjimi standardi, saj bodo tisti prejemali višje otroške dodatke. Tukaj mislim predvsem na države severno od Avstrije. Glede na to, da zaposleni v Avstriji plačujemo enako višino prispevkov za socialno varnost ne glede na življenjski standard države, iz katere otrok prihaja, se sprašujem, zakaj je naš otrok vreden manj od otroka iz Nemčije.« Fekonja dodaja, če se na ukrep ne bo odzvala slovenska vlada, bodo pritožbo na Evropsko komisijo vložili sami. »Madžarska vlada se je že ob obravnavi zakona v avstrijskem parlamentu na namero ostro odzvala. V primeru, da bo zakon sprejet, so proti Avstriji napovedali gospodarske sankcije. Slovenija pa molči.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije