JEZNI DOMAČINI

Zažgali most čez Krko

Načeti most na Brodu v Podbočju zaprt že dobra dva meseca. Domačini nejevoljni, ker zaradi obvoza naredijo 20 dodatnih kilometrov.
Fotografija: Gasilci so hitro posredovali.
Odpri galerijo
Gasilci so hitro posredovali.

BROD V PODBOČJU – Včeraj zjutraj so most na Brodu v Podbočju obiskali neznanci, morda je bil samo eden. Polili so ga z vnetljivo tekočino in prižgali ogenj. Nekaj čez pol sedmo je plamene opazil občan in takoj poklical gasilce. Prihiteli so gasilci Poklicne gasilske enote Krško ter prostovoljni gasilci iz Podbočja in Malega Mraševega ter požar hitro ukrotili. Kot kaže, je nekdo vnetljivo tekočino polil v dolžini kakšnih 50 metrov, gasilci, ki so prišli s štirimi vozili, pa so morali odstraniti del desk, da so lahko pogasili tudi goreče nosilne tramove.

Dodatni kilometri

Leseni most resnično jezi domačine. Trinajstega oktobra sta namreč minila dva meseca, odkar so ga pristojne inšpekcije zaprle, ker je dotrajan in nevaren za promet, čeprav so iz krajevne skupnosti Direkcijo RS za ceste, ki je lastnica mostu, na slabo stanje opozarjali več kot tri leta, pa niso naredili nič, le zaprli so ga. »V teh dveh mesecih, ko so most zaprli, smo ničkolikokrat klicali na direkcijo, klicali smo inšpektorja, v parlamentu so odgovarjali na poslansko vprašanje glede našega mosta, razpravljali so na parlamentarnem odboru za infrastrukturo, vendar je most še vedno zaprt in ne vemo, do kdaj bo tako. Takoj po zaprtju smo na KS Podbočje pripravili dopis in ga poslali na direkcijo, do kdaj bo takšno stanje, in dobili odgovor, da so se pritožili na odločbo inšpektorja. Kdaj bo pritožba rešena, nihče ne zna odgovoriti,« je povedal predsednik KS Podbočje Janez Barbič in opozoril na to, s kakšnimi težavami se zdaj, ko je most zaprt, soočajo ljudje na obeh straneh Krke. Šolo, službe, trgovine, vinograde, polja, kmetije, vse zdaj ločuje zaprt most, krajani so se prisiljeni voziti »okoli riti v žep«, čez Kostanjevico na Krki ali Cerklje ob Krki, s tem pa samo v eno stran naredijo dodatnih 10 kilometrov. Nekateri starši, ki morajo voziti otroke v vrtec in osnovno šolo v Podbočje, živijo pa na drugi strani Krke, razmišljajo celo o prešolanju, nevarnosti so vsakodnevno izpostavljeni tudi srednješolci, nekateri se namreč, da pridejo do avtobusa, v Kostanjevico vozijo kar s kolesi, in to zgodaj zjutraj, ko je zunaj še noč.

Edina rešitev – betonski most

Domačini so, da bi kaj dosegli, oblikovali celo civilno iniciativo, številni sestanki, tako na krajevni kot občinski ravni, pa so pripeljali do ustanovitve strokovnega odbora pred dobrim tednom.

»Pripravili smo celoten predlog rešitve problematike. Zavzemamo se za dolgoročnejšo rešitev, za nov betonski most, po katerem bo promet potekal izmenično dvosmerno, imel bo pločnik in kolesarsko stezo, njegova nosilnost pa bo najmanj 40 ton. Ker ga ne bo mogoče narediti čez noč, se bomo zavzemali, da se obstoječi leseni začasno usposobi, da do prevozen vsaj za osebna vozila in kombije, hkrati bomo sodelovali v postopku izbrisa mostu čez Krko iz registra kulturne dediščine,« je povedal Martin Kodrič, predsednik novoustanovljenega odbora, ki smo ga včeraj srečali na mostu, kjer si je ogledoval posledice požiga. »To se nikakor ne bi smelo zgoditi. Morda je požig povezan s požarom rastlinjaka v Malem Mraševem, ki je gorel pred nekaj dnevi, lahko pa gre za vandalizem. Ljudje so pač že zelo nejevoljni, jezni in hkrati žalostni zaradi zaprtja mostu, prav tako ni nobenih pravih informacij, kaj se dogaja, vidijo le, da se nič ne premakne. Bomo pa imeli v torek posvet na mostu z vsemi, ki bi se morali vključiti v reševanje problematike,« je še dodal.

Domačini upajo, da nedavni požig ne bo še dodatno odrinil možnosti rešitve prehoda čez zdaj zaprti most čez Krko. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije