PIROTEHNIKA

V roki mu je eksplodiralo, poškodbe so lahko primerljive z vojnimi ranami

Na območju Logatca se je mlajša oseba huje poškodovala s pirotehničnim sredstvom. V Sloveniji so lani zasegli 12.500 kosov pirotehnike.
Fotografija: Poškodbe zaradi pirotehnike so lahko primerljive z vojnimi ranami.
Odpri galerijo
Poškodbe zaradi pirotehnike so lahko primerljive z vojnimi ranami.

V ponedeljek zvečer se je zgodila prva decembrska hujša nesreča s pirotehniko. »Malo pred polnočjo smo bili obveščeni o poškodbi osebe s pirotehničnim sredstvom na območju Logatca. Po doslej znanih podatkih je mlajši osebi v roki eksplodiralo pirotehnično sredstvo in jo huje poškodovalo. Oseba je bila odpeljana v UKC Ljubljana, njeno življenje pa ni ogroženo.

Policisti vse okoliščine dogodka še preiskujejo,« je sporočila Aleksandra Golec, tiskovna predstavnica Policijske uprave Ljubljana.
V Sloveniji so bile lani 104 kršitve zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, kar je za dobrih 20 kršitev več od povprečja zadnjih petih let. Bilo je sedem poškodb s pirotehničnimi izdelki. »V petih primerih so se poškodovali mladoletniki, dvakrat pa odrasli osebi. Pri enem od mladoletnikov je bila potrebna amputacija dlani, štirje so se lažje poškodovali, pri njih je prišlo do opeklin ter odrgnin,« je pojasnila. Tudi pri odraslih so morali v enem od primerov amputirati prste.

»Na območju Slovenije smo lani zasegli nekaj manj kot 12.500 kosov pirotehnike. V največ primerih je šlo za različne petarde,« smo še izvedeli.
Pri nas je pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, dovoljeno prodajati le med 19. in 31. decembrom, uporabljati pa od 26. decembra do vključno 1. januarja. »Pri tem velja poudariti, da posest in uporaba petard vseh oblik in moči v Sloveniji nista dovoljeni. Vsi pirotehnični izdelki, ki so na prodaj v Sloveniji, morajo biti ustrezno označeni in opremljeni z deklaracijo v slovenskem jeziku, da je zagotovljena sledljivost,« je dodala. Policisti lahko kršiteljem izrečejo globo od 400 do 1200 evrov in mu zasežejo pirotehnične izdelke, čeprav niso njegova last.


»Če se ne morete upreti uporabi pirotehničnih sredstev, jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajajo po družabnih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni,« je sklenila sogovornica. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije