DVE AKCIJI

Spet se je zgodilo: neprimerno opremljeni planinci klicali reševalce (FOTO)

Včeraj v Julijskih Alpah dve helikopterski reševalni akciji.
Fotografija: Rešeni so bili štirje državljani Češke (tri ženske in moški), ki so se
zjutraj z Vršiča odpravili proti Kriškim podom in nekje na poti zašli. FOTO: Policija
Odpri galerijo
Rešeni so bili štirje državljani Češke (tri ženske in moški), ki so se zjutraj z Vršiča odpravili proti Kriškim podom in nekje na poti zašli. FOTO: Policija

V četrtek je Letalska policijska enota z ekipo za reševanje v gorah na območju Mangarta in Prisojnika na območju Policijske uprave Nova Gorica opravila dve zahtevni reševanji. Podrobnosti v nadaljevanju.

Na območju Mangarta (2.679 mnv, Julijske Alpe) sta bila včeraj popoldne rešena dva neprimerno opremljena državljana Poljske (41-letni moški in 35-letna ženska). Z mehkimi pohodnimi čevlji sta se po snežišču proti Mangartu (ob pomoči jeklenice in samovarovalnega kompleta vzpenjala po zelo zahtevni zavarovani poti (Slovenska pot). Ko sta med vzponom prišla do mesta, kjer pot ni več varovana z jeklenico, pa sta prestrašena obstala.

Ker je reševanje zelo oteževala megla, je bila potrebna kombinacija klasičnega in helikopterskega reševanja. Helikopter je blizu kraja dogodka zato najprej prepeljal bovške gorske reševalce, ki so se spustili do pohodnikov in ju zaščitili, posadka pa je nato z jeklenico oba dvignila v helikopter in odpeljala v dolino.

Drugo reševanje na Prisojniku

Drugo reševanje pa je bilo v slabih vremenskih razmerah zvečer opravljeno še na Prisojniku (2.547 mnv, Julijske Alpe).

Rešeni so bili štirje državljani Češke (tri ženske in moški), ki so se zjutraj z Vršiča odpravili proti Kriškim podom in nekje na poti zašli. Med tavanjem po območju med Razorjem in Prisojnikom pa so za spust naposled uporabili še zahtevno Grebensko pot in omagali. Tudi to reševanje je zelo ovirala megla. Zato so bili za klasično reševanje ponovno pripravljeni tudi bovški gorski reševalci.

Vsi tuji državljani so bili rešeni in so nepoškodovani. Ob hudem poletnem reševalnem tempu ponavljamo opozorilo in poziv k previdnosti, opremljenosti, informiranosti, ustreznim pripravam in predvsem odgovornosti, ker pohodniki v nevarnost ne spravljajo samo sebe ampak tudi tiste, ki se vsakič močno trudijo, da bi jim pomagali. Glede na izkušnje iz preteklih let so pogosto vzroki nesreč v gorah poleg neustrezne telesne in psihične pripravljenosti tudi pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah. Ponovno prosimo tudi turistične delavce, ki tujcem nudijo nastanitve, da jih informirajo o zahtevnosti slovenskih gora in predlagajo vključitev licenciranih planinskih in gorskih vodnikov v njihove ture. Samo dobra oprema namreč ni dovolj, ključni elementi so znanje, izkušnje, odgovornost in sposobnost prepoznavanja nevarnosti ter sprejemanje pravih odločitev. Na previdnost opozarjamo tudi slovenske obiskovalce gora. Z ustrezno pripravo na turo predvsem pa z odgovornim ravnanjem skupaj poskrbimo, da bo obisk naših gora prijetno in varno doživetje!

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije