NEDOLŽEN?

Paroh trdi, da ni kradel cerkvenega denarja

Peran Bošković trdi, da je imel veliko prihodkov. Očitke tožilstva označil za žaljive.
Fotografija: Peran Bošković in Milan Krstić zatrjujeta, da nepravilnosti ni bilo. FOTO: Marko Feist
Odpri galerijo
Peran Bošković in Milan Krstić zatrjujeta, da nepravilnosti ni bilo. FOTO: Marko Feist

LJUBLJANA – Da je v Slovenijo prinesel veliko denarja, saj je imela njegova družina v lasti več nepremičnin in jih prodala, je včeraj na ljubljanskem okrožnem sodišču razlagal Peran Bošković, paroh Srbske pravoslavne cerkve (SPC), ki je moral še enkrat sesti na zatožno klop.
Peran Bošković in Milan Krstić zatrjujeta, da nepravilnosti ni bilo. FOTO: Marko Feist
Peran Bošković in Milan Krstić zatrjujeta, da nepravilnosti ni bilo. FOTO: Marko Feist

Denar je vlagal tudi v vrednostne papirje, tako je v nekem trenutku denimo prodal delnice Krke za 147.000 evrov, je bilo še slišati, in da je lep kup denarja, v petih letih kar 355.000 evrov, zaslužil s t. i. duhovniškimi prejemki – gre za denar, ki ga duhovniki od vernikov prejemajo za krste, pogrebe, poroke, slave in druge obrede. Cerkvi, je zagotovil, je sam pustil veliko družinskega denarja. Da mu ob takšnih prihodkih očitajo, da je kradel cerkveni denar, je zanj žaljivo.

Bošković je bil pravnomočno oproščen obtožb specializiranega državnega tožilstva glede očitkov, da je del donacij, ki jih je SPC v Sloveniji prejel za začetek gradnje kulturno-pastoralnega centra za vernike v Ljubljani, porabil za gradnjo hiše v Gameljnah. Ob tem pa so višji sodniki razveljavili del sodbe, ki se nanaša na poneverbo.

Okrožni senat ga je namreč obsodil in mu določil pogojno kazen šestih mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let ter plačilo 32.355 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi, ker je zase in za svojo družino med 25. januarjem 2007 in 27. decembrom 2011 plačeval račune, ki jih ne bi smel – dopolnilno zavarovanje zase in družinske člane, račune za telefon, življenjsko zavarovanje, kabelsko televizijo ter mobitel in drugo.

Ker je po mnenju višjega sodišča prvostopenjsko določene račune neupravičeno štelo za zastarane, sodišče o zadevi presoja še enkrat. Tožilec Boštjan Valenčič je ob upoštevanju prvostopenjske sodbe in napotkov višjih sodnikov zoper Boškovića spremenil obtožnico, ta mu zdaj očita, da si je prisvojil 33.689 evrov.

Včeraj je Bošković zatrdil, da je imel za plačilo teh stroškov pravico in podlago v ustavi SPC, vsako plačilo je bilo poknjiženo, plačila pa so bila tudi predmet notranjih revizij. Po njegovem bi bilo pred cerkveno oblastjo nemogoče skrivati nepravilnosti, v Beogradu pa so poslovanje temeljito pregledali in ljubljanskemu okrožnemu sodišču sporočili, da niso oškodovani.


Da je vsa plačila odobril tudi zagrebški metropolit, je na sodišču včeraj pričala dolgoletna blagajničarka SPC Milena Božić, ki še je poudarila, da je bil v Boškovićevem stanovanju sedež Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji. Plačila raznih zavarovalnih premij za družinske člane so bila po njenem vedenju dovoljena, če jih je dovoljeval budžet SPC. Vsa plačila so bila po njenem zavedena in na zaključni račun nikoli ni bilo nobenih pripomb.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije