SIJOČ NASMEH

Zobe moramo umivati redno

Zgrešeno je mišljenje, da smo lepe in zdrave zobe podedovali ali da je za karies kriva mama: kakšen bo naš nasmeh, je v naših rokah, zato negi posvetimo kar največ pozornosti.
Fotografija: »Starši otrokom ne smemo dovoliti, da izpuščajo umivanje zob, na sporedu mora biti tako zjutraj kot tudi zvečer,« poudarja dr. dent. med. Aleksandra Dumić Križaj. FOTO: Aleksandra Križ
Odpri galerijo
»Starši otrokom ne smemo dovoliti, da izpuščajo umivanje zob, na sporedu mora biti tako zjutraj kot tudi zvečer,« poudarja dr. dent. med. Aleksandra Dumić Križaj. FOTO: Aleksandra Križ

Pri umivanju najraje izpuščamo ploskve, kot ugotavlja dr. dent. med. Aleksandra Križaj Dumić, lastnica in direktorica Zobozdravstvene in estetske klinike Križaj, se pogosto osredotočamo le na zunanje in vidne predele, notranje in težje dostopne površine pa obdelamo manj natančno: »Ni dovolj, da samo krtačimo, treba je očistiti tudi prostore med zobmi. Poleg krtačke je treba uporabljati tudi druge pripomočke, kot so zobna nitka, medzobne krtačke in še kaj. Prav je, da vsaj dvakrat na leto obiščemo zobozdravnika ali higienika, da pregleda, kako čistimo težje dostopna mesta in med zobmi, da izboljšamo tehniko čiščenja zob. Na Kliniki Križaj učimo osnov čiščenja zob vse generacije, tako otroke kot tudi odrasle, pri vseh se namreč pojavljajo napake.«

Pomoč do desetega leta

Ustrezne higiene je treba navaditi predvsem najmlajše, kajti njihovi zobje so najobčutljivejši in, ne pozabimo, kar se Janezek nauči, to Janez zna! »Pri najmlajših je pomembna rednost. Starši otrokom ne smemo dovoliti, da izpuščajo umivanje zob, na sporedu mora biti tako zjutraj kot tudi zvečer. Enako kot se zjutraj oblečemo in zvečer slečemo, moramo redno umivati zobe. Starši morajo otrokom pomagati nekje do desetega leta starosti.

Kar se Janezek nauči, to Janez zna! FOTO: Guliver/Thinkstock
Kar se Janezek nauči, to Janez zna! FOTO: Guliver/Thinkstock

Po umivanju lahko pred spanjem pijejo le vodo, če pa otrok še kaj prigrizne, je treba umivanje ponoviti,« nadaljuje sogovornica, ki ugotavlja, da se marsikdo še vedno oklepa mitov in napačnih prepričanj glede zdravja ustne votline: »Zgrešeno je, recimo, da so nam lepi in zdravi zobje usojeni oziroma podedovani. Največ, kar lahko podedujemo od staršev, je skrb za zobe, genetika ni tako zelo pomembna. Ne moremo reči, da če je imela slabe zobe mama, jih bom imela tudi jaz. Kdaj pa kdaj gre za bolezensko stanje, a ti primeri so redki.«

Aplikacija z igrico

K negi zob in ustne votline je treba pristopati resno, pri tem pa ni vseeno, kakšne izdelke uporabljamo. Osredotočiti se je treba na tip krtačke in trdoto, vsebnost fluora pri zobni kremi, najmlajšim pa je treba, dokler ne usvojijo ustrezne tehnike, pomagati. »Pri otrocih je zelo pomembno, da zobna pasta vsebuje fluor. Tudi pri odraslih, a otroški zobje so manj odporni in prej zgnijejo kot pri odraslih. Pomembna je predvsem tehnika čiščenja, mehkejša ko je krtača, daljši mora biti čas čiščenja. Priporoča se srednja trdota, ne prevelika krtačka, da lažje dostopamo do vseh ploskev. Zelo učinkovite so električne.« Tako kot si v gospodinjstvu pomagamo z različnimi napravami, ni nič narobe, če se k temu zatečemo tudi pri negi zob, posebno če nam pomagajo pri učinkovitosti. Kot še pojasni sogovornica, lahko starši svoje malčke spodbudijo k ustni higieni s prav posebnimi krtačkami: »Zdaj imamo na trgu tudi zobne krtačke z aplikacijo z igrico, ki spodbuja otroke pri umivanju zob. Več naših pacientov namreč pravi, da so otroci navdušeni nad ščetko, ki jo vsebuje. Tovrstne aplikacije otroke navdušijo, ker jim skozi zabavo približajo umivanje zob in so nagrajeni, če redno skrbijo zanje.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije