RAZISKAVA

Zimski čas izboljša spanec: Slovenci ga imamo premalo

Le tretjina odraslih dosega priporočila.
Fotografija: Večina bo hvaležna za dodatno uro sna. FOTO: Aja Koska/Getty Images
Odpri galerijo
Večina bo hvaležna za dodatno uro sna. FOTO: Aja Koska/Getty Images

Ta konec tedna smo premaknili kazalce na urah, in sicer za eno uro nazaj, ter prešli na zimski čas. Prav slednjega zagovarjajo strokovnjaki za spanje, ker da je bolj usklajen z našim naravnim ritmom, z našo biološko uro. Evropsko združenje za raziskave spanja v pismu Evropski komisiji navaja, da bi stalni zimski čas izboljšal spanec, imel pozitivne zdravstvene učinke na srce in telesno težo, ljudje bi bili psihično bolj zdravi, izboljšala bi se učinkovitost v šoli in službi.

S premikom kazalcev smo torej dobili dodatno uro spanja, večina tega komaj čaka. Slovenci spimo premalo: kot kažejo raziskave Nacionalnega inštituta za javno zdravje, glede na priporočila za odrasle (od 7 do 9 ur spanja dnevno) dovolj dolgo spi le tretjina odraslih (33 % moških in 37 % žensk med 18. in 74. letom starosti) in le nekaj več kot petina otrok in mladostnikov (9 ur ali več na noč).

Ponoči se sprošča melatonin, hormon, ki nastaja v možganih in zaradi katerega postanemo utrujeni in pripravljeni na odhod v posteljo, povezan pa je še z drugimi procesi v telesu. Če je moteno njegovo sproščanje, to slabo vpliva na zdravje, a oktobra se to precej redkeje zgodi kot spomladi. Znanstveniki so dokazali, da premikanje kazalcev moti naš bioritem, da se na spremembo navadimo, tudi zdaj potrebujemo čas. Moten spanec vodi v težave s srčno-žilnim zdravjem, kapi in infarkti naj bi bili pogostejši v prvih dnevih po premikanju ure, pravijo strokovnjaki, in tudi mentalnim zdravjem: dnevi so krajši, pogosto brez sonca, kar povzroča t. i. sezonsko depresijo, najpogostejša simptoma sta slabo razpoloženje, upad energije.

Moteno je sproščanje serotonina, hormona sreče, zaradi česar lahko nekateri občutijo potrtost. A ne glede na vse si lahko pomagamo: čez dan se čim bolj izpostavimo svetlobi, zlasti soncu, zvečer pa močno svetlobo pridušimo, s čimer telesu sporočamo, da se začne pripravljati na nočni počitek. Izogibajmo se obilnim obrokom v večernih urah, alkoholu ter kavi, tudi intenzivnemu gibanju, raje si pripravimo mlačno kopel, zeliščni čaj ali kakav. Vse to lahko začnemo že zdaj, da telesu omogočimo čim lažji prehod na nov čas. Ne pozabimo, v posteljo gremo vsak dan ob isti uri in vstanemo ob isti uri. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije