ZDRAVJE

Začetek novega obdobja

Pri športnicah pa tudi pri tistih s posebnim dietnim režimom ali namerno zmanjšanim vnosom hranil lahko puberteta in z njo pojav prve menstruacije nekoliko zamujata.
Fotografija: Bolečine si lahko blažimo z gretjem, gibanjem in zdravo prehrano.
Odpri galerijo
Bolečine si lahko blažimo z gretjem, gibanjem in zdravo prehrano.

Pojav prve menstruacije je odvisen od telesne teže in razvitosti dekleta, nanjo vplivata tudi zapleten hormonski odziv v telesu razvijajoče se deklice ter genetika. »Običajno je za prvo menstruacijo potrebna telesna masa okoli 45 kilogramov z nekaj podkožnega maščevja, ni pa nujno vedno tako,« pojasnjuje prof. dr. Špela Smrkolj, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz MC Barsos.

Običajno se pojavi med 11. in 14. letom. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Običajno se pojavi med 11. in 14. letom. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Prva menstruacija je za vsako dekle pomemben dogodek, saj označuje začetek novega obdobja razvoja, nadaljuje sogovornica: »Prvič se pojavi v starosti od enajstega do štirinajstega leta. Nemogoče je natančno določiti in napovedati, kdaj bo prišlo do menstruacije, saj na ta proces vpliva veliko različnih dejavnikov. V povprečju menstruacija traja od štiri do pet dni, običajno nastopi vsake štiri tedne oziroma na 28 dni. Po pojavu prve se lahko zgodi, da naslednja pride z zamudo ali veliko prej. Da je menstrualni ciklus na začetku nereden, ni nič posebnega, prej ali slej se bo uredil na čas okoli 28 dni, ko bodo postale redne tudi ovulacije. Pomembno je, da si dekle beleži menstrualno krvavitev v menstrualni koledarček. Prepogoste ali predolgotrajne krvavitve lahko vodijo v slabokrvnost. Menstrualni cikel se konča v menopavzi pri starosti okrog 50 let.«

Bolečine si lahko blažimo z gretjem, gibanjem in zdravo prehrano.
Bolečine si lahko blažimo z gretjem, gibanjem in zdravo prehrano.

Zadnja leta puberteta nastopa nekoliko prej, in sicer zaradi drugačne in zadostne, včasih tudi čezmerne prehrane in ustreznih življenjskih razmer, pojasnjuje prof. dr. Smrkoljeva: »Babice in prababice današnjih odraščajočih deklet so dobivale prvo menstruacijo vse do 17. leta starosti, tudi zaradi neustrezne prehrane in težkih življenjskih razmer z obilico fizičnega dela. Pri dekletih, ki so veliko fizično dejavne, denimo športnicah, tudi pri tistih s posebnim dietnim režimom ali namerno zmanjšanim vnosom hranil, lahko puberteta in z njo pojav prve menstruacije nekoliko zamujata.«
 

Gibanje, gretje


Menstruacijo pogosto spremljajo težave, največkrat krči in bolečine v spodnjem delu trebuha, tudi v križu: pojavijo se pred začetkom krvavitve in pojenjajo po prvem dnevu menstruacije. Pomaga gibanje, nekaterim težave ublažijo počitek in tople obloge na spodnji del trebuha, občasno tudi sredstva proti bolečinam. V času pred menstruacijo so pogoste spremembe na koži, pojav aken in napihnjenost, seveda ne smemo pozabiti na spremembe v razpoloženju, na katere vpliva nihanje hormonskega ciklusa, zato je lahko takrat povečana potreba po določeni, največkrat nezdravi hrani.

»Med menstruacijo se je priporočljivo izogibati določenim živilom, ki povzročajo napihnjenost in zadrževanje vode v telesu. V tem času se odrecite uživanju alkohola, zelo mastni hrani, sladkim pijačam oziroma na splošno močno predelani hrani,« nadaljuje sogovornica.


»Uživajte čim manj predelano in hranilno bogato hrano. Tako lahko pripomorete k temu, da bodo vaše menstruacije šibkejše, manj boleče, manj bodo izraženi tudi simptomi predmenstrualnega sindroma. V tem času si lahko predel trebuha in križa dodatno grejete. Na trebuh si položite termofor, grelno blazinico, steklenico s toplo vodo ali kar toplo brisačo. Z gibanjem se sproščajo endorfini, ki blažijo bolečino in skrbijo za boljše razpoloženje. Zmerna telesna dejavnost, kot je na primer hoja, je v času menstruacije blagodejna. Tudi joga je odličen način blažitve bolečine med menstruacijo in poskrbi za boljše razpoloženje. Z jogo poskrbimo tudi za boljšo prekrvitev reproduktivnih organov, zmanjšamo stres in se sprostimo.«


Zaželeno je, da dekle prvi obisk pri ginekologu opravi pred začetkom spolnega življenja, še pove prof. dr. Smrkoljeva: »Ob tem ji lahko svetujemo o kontracepciji in se pogovorimo o zdravi spolnosti. Vsekakor naj se dekle pri ginekologu oglasi, če ima zdravstvene težave z rodili, najpozneje pa tri leta po začetku spolnega življenja, saj se v tem času že lahko pokažejo prve bolezni rodil. Prvi preventivni pregled za odkrivanje raka materničnega vratu pri ženskah opravimo na rednem ginekološkem pregledu pri 20 letih.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije