VNETJE MEHURJA

Za to okužbo so bolj dovzetne ženske

V toplejših obdobjih so vnetja mehurja pogostejša; pomagamo si tako, da pogosto pijemo, redno uriniramo in pri tem do konca spraznimo mehur.
Fotografija: Pri ponavljajočih se vnetjih so potrebne dodatne preiskave. FOTO: Sopradit/Getty Image
Odpri galerijo
Pri ponavljajočih se vnetjih so potrebne dodatne preiskave. FOTO: Sopradit/Getty Image

Bliža se poletje in z njim predvsem pri ženskah pogostejša vnetja sečil, zato velja ponoviti pomembna načela preventive, da bo tegob čim manj!

Vnetje mehurja je eno najpogostejših bolezenskih stanj, ki ga največkrat povzroča bakterija Escherichia coli.

»Kaže se s pogostim uriniranjem, pekočim in bolečim občutkom pri uriniranju, motnim urinom, ki je lahko rdečkasto obarvan in ima neprijeten vonj. Lahko se pojavi tudi bolečina okoli sramne kosti,« značilne težave opisuje Jarmila Trček Breznikar, dr. med., spec. družinske medicine iz Zdravstvenega varstva odraslih v ZD Ljubljana. Zaradi anatomije so predvsem ženske dovzetne za bakterijske okužbe, saj je sečnica pri ženskah krajša kot pri moških, kar bakterijam omogoča lažji dostop do sečil. Po 55. letu starosti se obolevnost zaradi povečane prostate poveča tudi pri moških. Okužbe se rade pojavljajo pri starejših zaradi oslabljenega imunskega sistema, manj rednega uriniranja in sprememb v hormonskem ravnovesju po menopavzi.

»Okužbe so lahko večinoma vnesene iz okolice oziroma presredka navznoter v telo in nato na sluznico mehurja. V rodni dobi so lahko spolni odnosi med mogočimi vzroki za ponavljanje vnetij mehurja. Pri zapletenih okužbah sečil vedno najdemo neko anatomsko ali funkcionalno spremembo sečil. Če se težave ponavljajo, je vsekakor potrebna nadaljnja diagnostika. Enostavna vnetja zdravimo pri izbranem osebnem zdravniku, sami pa si lahko pomagamo tako, da pogosto pijemo, redno uriniramo in pri tem do konca spraznimo mehur. Brišemo se od spredaj nazaj in nosimo bombažno spodnje perilo.«

Za zdrav mehur si lahko prizadevamo tudi z ustrezno prehrano. K hitrejšemu izločanju odpadnih snovi iz telesa pripomorejo polnozrnata žita, svežega sadja in zelenjave, ki jih je poleti v izobilju, naj na našem jedilniku ne manjka. Pomagajo tudi bučna semena, korenina luštreka, šparglji, skozi vse leto so nam na voljo suhe brusnice in brusnični sok ter čaj, v podporo nam je jogurt.

Pijemo, kot rečeno, veliko: predvsem vode, juhe in nesladkanega čaja in sokov, izogibamo pa se kavi in alkoholu, ki sta diuretika. Mehur ne mara tobaka, pekočih začimb, nasičenih maščob in sladkorja. Urin naj bo razen prvega jutranjega vsakokrat svetel in brez ostrega vonja, vodo odvajamo večkrat na dan. 

Ves dan pijemo dovolj tekočine. FOTO: Pilipphoto/Getty Images
Ves dan pijemo dovolj tekočine. FOTO: Pilipphoto/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije