Za otrokov razvoj ni boljšega od šotora

Iz palic, vrvi in rjuh naredimo zavetišče, kamor se bo lahko umaknil, pri postavljanju pa se bo naučil ogromno koristnih veščin.
Fotografija: Namesto vrvi so dobri pohištveni elementi.
Odpri galerijo
Namesto vrvi so dobri pohištveni elementi.

Otroci enako kot odrasli potrebujejo prostor zase, kamor se lahko umaknejo in premlevajo, kar se jim je zgodilo čez dan, rešujejo težave, se igrajo ali berejo. Tudi če imajo svojo sobo, ta ni dovolj, saj vanjo vstopajo starši, bratje, sestre, zato se občutek, da je prostor samo njihov, hitro izgubi. Poleg tega morajo sobo pospravljati in jo pogosto povezujejo z neprijetnimi opravili in občutki.

»Pogosto se počutijo, kot da jim vedno nekdo teži. Pospravi sobo, naredi domačo nalogo, umij si zobe, zato potrebujejo neke vrste skrivališče, kamor se lahko umaknejo pred obveznostmi in pritiski, in s tem ni prav nič narobe,« pojasnjuje psihologinja in strokovnjakinja za razvoj otrok in mladostnikov Maureen Healy, avtorica knjige Čustveno zdrav otrok.


»Trdnjava ali šotor jim pomeni svobodo, občutek, da imajo svoje življenje, ki je ločeno od tistega, ki ga delijo s starši, in v tem svojem svetu so oni glavni,« dodaja. V šotorih pa se ne bodo le sprostili, med postavljanjem takšnega skrivališča se bodo naučili sodelovanja z drugimi, zato je pomembno, da jih vključimo v aktivnost ter povabimo še katerega njihovega prijatelja.

»Naj sodelujejo pri načrtovanju in razmišljajo, kako postaviti konstrukcijo, ki bo stala pokonci, sami naj se odločijo, kako ga bodo opremili in okrasili, če so njihove želje neizvedljive, pa skupaj poiščite kompromis,« pravi Michael Mintz, otroški klinični psiholog, ki še pravi, da jim bodo tako pridobljene socialne veščine prišle še kako prav pozneje, ko bo treba delati v skupini in sodelovati z drugimi, upoštevati različna mnenja in vidike, sprejemati kompromise in podobno. Postavljanje šotorov je dobro tudi za fizični razvoj, saj zahteva veliko gibanja, sklanjanja, stegovanja, prijemanja, vezanja in drugih gibov, ko je postavljen, pa se je treba plaziti vanj in iz njega, ne da bi kaj podrli, in se naučiti premikati v tesnih prostorih.


Ker je tovrstno zavetje precej preprosto postaviti, prav tako ne potrebujejo klinov ali drugih pripomočkov, s katerimi bi se jih pritrdilo v tla, je uporabno tako za notranje kot zunanje prostore. Ob poletnih večerih ga preprosto prestavimo na balkon, vrt ali teraso, in pustolovščina se lahko začne. Odlična bo tudi za domišljijo, saj se jim bodo v mraku, četudi na domačem balkonu, izostrili čuti, in kmalu bodo nastale zgodbice o pošastih, ki oprezajo izza vogala, in drugih nenavadnih rečeh, ki se lahko pripetijo, ko sonce zaide. Šotor se tudi hitro spremeni v grad ali utrdbo, oni pa v prince in prinese, bojevnike ali lovce.


Ko si bodo izmišljali zgodbe in dogodivščine, bodo krepili besedni zaklad in pospešili kognitivni razvoj. Tudi bolj sramežljivi in tihi bodo prišli na svoj račun, saj se bodo v šotoru počutili varne in skrite, in hitro bodo postali zgovornejši, misleč, da jih nihče ne sliši. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije