POZOR

Učinki meditacije, ki vas bodo presenetili

Prinaša vsaj sedem negativnih učinkov na dušo in telo.
Fotografija: Morda po meditaciji ne boste občutili tistega, kar ste pred njo pričakovali. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Morda po meditaciji ne boste občutili tistega, kar ste pred njo pričakovali. FOTO: Thinkstock

Že leta je mogoče slišati, kako je meditacija čudovita za telesno, duševno in čustveno zdravje. Po tej prastari tehniki sproščanja se vsak počuti pomirjeno, sproščeno, skratka, z njo je vse veliko lažje. V resnici je meditacija koristna, a ker ima vsaka medalja dve plati, lahko tudi sproščanje z njo prinaša manj prijetne učinke, kar jo je dokazalo več raziskav, med njimi leta 2017 zaključena študija univerz Brown in Kalifornija.

Kot so ob njenem zaključku zapisali avtorji, gre za manjšo poizvedbo, zato je izsledke težko posploševati, in tudi, da za negativne učinke meditacije, na katere opozarjajo, niso dovzetni vsi. Vseeno pa jih je dobro poznati.

Lahko spodbuja negativne misli

Večina se k meditaciji zateka z namenom, da bi postali bolj optimistični, vendar to ni vedno njena posledica. Približno polovica sodelujočih v omenjeni študiji je bila namreč med njo in po njej dovzetna za iracionalne in negativne misli. Prav tako je bilo pri njih opaziti manjšo sposobnost nadzorovanja misli in manjšo motivacijo za opravljanje nalog.

Podobna, leta 2009 izvedena raziskava univerze Seattle Pacific je postregla z enakimi izsledki. Tudi sodelujoče v njej so po zaslugi meditacije prevzemale negativne misli.

Vpliva lahko na čutila

Tudi na to, kako nekaj vidite, vohate ali okušate, lahko vpliva meditacija. V omenjeni študiji se je namreč izkazalo, da je več sodelujočih po njej imelo privide, halucinacije in so zaznavali svetlobo, čeprav ta ni bila prisotna. Nekateri so poročali o prisluhih in o dezorientaciji v času ter prostoru.
Po poročanju Psychology Today prinaša meditacija še eno past: nekateri se ji predajajo zgolj z namenom, da bi izkusili prej omenjene stranske učinke. In ker teh ni vedno, meditacija pri njih povzroča frustracije.

Meditacija manjša motivacijo

Če imate že tako težave z motivacijo ter le težko najdete voljo za opravljanje vseh nalog, imamo za vas slabo novico. Sodelujoči v raziskavi o učinkih meditacije so po njej občutili znaten upad motivacije. Ta ni bil povezan zgolj z obveznostmi, temveč tudi z zmanjšanjem zanimanja za hobije in sicer zabavne aktivnosti.

Lahko prebudi negativna čustva in spomine

Meditacija lahko oživi spomine in čustva, ki ste jih v preteklosti zatrli, in tako lahko vodi v negativne, neobvladljive občutke. Tisti, ki so leta 2017 sodelovali v poizvedbi, so pogosto poročali o napadih panike, tesnobe, strahu, paranoje, depresije in obžalovanja.

Prinaša neljube učinke na telo

Čeprav gre za mentalno in čustveno tehniko, meditacija dokazano vpliva na fizično zdravje. A vplivi so lahko tudi manj prijetni. Prostovoljci, ki so leta 2017 sodelovali v raziskavi, so pogosto tožili o bolečini, tiščanju v prsih, oteženem gibanju, glavobolih, utrujenosti, šibkosti, prebavnih težavah in vrtoglavici.

Lahko izkrivi samopodobo

Sliši se kot kliše, a najpomembnejše razmerje je tisto, ki ga ima človek s samim seboj, kajti to vpliva na vsa druga razmerja. In dejstvo, da lahko meditacija negativno vpliva na samozaznavo, je vse prej kot razveseljivo. Že leta 1992 je Deane H. Shapiro, profesor psihiatrije na medicinski šoli univerze Kalifornija, ugotovil, da so bili posamezniki mnogo bolj osredotočeni na negativnosti po tem, ko so se vrnili z meditacije, kot pred njo.

Postanete lahko asocialni

Med meditacijo naj bi prišli v stik s samim seboj, lahko pa vpliva tudi na odnose z drugimi. A ne vedno v pozitivnem smislu. Polovica od udeleženih v raziskavi leta 2017 se je po seansah težje znašla ob stiku z drugimi. Povedali so, da so se težko vključili v družbo. Nekateri so občutke opisali kot tako izrazite, da so jih ovirali celo pri opravljanju poklica.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije