ZDRAVJE

Težave premagujemo sproti

Zdrav duh v zdravem telesu ne rečemo kar tako, telesno in duševno zdravje sta namreč tesno povezana: zdrava prehrana, gibanje in počitek skrbijo za oboje.
Fotografija: Gibanje je eden od temeljev duševnega in telesnega zdravja. FOTO: Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Gibanje je eden od temeljev duševnega in telesnega zdravja. FOTO: Guliver/Thinkstock

Kadar se slabo počutimo, smo običajno razdražljivi in brez volje. Dolgotrajnejše in resne bolezni v nas lahko prebudijo strahove in depresijo. Velja pa tudi obrnjeno – duševne stiske fizično vplivajo na naše telo,« pravi Simon Vrhunec, direktor Medicinskega centra Barsos. »Stres je reakcija celega telesa. Kadar smo pod stresom, se v našem telesu sproži vrsta biokemičnih sprememb, kar je posledica izločanja stresnih hormonov (adrenalina, noradrenalina, kortizola). Povečata se krvni tlak in mišična prekrvitev, pospeši se delovanje srca in dihanje, poveča se budnost, previdnost in nezmožnost koncentriranja.«
Dolgotrajen stres brez ustreznega počitka in obnove organizma vodi v izčrpanost in lahko resno vpliva na naše telesno zdravje, poudarja sogovornik: »Stres vpliva na tri pomembne sisteme v našem telesu: srčno-žilni, živčni in endokrini. Za kronični stres je značilna stalno zvišana količina izločenega kortizola, ki je odgovoren za delovanje imunskega sistema, psihično počutje in presnovne spremembe in bolezni, kot je sladkorna bolezen. Kadar smo mu izpostavljeni dlje časa, se lahko razvijejo srčno-žilne bolezni, kot so visok krvni tlak, srčni napad in povišan holesterol. Pa tudi druga bolezenska stanja, kot so migrene, kožne bolezni (akne, izpuščaji), kronična utrujenost, sindrom razdraženega črevesja, razjede na želodcu, astma, alergije in celo tumorji ali rakava obolenja. Poslabša se tudi naše duševno zdravje, kar se kaže kot razdražljivost, težave s spominom in spanjem, težave v komunikaciji, tesnoba, depresija …«
Za dobro telesno in duševno počutje so vsekakor pomembni uravnotežena prehrana, gibanje in spanec, nujno pa je, da težave premagujemo sproti, poudarja Vrhunec: »Če govorimo o vsakdanjem stresu, si lahko pomagate z različnimi sprostitvenimi vajami. Odpravite se na sprehod, klepetajte s prijateljem, crkljajte hišnega ljubljenčka, berite dobro knjigo ali poslušajte glasbo. Pomembno je, da si vzamete čas zase in počnete nekaj, kar nas veseli in sprošča. Dobro je ukrepati, še preden pride do resnih zdravstvenih težav, zato je nujna preventiva. Včasih je veljalo, da so preventivni pregledi namenjeni menedžerjem, ki zaradi preobilice dela redkeje poiščejo zdravniško pomoč, danes pa se pomena preventive zaveda vedno več ljudi, tudi mlajših. Glavni pomen preventivnih pregledov je dovolj zgodaj odkriti spremembe v telesu, ki lahko privedejo do bolezni, in pravočasno odreagirati, tudi z zdravljenjem morebiti ugotovljene bolezni.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije