NA SONCU

Sončna očala so nujna

Močno sonce in čezmerno sončenje brez ustrezne zaščite lahko povzročita opekline nežne kože vek in okolice očesa pa tudi poškodbo samega očesa.
Fotografija: Nikoli ni prezgodaj otroka navaditi na sončna očala.
Odpri galerijo
Nikoli ni prezgodaj otroka navaditi na sončna očala.

Spomladanski meseci so nam že postregli s toplimi sončnimi žarki, v poletni pa so jih le še krepili. Nastavljanje soncu je za mnoge prijetno, a ne smemo pozabiti, da je tudi nevarno! Tudi za naše oči, opozarja prof. dr. sc. Nikica Gabrić, direktor in ustanovitelj Klinike Svjetlost.
Nikoli ni prezgodaj otroka navaditi na sončna očala.
Nikoli ni prezgodaj otroka navaditi na sončna očala.

UVB-žarki povzročajo nastanek pigmenta melanina, zaradi česar koža potemni, pri večji izpostavljenosti se pojavijo opekline, koža se hitreje stara in večja je možnost za kožnega raka: »Ta se najpogosteje pojavi na spodnjih vekah (bazocelularni karcinom), ki ga zdravijo kirurško ali z radioterapijo. Škodljivost UV-žarkov je velika, saj ima kumulativen učinek na telo in oči, kar pomeni, da se z leti sešteva.«
Izpostavljanje močnemu soncu brez ustrezne zaščite lahko povzroči opekline nežne kože vek in okolice očesa pa tudi poškodbo samega očesa. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Izpostavljanje močnemu soncu brez ustrezne zaščite lahko povzroči opekline nežne kože vek in okolice očesa pa tudi poškodbo samega očesa. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Znano je, da kar 80 odstotkov vsega UV-sevanja dobimo do 18. leta starosti, zato je še kako pomembno, da pred nevarnostjo zaščitimo otroke, nadaljuje: »Močno sonce in čezmerno sončenje brez ustrezne zaščite lahko povzročita opekline nežne kože vek in okolice očesa, pa tudi poškodbo samega očesa, najpogosteje njegove površine, očesne veznice in roženice, a tudi globljih očesnih delov.

Dolgotrajna izpostavljenost močnim sončnim žarkom lahko povzroči nastanek degenerativnih sprememb, kot je na primer pterigij, trikotna zadebelitev veznice, ki počasi prerašča na roženico.«
 

Zaščita


Kot opozarja prof. dr. sc. Gabrić, je vpliv UV-svetlobe enak ne glede na starost: »Res pa je, da otroci navadno preživijo več časa na prostem, posledično tudi na soncu, zato je pomembno, da poskrbimo za njihovo zaščito. Nosijo naj pokrivala z velikimi krajci, ki preprečijo izpostavljenost UV-sevanju tudi do polovice. Kožo okoli oči namažimo s kremo z visokim zaščitnim faktorjem. Pazimo le, da ne pride v stik z zrklom.«


Za vse je seveda pomembno, da se poleti ne izpostavljamo soncu med 11. in 16. uro, poleg tega je nujno, da tako odrasli kot otroci nosimo sončna očala visoke kakovosti s stoodstotno zaščito pred UVA- in UVB-žarki. »Nikoli ni prezgodaj otroka navajati na sončna očala,« pojasnjuje sogovornik.

»V prvih letih poskrbimo predvsem, da niso izpostavljeni poletnemu soncu med 11. in 16. uro, ko se odločimo za nakup prvih sončnih očal zanje, pa svetujemo očala s plastičnimi stekli. Otroci morajo imeti polikarbonatno steklo, da se ne razbije in da se oko ne poškoduje. Če padejo, če se žogajo, če dobijo udarec, morajo biti stekla toliko odporna, da ne poškodujejo očesa. Polikarbonatno steklo je nezlomljivo, prav tako je manj občutljivo za praske.«


Ne pozabimo, sončna očala morajo biti tudi dovolj velika, da zaščitijo področja okoli oči in vek: več kože ko je prekrite, bolje je. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije