SLADKO IN SLASTNO

Sočen tropski sadež blaži vneto grlo

Ananas je sladek in slasten vir vitamina C, obenem spodbuja prebavo, odpravlja vnetja, skrbi za zdrave dlesni in oči.
Fotografija: Sočen in slasten ananas šteje kot ena od petih porcij sadja in zelenjave na dan. FOTO: Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Sočen in slasten ananas šteje kot ena od petih porcij sadja in zelenjave na dan. FOTO: Guliver/Thinkstock

Priljubljen tropski sadež častijo že stoletja, ne le zaradi okusa, pripisujejo mu številne blagodati za zdravje. Ni čudno, torej, da ga dandanašnji uvrščamo kar med t. i. superživila: krepi imunski sistem, zdravje dihalnih poti, prebavo, krepi kosti, blaži vnetja … Je superhranljiv, a ima le malo kalorij (100 g ima 40 kcal), a veliko vlaknin, encimov, mineralov, vitaminov E, C, skupine B in provitamin A, pa kalcij, kalij, mangan (mineral je pomemben za močne kosti in vezivno tkivo), baker (ki pomaga telesu proizvajati hemoglobin in spodbuja celjenje ran), železo, jod, cink. Ananas je poln vitamina C: z eno skodelico tega sadeža bomo poskrbeli za več kot 130-odstotni priporočeni dnevni vnos tega vitamina.
Sveži ananas vsebuje bromelain, encim, ki ima širok spekter koristnih vplivov na telo. V organizmu pomaga pri razgradnji beljakovin (na manjše dele, ki jih lahko telo hitreje uporabi kot izvor energije), zato je sadež idealen za vzdrževanje vitke linije; pospešuje prebavo, blaži napihnjenost in deluje protivnetno, zlasti blaži vnetja v sklepih, zato velja za koristnega pri artritisu. Ker se ta encim s toplotno predelavo uničuje, je bolje jesti sveži ananas. Najnovejše raziskave kažejo, da vsebuje tudi snovi, ki delujejo protirakavo: vplival naj bi na rakave celice dojke, pljuč, debelega črevesja ter melanoma. Obenem ta dišeči sadež krepi cirkulacijo, niža krvni tlak, preprečuje nastanek krvnih strdkov, koristil naj bi pri menstrualnih krčih, blažil bolečine pri osteoartritisu. Pomagal naj bi tudi pri težavah s sinusi: odpravlja sluz, ki se nabira v njih. Ananas so v krajih, od koder izvira, od nekdaj uporabljali kot pomoč pri slabi prebavi in bolečem grlu. Znano je, da sveže iztisnjeni sok blagodejno vpliva na vneto grlo. Tudi v kozmetiki ga s pridom uporabljamo: čisti kožo in pomaga odpravljati celulit ter izločati vodo iz telesa, saj deluje kot diuretik. Tudi dlesni in oči bodo hvaležni za prehrano, bogato z ananasom: uživanje ananasa krepi dlesni in jim pomaga, da ostanejo močne in zdrave, ter zmanjšuje tveganje starostne okvare rumene pege.
V trgovinah ga lahko kupimo vse leto, njegova sezona je od marca do junija. Najokusnejši je tisti pri sobni temperaturi, pazljivi naj bodo diabetiki, saj skodelica ananasa vsebuje okoli 15 gramov sladkorja. Ena rezina ali okoli 80 gramov šteje kot ena od petih porcij sadja in zelenjave na dan. Jeste lahko samega, dodajajte ga v smutije, lahko ga pečete na žaru za malce drugačno sladico ali pa ga dodate v solato, ne le sadno: odlično se ujame s piščancem in škampi.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije