NARAVNI ANTISEPTIK IN POMIRJEVALO

Sivka v kozmetiki in prehrani, kaj pa v medicini?

Zaradi opojnih vonjav, barve cvetov in sploh simpatične podobe tudi pri nas vse raje sadimo grmičke sivke po vrtovih in parkih.
Fotografija: Živa Moretti ne skriva, da je rastlina tudi zaradi vonja in barve njena velika ljubezen. FOTO: O. A.
Odpri galerijo
Živa Moretti ne skriva, da je rastlina tudi zaradi vonja in barve njena velika ljubezen. FOTO: O. A.

Najrazličnejša uporaba sivke je še vedno predvsem izkustvena, a se tudi v medicini obnavlja zanimanje za njeno zdravilno moč. V povezavi z odišavljanjem in kozmetiko sega v antične čase, saj njeno ime lavanda izhaja iz latinske besede lavare, ki pomeni umivati. Tako Živa Moretti pravi: »Njeno eterično olje v kozmetiki že od nekdaj uporabljamo za razkužitev kože, na primer po depilaciji. Deluje protivnetno in v povezavi z oljčnim oljem regenerira kožo. Ker deluje antiseptično, je tudi v obliki trdega ali tekočega mila dobrodošla pri aknah, ekcemih, pikih insektov ali opeklinah. Tudi njen nežni hidrolat hladi kožo v poletni vročini, blaži sončne opekline in ureznine od britja, čisti mastno, suho in zrelo kožo ter celo krepi lase.«


Morettijeva je z možem Gojkom Šaranovićem na Arzah nad Piranom že pred leti za svojo dejavnost in, ne nazadnje, tudi za čaj začela gojiti sivko. Pravi, da njen vonj sprošča in poživlja, odpravlja glavobol, stres in duševno izčrpanost ter kot dodatek v kopeli prijetno pomirja. »Tudi v kulinariki ni tuja, čeprav da jedem v preveliki količini nekam grenak priokus. Tako je lahko dodatek mineralni vodi ali limonadi ter celo pecivu, tortam in kruhu,« je navdušena nad njo. Med drugim omenja, da je v alternativni medicini priljubljena uporaba sivkinega eteričnega olja v aromaterapijah, ki izboljšujejo telesno in duhovno vitalnost. O tem je veliko izvedela pred leti, ko sta se z možem odpravila v Indijo spoznavat tradicionalno ajurvedo. Tam sta našla kliniko z ISO standardom, ki izvaja tako prečiščevalne kot aroma in duhovne terapije. O tem pravi: »Klinike s podobnimi terapijami, ki jim dodajajo še zdravo prehrano, diete, anti age programe, masaže in še kaj, kar človeka navzven in navznoter prečisti ter uredi, se odpirajo zadnje čase tudi v Evropi. Ob tem ugotavljam, da ljudje tako kot v Indiji ne hodijo vanje toliko po zdravje kot za to, da se prečistijo, umirijo, osvežijo, da so deležni nekakšne preventive in nove energije.«

Naravni antiseptik in pomirjevalo

Tako je s sivko v kozmetiki, za njeno uporabo v medicini pa dr. Dušan Nolimal pravi, da obsežnejše klinične raziskave o zdravilnih učinkih določenih sestavin sivke še niso bile opravljene, tako zanesljivih znanstvenih dokazov o učinkovitosti še ni. A dodaja: »Sivka ni le za okras in uporabo v kozmetiki, saj postaja zanimiva tudi za zdravstvo. Vendar moramo biti previdni. Pri peroralni uporabi olja pa tudi nekaterih vrst sivke lahko pride do zastrupitve. O zdravilnih potencialih so v znanstveni literaturi še najbolj prepričljivi dokazi glede lajšanja tesnobe, glivičnih okužb, izgube las, blaženja ran na koži, pikih insektov in sončnih opeklin. Vendar so dokazi, na primer o pozitivnem vplivu na stres in tesnobo, pogosto mešani, kar je tudi posledica metodološke neskladnosti dosedanjih raziskav. Vendar nam je sivka lahko v pomoč, če upoštevamo vse omejitve, ki veljajo za izkustveno oziroma dopolnilno medicino.« 


Dr. Nolimal poudarja, da njegovo zanimanje ni toliko strogo znanstveno, kot je plod njegovega ljubiteljskega interesa za krepitev dobrega počutja, osebnostne rasti, lastne odgovornosti do ohranjanja zdravja, poglabljanja v fitomedicino in literaturo, rezultat naključnega izpraševanja posameznih bolnikov, zdravilcev in kolegov, ki uporabljajo oziroma priporočajo sivko v sklopu fitoterapije. »Že nekatere mediteranske kulture so verjele, da sivka pomaga očistiti telo in um. Od antičnih časov se uporablja kot dodatek pri lajšanju nekaterih bolezenskih motenj, kot so nespečnost, tesnoba, depresija, glavobol, zobobol, menstrualne težave ... Glavna učinkovina eteričnega olja sta linalilacetat in linalool, ki sta monoterpenska estra z dokazanim protivnetnim delovanjem. Eterično olje sivke je naravni antiseptik in pomirjevalo. Pomaga pri celjenju ran, tako da spodbudi imunski sistem in celice kože k hitrejši regeneraciji. Olje lahko pomirja krče in uravnava prebavo. Lokalna uporaba sivke naj bi zmanjšala menstrualne krče. Olje naj bi lajšalo tudi nekatere glavobole, posebno migreno, ter pomagalo pri psihični preobremenjenosti in razdražljivosti. Masažni terapevti včasih na kožo nanesejo olje, ki bi lahko delovalo tako pomirjujoče kot spalno sredstvo. Nekoč so uporabo posušenih cvetov priporočali ob nespečnosti ali drugih motnjah spanja. Ljudje so polnili vzglavnike s cvetovi sivke. Za ta namen lahko uporabimo tudi nekaj kapljic hlapnega olja na robčku. Sedativno delovanje cvetov, eteričnega olja kot tudi linalilacetata in linaloola je pri notranji uporabi, inhalaciji in kopelih potrjeno v manjših kliničnih raziskavah. Eterično olje ponekod uporabljajo kot sestavino mazil proti revmi, pri glivičnih okužbah, izgubi las, blaženju ran na koži in kožnih boleznih s srbenjem. Učinkovito naj bi delovalo tudi pri močnem izcedku iz nožnice ter dismenoreji.«

Ni za nosečnice in otroke

V pomoč naj bi bila pri dihalnih motnjah pa tudi pri bolečinah v ušesu in pri vnetju oči. Zmanjševala naj bi visoki pritisk, aromaterapija s sivko pa naj bi pomagala tudi odraslim, ki trpijo za demenco, tako da naj bi pozitivno vplivala na razpoloženje.


Sivkin čaj lahko pomaga tudi pri prebavnih motnjah živčnega izvora, spodbuja tek, ureja prebavo, odvaja žolč, blaži trebušne krče, odpravlja napenjanje in vetrove, žene na vodo, še pojasnjuje dr. Nolimal, a opozarja: »Razpoložljivi podatki kažejo, da je kratkotrajna terapija s sivko za odrasle večinoma varna, razen v primerih preobčutljive kože, ki se pokaže kot razdraženost z rdečico, srbečico, zbadanjem, lahko luščenjem. Pri uporabi eteričnega olja je treba upoštevati močnejše delovanje in možnost alergijske reakcije ter preobčutljivost kože za svetlobo pri čezmerni uporabi. Prevelike količine dražijo prebavne organe, vplivajo na počutje ter lahko povzročajo bolečine v sklepih in glavobol. Nimamo dovolj dokazov o varnosti pri inhalaciji pri aromaterapiji. Omenja se možnost motnje aktivnosti spolnih hormonov pri topični aplikaciji. Izvlečki nekaterih vrst sivke so ob peroralnem zaužitju lahko strupeni.«

Sivka in zdravila

Temu dodaja: »Uporaba sivke in njenega olja se odsvetuje nosečnicam in doječim mamicam. Prav tako naj se ne bi uporabljala pri otrocih, vsaj ne aromaterapevtsko ali peroralno. Ne pozabimo še na možne neželene stranske učinke pri hkratni uporabi z zdravili, posebno pomirjevali, uspavali in zdravili za zniževanje krvnega pritiska.« Uporabo eteričnega olja je odobrila Evropska agencija za zdravila kot zeliščno zdravilo za lajšanje stresa in tesnobe. Slovenska zakonodaja o zdravilih jo razvršča v najvarnejšo skupino H, kar pomeni, da se lahko uporablja tudi kot hrana, razen v zahtevnejših farmacevtskih oblikah in če se ne prodaja za določen zdravilni namen. Dr. Nolimal, ki se osebno zavzema za nove medicinske raziskave na tem področju in sivkino čimprejšnje uvajanje v zdravstvu, meni: »Žal v Sloveniji nobeno zdravilo s sivko nima dovoljenja za promet. Poleg tega je za varnost in učinkovitost zdravil rastlinskega izvora ključnega pomena njihova kakovost, ki mora biti zagotovljena od vhodnih snovi do končnega izdelka.«


Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije