ZDRAVJE

S čajem nad bolečino v žrelu

Bolečine so lahko posledica virusne okužbe, če pa trajajo dlje, je kriva bakterijska, ki jo ozdravi antibiotik.
Fotografija: Med najpogostejšimi simptomi prehladnih obolenj je boleče žrelo. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Med najpogostejšimi simptomi prehladnih obolenj je boleče žrelo. FOTO: Getty Images

Čeprav boleče žrelo mnogi povezujejo z uživanjem mrzle pijače, gre večinoma za posledico virusnih okužb. V tem primeru vas bo do sedem dni po žrelu praskalo ali bolelo ob požiranju. Da bi bolečine čim prej minile, posežemo po pastilah ali oralnih pršilih, nekateri pa prisegajo na nasvete babic.

Pomagajo počitek, topli napitki, tudi zdravila proti bolečinam. FOTO: Vladans/Getty Images
Pomagajo počitek, topli napitki, tudi zdravila proti bolečinam. FOTO: Vladans/Getty Images

Eden od teh je pitje čaja z limono in medom, drugi grgranje slane vode. Slednje zaradi soli, ki nase veže vodo, zmanjša oteklino in s tem bolečino. A z grgranjem ne pretiravamo, ponovimo ga največ trikrat na dan, saj si stanje v nasprotnem primeru lahko še poslabšamo.

Pomaga tudi pitje veliko tekočine, ne alkoholnih pijač in kave, temveč vode, še bolje čaja; s tem vlažimo prizadeto sluznico in preprečujemo dehidracijo. Poskrbimo, da bo v stanovanju dovolj vlage; suh zrak še dodatno izsuši sluznico, zlasti ponoči, ko dihamo skozi usta, to pa povzroči nove bolečine. Zrak torej vlažimo, obenem pa poskrbimo, da nos ne bo zamašen, da bomo lahko dihali skozenj.

Če bolečine v žrelu vztrajajo, ne gre za virusno okužbe, ampak bakterijsko, zlasti če se je bolečinam pridružila vročina (nad 38,5 stopinje Celzija). V tem primeru pripravki iz domače lekarne ali knjige babičinih nasvetov ne bodo pomagali, treba bo k zdravniku, saj se bomo bolečin znebili le z njegovo pomočjo – predpisal nam bo antibiotik.

Kriv lahko tudi onesnažen zrak

Bolečine v žrelu in grlu so lahko tudi posledica alergij, glasnega govorjenja in kričanja, močno onesnaženega zraka ali drugih dražljivcev v zraku. Edina rešitev v takih primerih je seveda izogibanje naštetemu. Pri čiščenju prostorov ne pretiravajmo z agresivnimi čistili, saj lahko njihovi hlapi dražijo sluznico in s tem žrelo. V tistih zimskih dnevih, ko je zrak zaradi povišane koncentracije delcev PM10 zelo onesnažen, se raje zadržujmo doma.

Razlog za bolečine v žrelu je lahko gastroezofagealna refluksna bolezen. V tem primeru čez dan zaužijemo več majhnih obrokov, se izogibamo ležanju neposredno po jedi, zadnji obrok pojemo dve uri pred spanjem in se izogibajmo gaziranim pijačam, čokoladi, pekoči hrani, cigaretam, alkoholu in kavi. Ne nazadnje je za bolečine v žrelu ali grlu lahko kriv rak. Na to pomislimo ob prisotnosti znakov, kot so hripavost, oteklina v vratu, glasni dihalni šumi (piskanje, stridor) in kri v izpljunku. Obisk zdravnika je v tem primeru nujen. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije