PRED ZAČETKOM POUKA

Pripravimo otroka na novo šolsko leto

Pred začetkom šole naj otroci vsaj prelistajo učbenike in delovne zvezke, da preverijo, kaj jih čaka v novem šolskem letu; prvošolčkom naj starši predstavijo pozitivna pričakovanja in zaupanje do šole.
Fotografija: Kmalu bodo brezdelje zamenjale domače naloge. FOTO: Jure Eržen
Odpri galerijo
Kmalu bodo brezdelje zamenjale domače naloge. FOTO: Jure Eržen

Le še dober teden je do dneva, ko bodo otroci po dolgih počitnicah spet sedli v šolske klopi. Zato priporočamo, da jih počasi navadimo na nove obveznosti. Dr. Mojca Juriševič, izredna profesorica za pedagoško psihologijo na ljubljanski pedagoški fakulteti, pravi, da življenjske in raziskovalne izkušnje kažejo, da je za počutje in delo otroka v šoli koristno, da se na šolo psihično in telesno pripravi, saj je treba ujeti delovni ritem, preusmeriti misli in postaviti cilje. »Pomembno je, da domača priprava na novo šolsko leto poteka v družinskem sodelovanju, prijetnem vzdušju ter predvsem pozitivnih pričakovanjih do šole, učenja in novega šolskega leta.
Mojca Juriševič svetuje, da otrokom predstavite svoja pozitivna pričakovanja in zaupanje do šole. FOTO: Matej Družnik
Mojca Juriševič svetuje, da otrokom predstavite svoja pozitivna pričakovanja in zaupanje do šole. FOTO: Matej Družnik

Po dolgih počitnicah je treba otroku predvsem zagotoviti ustrezen urnik spanja glede na zgodnejše vstajanje zaradi odhoda v šolo in šolskega dela, pripraviti potrebščine, načrtovati šolsko delo, interesne dejavnosti in prosti čas ter spodbuditi otrokovi starosti ustrezno samostojnost za pripravo na odhod v šolo (zajtrk, umivanje, oblačenje, pospravljanje, urejanje oziroma izbiranje šolskih potrebščin),« nam razloži sogovornica, ki hkrati staršem svetuje, naj se z otroki pogovarjajo o šoli oziroma naj jim denimo pripovedujejo o svojih izkušnjah s šolo, jih spodbujajo, da se sami ali z njihovo pomočjo spomnijo dogodkov iz preteklega šolskega leta ali vrtca, učiteljev, sošolcev ter prijateljev.

Priprave so koristne

»Smiselno je, da starši pojasnijo, da se tudi učitelji pripravljajo na novo šolsko leto, da jih pričakujejo v šoli in da načrtujejo zanimive učne dejavnosti. S tem dajo otroku vedeti, da je začetek šolskega leta pomemben dogodek, na katerega se vsi – otroci in odrasli – skrbno pripravljajo, podobno kot na druge pomembne dogodke v življenju, na primer na službo,« še doda Juriševičeva.


Prav nič narobe torej ne bo, če bo otrok do začetka šolskega leta malce prelistal učbenike in delovne zvezke, da bi preveril, kaj ga čaka. »Za otrokovo samozavest in s tem dober začetek novega šolskega leta koristi tudi, da pred začetkom šolskega leta otrok ponovi določene vsebine iz prejšnjega leta oziroma osveži že usvojene učne spretnosti, na primer branje, poštevanko, nove pojme ali besede pri tujem jeziku,« poudari sogovornica. »V današnjem času, ko imamo precej znanja o tem, kako naj poteka učenje za kakovostno znanje, zelo poudarjamo način, kako se učimo. Zato je koristno, da to postane tudi ena od pomembnih vsakodnevnih pogovorov doma: kaj je treba upoštevati v času priprave na učenje, kako se je treba učiti in kako spremljati svoje učenje oziroma razumevanje pri učenju, pa tudi to, kako po učenju premisliti, kaj in kako smo se naučili ter kako se bomo učili v prihodnje.«

Po besedah strokovnjakinje je prav tako pomembno, da se starši zavedajo, da tudi šola upošteva prehodno obdobje med počitnicami in zahtevnim šolskim delom ter da otroke postopno uvaja v šolske tirnice.

Realna pričakovanja

Staršem Juriševičeva, ki je na omenjeni fakulteti tudi predstojnica Centra za raziskovanje in spodbujanje nadarjenosti, še svetuje, da prilagodijo svoje urnike šolajočemu se otroku in da mu v naslednjih desetih mesecih omogočijo spodbudno družinsko okolje za šolsko leto.


»Premislijo naj, kakšna so njihova pričakovanja do otroka in njegovih dosežkov v šoli ter koliko so glede na otrokove značilnosti realna in spodbudna. Razmislijo naj tudi o njihovem odnosu do šole, učenja in učiteljev – pomembno se je namreč zavedati, da otroci prevzemajo starševske oziroma družinske vrednote ter na njih ustvarjajo svoj odnos do šole, učenja in znanja. Ne nazadnje naj starši temeljito razmislijo o skrbeh ali vprašanjih, ki jih pestijo pred (ponovnim) odhodom otroka v šolo; če sami ne znajo poiskati odgovorov, naj se pravočasno obrnejo na šolo – na učitelje ali šolske svetovalne delavce,« še doda izredna profesorica. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije