Pretresljive ugotovitve znanstvenikov: virus mutiral, da se širi hitreje

Prvotna različica novega koronavirusa je mutirala, bo cepivo neučinkovito?
Fotografija: Če virus mutira, mu je težje slediti in ga zdraviti. FOTO: Pixabay
Odpri galerijo
Če virus mutira, mu je težje slediti in ga zdraviti. FOTO: Pixabay

Ameriški in britanski znanstveniki trdijo, da izbruh koronavirusa v Evropi povzroča novejša in prevladujoča vrsta virusa, ki je mutirala, da bi se hitreje širila, poroča Daily Mail. Lahko tudi spremeni obliko, da se izogne imunskemu sistemu ali cepivu. Po njihovih ugotovitvah je različica koronavirusa, ki zdaj zajema Veliko Britanijo in Evropo, nalezljivejša kot tista, ki je sprožila pandemijo na Kitajskem.
 
Preberite tudi:

Drugi val še bolj smrtonosen: tudi do petkrat več smrti kot med prvim?



Raziskovalci v ZDA in Veliki Britaniji so proučevali viruse, odvzete iz vzorcev pacientov, in ugotovili, da je na zahodu prizadeta mutirana različica originala, vendar se po drugi strani zdi, da to ne vpliva na to, kako resno bolan nekdo postane. Virus bi lahko sčasoma mutiral na način, da naravna imunost in cepivo ne bi več pomagala.

Najpogostejša oblika po vsem svetu

Sev virusa, ki povzroča lažjo obliko bolezni, se širi hitreje. FOTO: Pixabay
Sev virusa, ki povzroča lažjo obliko bolezni, se širi hitreje. FOTO: Pixabay
Znanstveniki menijo, da je soj virusa zdaj prevladujoč v mnogih državah. Povedali so še, da so ga prvič našli v Nemčiji februarja in je od takrat postal najpogostejša oblika virusa pri pacientih po vsem svetu.

Mutacije virusov sicer niso nič nenavadnega in po navadi niso vzrok za alarm, vendar jih je treba proučiti, če se toliko spremenijo, da postanejo telesu neprepoznavni in se ne more zaščititi pred prvo okužbo, podobno kot pri gripi. Britanski znanstveniki so v vladni študiji razkrili, da je marca v populaciji krožilo vsaj ducat različnih sevov.

Mutira le majhen del virusa

Študijo so opravili znanstveniki z univerze v Sheffieldu in državnem laboratoriju Los Alamos v Novi Mehiki. Osredotočili so se na mutacijo virusa sars-cov-2. Raziskovalci so viruse brez mutacije navajali kot D614, različico z njim pa kot G614. Za zdaj še ni jasno, ali jih uvrščamo med ločene seve, ker je mutacija tako majhna in prizadene le delček virusa.

Pri pregledu vzorcev z vsega sveta so ugotovili, da je D614 prvotna različica virusa, ki je izbruhnil v Vuhanu. Ta je vir večine okužb s koronavirusno boleznijo 19 na Kitajskem in v celotni Aziji. Mutirana različica G614 se je začela kmalu zatem pojavljati v Evropi in Severni Ameriki, nato pa je postala prevladujoča oblika virusa na svetu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije