JOGA ZA VSAKOGAR

Pretegnimo noge in hrbet

Po dolgem zimskem spanju si z današnjo vajo dvignemo energijo in preženemo utrujenost; dobro vpliva tudi na prebavo ter delovanje ledvic in trebušne slinavke.
Fotografija: Položaj 1 – Usedemo se na tla. Pokrčimo desno nogo in primaknemo stopalo k presredku. FOTO: DEJAN JAVORNIK
Odpri galerijo
Položaj 1 – Usedemo se na tla. Pokrčimo desno nogo in primaknemo stopalo k presredku. FOTO: DEJAN JAVORNIK

Počasi prihajamo v pomlad, ko večina ljudi čuti pomanjkanje energije, le kdo ga ne bi po dolgem zimskem spanju. Zato danes predstavljamo vajo, ki pomaga odpraviti utrujenost, saj z izvajanjem spodbudimo pretok življenjske energije. Sočasno občutimo raztezanje hrbtne strani nog. Kadar ostanemo v položaju dlje časa, delujemo na vezivno tkivo, kar lahko začutimo kot nežno samomasažo nog in povečano prožnost. Če nimamo težav v hrbtenici, je blagodejen tudi učinek na hrbet, saj iztezamo hrbtne mišice, obenem pa povečamo prekrvitev v hrbtu. Ker aktiviramo energijski center v predelu popka ali solarnega pleksusa, se pospeši prebava in s tem razstrupljanje telesa, kar je v spomladanskih dneh še posebno dobrodošlo.
Položaj 2 – Ob vdihu dvignemo roki in podaljšamo hrbtenico.
Položaj 2 – Ob vdihu dvignemo roki in podaljšamo hrbtenico.

Izvajanje se priporoča tudi ljudem, ki imajo težave z ledvicami ali trebušno slinavko, saj vadba spodbuja njuno delovanje.
Pred iztezanjem lahko noge ogrejemo z vožnjo kolesa, po izvedbi pa jih otresemo ali pomasiramo, da sprostimo morebitno napetost. Lahkoten pomladni korak je tako zagotovljen.

Izvedba

1. položaj: Usedemo se na tla. Sedne kosti potisnemo proti tlom, medtem ko zravnamo hrbet – podaljšamo se v hrbtenici, kot bi imeli na glavi vrvico, ki nas dviguje nalahno navzgor, tako da se dvigujemo iz popka, prsnega koša in vratu. Noge v kolenih iztegnemo in jih razširimo vstran. Nato pokrčimo desno nogo v kolenu in primaknemo stopalo proti medenici oziroma presredku.
2. položaj: Ob vdihu dvignemo obe roki nad glavo. Hrbtenica se še dodatno podaljša. Občutimo odpiranje ramenskega obroča, ki ga sprostimo, prav tako sprostimo roke. Levo koleno na stran iztegnjene noge pritisnemo proti tlom, sočasno pa bolj izkušeni in gibljivi potisnejo peto leve noge stran od telesa.
Položaj 3 – Ob izdihu se sklonimo naprej z ravnim hrbtom.
Položaj 3 – Ob izdihu se sklonimo naprej z ravnim hrbtom.

3. položaj: Ob izdihu se iz kolkov z ravnim hrbtom sklonimo naprej. Hrbet ostane čim bolj vzravnan. Če se lahko, se dotaknemo z rokami tal, bolj gibljivi tudi s čelom. Noga v levem kolenu ostane pri tem iztegnjena. Ob vdihu aktiviramo trebušne mišice, tako da se popek pomakne navznoter, proti ledvenemu delu hrbta, in dvignemo zgornji del telesa z iztegnjenimi rokami v položaj 2, nato pa se ob izdihu vrnemo v začetni položaj 1.
Korake od 1 do 3 ponavljamo ob naravnem dihanju vsaj 5-krat, lahko pa tudi večkrat. Nato jih izvedemo še z drugo nogo, tako da pokrčimo levo nogo v kolenu in jo primaknemo k presredku. Desna ostane iztegnjena; pri ljudeh s skrajšavo zadnjih stegenskih mišic lahko ostane koleno rahlo pokrčeno. Bolj izkušeni ali gibljivi se lahko v končnem položaju 3 zadržijo ob naravnem ritmu dihanja nekaj vdihov in izdihov ali pa celo nekaj minut, vse dokler se počutijo udobno.
Položaj 1 – Usedemo se na tla. Pokrčimo desno nogo in primaknemo stopalo k presredku. FOTO: DEJAN JAVORNIK
Položaj 1 – Usedemo se na tla. Pokrčimo desno nogo in primaknemo stopalo k presredku. FOTO: DEJAN JAVORNIK

Opozorilo: posamezniki z akutnimi težavami ali poškodbami v kolenih naj noge ne pokrčijo, temveč ostaneta obe nogi razmaknjeni in iztegnjeni vstran. Ljudje z akutnimi težavami v hrbtenici ali resnejšimi težavami s hrbtenico ali z vretenci (npr. hernija diskusov) ne izvedejo položaja 3 oziroma naj ga prilagodijo, tako da samo spustijo roke navzdol, pri čemer se ne sklonijo s trupom naprej oziroma samo toliko, da je hrbtenica še vedno vzravnana. Prav tako ne vadijo nosečnice.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije