JOGA ZA VSAKOGAR

Pomladitev z napenjanjem ustnic

Današnja vaja spada med pomlajevalne jogijske vaje, ki so namenjene negi obraza in preprečevanju prezgodnjega staranja. Z redno vadbo bo koža nad zgornjo ustnico gladka.
Fotografija: Zgornjo ustnico napnemo navzdol in proti kotičkom, da je popolnoma gladka. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Zgornjo ustnico napnemo navzdol in proti kotičkom, da je popolnoma gladka. FOTO: Dejan Javornik

Če je naše telo zdravo, je zdrava in sijoča tudi koža, ravno tako pa se neravnovesje v telesu pozna na koži. Na jogi za vsakogar se dobro zavedamo, da je od stanja telesa odvisen zunanji videz, zato večino časa namenimo vadbi in sproščanju, kar vpliva na kožo, tudi obraza. Občasno izvedemo poleg najpomembnejših jogijskih tehnik tudi posebne vaje, namenjene negi obraza in preprečevanju prezgodnjega staranja ali, kot radi rečemo – naravni facelifting.

Današnja vaja napenjanja zgornje ustnice spada med pomlajevalne jogijske vaje obraza in krepi zgornji del mišice orbicularis oris. Izvajanje najbolj koristi posameznikom, ki so nagnjeni h gubanju predela okoli ustnic, kar ustvari tako imenovane kadilske gube. Z redno vadbo postane koža zgornje ustnice gladka kot v sanjah. Največji učinek ima, če se izvede v ustreznem zaporedju s preostalimi pomlajevalnimi vajami oziroma vajami za hitro zatezanje, s katerimi preprečimo nastanek prvih gubic oziroma gladimo že nastale.

Poleg zunanje nege kože, ki bo v poletnih mesecih še posebno pomembna – predvsem govorimo o ustrezni, čim bolj naravni zaščiti –, hranimo kožo na jogi večinoma notranje. Poleg redne vadbe pripomore k mladostnemu videzu izvajanje posebnih jogijskih čistilnih tehnik, najbolje enkrat ali dvakrat na leto. Najprimernejši čas sta pomlad in jesen, tako da imamo še dobrih 14 dni časa, da očistimo telo in vstopimo v poletje brez odvečne teže ter v novi, sveži koži.

Izvedba

Zavzamemo stoječ ali sedeč položaj. FOTO: Dejan Javornik
Zavzamemo stoječ ali sedeč položaj. FOTO: Dejan Javornik

1. položaj: Vajo lahko izvedemo stoje ali sede na stolu. Vzravnamo hrbet in vrat, ramena ter ramenski obroč pa sprostimo. Nekajkrat globlje vdihnemo in izdihnemo ter občutimo obraz. Ob izdihu sprostimo mišice in kožo obraza, tako da se samodejno ob sproščenosti prikrade na ustnice nasmeh, mišice ter koža okoli ust pa se sprostijo. Za izvedbo pripravimo kazalca obeh rok.

Kazalce postavimo na zunanji del ustnic. FOTO: Dejan Javornik
Kazalce postavimo na zunanji del ustnic. FOTO: Dejan Javornik

2. položaj: Kazalca postavimo na zunanjo stran ustnic, tako da učvrstimo mišice okoli zgornje ustnice.

Zgornjo ustnico napnemo navzdol in proti kotičkom, da je popolnoma gladka. FOTO: Dejan Javornik
Zgornjo ustnico napnemo navzdol in proti kotičkom, da je popolnoma gladka. FOTO: Dejan Javornik

3. položaj: S pomočjo kazalcev napnemo zgornjo ustnico navzdol, prek zgornjih zob ter hkrati proti kotičkom ustnic. Zgornja ustnica bi morala biti pri napenjanju popolnoma gladka, brez enega samega naborka oziroma gubice. V tem položaju vztrajamo, vse dokler ne preštejemo do 5, nato se postopoma prek vmesne stopnje 2 vrnemo v začetni položaj 1.

Korake od 1 do 3 ponovimo ob naravnem ritmu dihanja vsaj trikrat, lahko pa tudi večkrat, sploh če so gubice že prisotne. V končnem položaju 3 se pri vsaki ponovitvi zadržimo do 10 vdihov in izdihov, ob redni vadbi pa opazujemo, kako se gubice čudežno gladijo.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije