VNETJE SEČIL

Nadležno vnetje, ki je pri ženskah osemkrat pogostejše

Vnetja spodnjih sečil so zelo pogosta; težave lahko preprečimo, piti moramo dovolj tekočine, vsaj dva litra na dan.
Fotografija: Uriniranje je boleče. FOTO: Mintra Kwthijak/Getty Images
Odpri galerijo
Uriniranje je boleče. FOTO: Mintra Kwthijak/Getty Images

Vnetje sečil se osemkrat pogosteje pojavlja pri ženskah zaradi krajše sečnice in bližine zadnjične odprtine, v kateri so mikrobi prebavne cevi. Bakterije imajo tako krajšo pot do mehurja: kar polovico žensk vsaj enkrat v življenju doleti vnetje mehurja, ki se kaže predvsem kot boleče uriniranje in pogosto siljenje na malo potrebo.

»Poleg tega se pri tretjini žensk vnetja sečil ponavljajo zaradi neustrezno zdravljene predhodne okužbe mehurja, slabše obrambe organizma ali porušenega ravnovesja mikrobov v sečilih zaradi jemanja antibiotikov,« pojasnjuje prof. dr. Andrej Kmetec, urolog iz Medicinskega centra Barsos. »Pri ponavljajočih se okužbah sečil je pomembno, da jih zdravimo dlje, saj s tem uspešneje odpravimo vzroke za ponavljanje.« Medtem ko se pri ženskah težave s sečili pojavijo bolj zgodaj, predvsem v rodnem obdobju, moške doletijo v poznejšem obdobju in so povezane z boleznimi spodnjih sečil, kot so povečana prostata in operacije na prostati, nadaljuje sogovornik: »Z leti se lahko pojavijo tudi šibak curek urina, prekinjajoč ali razpršen curek, potreba po napenjanju pred ali med mokrenjem in daljše čakanje na mokrenje ter pogosto mokrenje, nočno mokrenje, občutek nepopolno izpraznjenega sečnega mehurja, kapljanje seča po mokrenju in uhajanje seča.«

Brusnice vsebujejo veliko vitamina C, ki pomaga ohranjati zdrav mehur. FOTO: Photomaru/Getty Images
Brusnice vsebujejo veliko vitamina C, ki pomaga ohranjati zdrav mehur. FOTO: Photomaru/Getty Images
Vnetja spodnjih sečil so zelo pogosta in se običajno pojavljajo pri starejših, nosečnicah, sladkornih in nevroloških bolnikih, osebah z vstavljenim urinskim katetrom in posameznikih z oslabljenim imunskim sistemom. »Vnetje sečil se pri ženskah pogosteje pojavlja po ginekoloških operacijah, pri moških pa po uroloških posegih v spodnjem delu medenice in sečilih,« pove prof. dr. Kmetec, a poudari, da lahko težave s primernimi ukrepi uspešno preprečimo: »Najkoristnejši ukrep je redno pitje tekočin, vsaj dva, tri litre na dan, saj večja količina vode pomaga pri redčenju urina in pospešuje odvajanje vode. S tem se bakterije iz urinskega trakta hitreje odplaknejo. Ko vas tišči na stranišče, ne zadržujete vode in čim prej izpraznite mehur. Pomaga pitje brusničnega soka. Brusnice vsebujejo veliko vitamina C in snovi, ki preprečujejo bakterijam vezavo na stene mehurja. Ženskam priporočam uživanje probiotikov, saj ustvarjajo ugodno črevesno in vaginalno mikrofloro. Bakterije lahko iz sečil učinkovito odstranite tudi, če urinirate takoj po spolnem odnosu, saj se med njim bakterije prenašajo v sečnico. Pomembna je redna higiena spolovil. Pri tem uporabljajte nežna intimna mila namesto agresivnih in parfumiranih. Po veliki potrebi se obrišete od spolovila proti zadnjiku.«

In če nas vnetje vendarle doleti? Ob prvih znakih si pomagamo sami, denimo s čaji, kot so peteršiljev, brusnični, ursi čaj in čaj mrtve koprive ter breze, sklene sogovornik iz Barsosa: »Moškim za lajšanje težav z vnetjem mehurja in povečano prostato priporočam uživanje bučnega olja in semen ter napitka iz sode bikarbone, ki zmanjša zakisanost urina. Okužbe se lahko pozdravijo tudi z uživanjem vinskega kamna in limone, ki pozitivno vpliva na pH-vrednost urina, saj se škodljive bakterije manj razmnožujejo. Pri mlajših, zdravih posameznikih vnetje mehurja poteka v blažji obliki in mine samo. Če simptomi ne izzvenijo v od dveh do treh dneh in se pogosto ponavljajo, se o težavah posvetujte z osebnim zdravnikom, ki vam bo predpisal antibiotike ali druga ustrezna zdravila.«

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije