POSKRBITE ZA VAŠE ZDRAVJE

Na površinah preživijo več ur

Virusi so glavni povzročitelji prehladnih obolenj in gripe; skrbimo za redno higieno rok, kašlja in kihanja, bolni naj ostane doma.
Fotografija: Če ste zboleli, ostanite doma in počivajte. FOTO: Tero Vesalainen/Getty Images
Odpri galerijo
Če ste zboleli, ostanite doma in počivajte. FOTO: Tero Vesalainen/Getty Images

Zamašen nos, boleče grlo in povišana telesna temperatura. To so prvi znaki, da se nas loteva prehlad. Glavni krivci zanj so virusi: od koronavirusa, virusa influence (gripa), rinovirusov pa vse do respiratornega sincicijskega virusa (RSV). Znanstveniki si že več let belijo glavo z vprašanjem, zakaj človeka virusi, ki povzročajo obolenja zgornjih dihal, najbolj napadajo prav pozimi.

Zaščitne maske preprečujejo širjenje virusov. FOTO: Klebercordeiro/Getty Images
Zaščitne maske preprečujejo širjenje virusov. FOTO: Klebercordeiro/Getty Images

Kot kaže, so prišli do konkretnih odgovorov. Študija, ki je bila pred kratkim objavljena v znanstveni Reviji za alergije in klinično imunologijo, ugotavlja, da že samo pet stopinj nižja temperatura v nosu, seveda medtem ko smo izpostavljeni hladnemu zraku iz okolice, uniči skoraj 50 odstotkov milijard celic v nosnicah, ki se borijo proti virusom in bakterijam. »To je prvič, da imamo biološko, molekularno razlago v zvezi z enim dejavnikom našega prirojenega imunskega odziva, za katerega se zdi, da ga omejujejo nižje temperature,« je rezultate študije komentirala ameriška zdravnica dr. Zara Patel.

Kužne kapljice

Virusi, ki povzročajo prehlad in gripo, se, kot je v posebni zloženki Prehladna obolenja in gripa zapisala Komisija za zdravstveno varstvo odraslih iz Zdravstvenega doma Ljubljana, prenašajo s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju in jih lahko vdihnemo, če smo v bližini obolelega. »Viruse, ki na površinah (kozarcih, kljukah, ročajih nakupovalnih vozičkov …) povprečno preživijo nekaj ur, lahko z rokami prenesemo v usta, nos in oči in se tako okužimo,« so zapisali. Zato je še kako pomembno, da si pogosto umivamo roke z milom in vodo ter uporabljamo alkoholna razkužila. »Kadar kašljamo ali kihamo, si usta zakrijemo z robcem, ki ga po uporabi zavržemo v koš za smeti,« svetujejo avtorji zloženke in še, da se izogibamo stikom z bolnimi, in če zbolimo, ostanemo doma, saj tako okužbe ne širimo.

Še vedno velja, da je najboljša zaščita pred sezonsko gripo cepljenje. Čeprav se zdi, da nam novi koronavirus ne kroji več vsakodnevnega življenja, ostaja med nami. »Če pri vas potrdijo okužbo z virusom SARS-CoV-2, je pomembno, da ostanete v izolaciji. To pomeni, da ne smete zapuščati doma, omejiti morate stike z ljudmi in dosledno upoštevati priporočila za preprečevanje širjenja bolezni,« poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Zaščitne maske so nujne v okoljih z večjim tveganjem za okužbo s SARS-CoV-2, v katerih se zadržujejo osebe iz ranljivih skupin, to so skupni zaprti prostori zdravstvenih ustanov in socialnovarstvenih zavodov, vključno z domovi za starejše občane. Uporaba maske je znak skrbi zase in za skupnost,« dodajo na NIJZ. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije