NEVARNE NAVADE

Moderne navade škodijo bioritmu

Razvoj tehnologije je prinesel marsikaj dobrega, a naša telesa tega ne dohajajo in marsikdaj trpijo zaradi neskladja.
Fotografija: Ne jemljite telefona v posteljo.
Odpri galerijo
Ne jemljite telefona v posteljo.

V zadnjem stoletju je tehnologija naredila velik korak naprej, ljudje pa se razvijamo z isto hitrostjo, posledica tega je, da moderno življenje ruši človekov naravni bioritem.

Med tistim, kar slabo vpliva na nas in škodi zdravju, je mobilni telefon v spalnici. Aplikacije so oblikovane tako, da pri ljudeh ustvarjajo odvisnost. Prenekateri na instagramu čaka všečke, ko objavi fotografijo, in ko ga dobi, se v telesu poveča količina dopamina. Sčasoma postanemo ljudje odvisni od tega dopaminskega navala in se obenem ne zmenimo za opozorila telesa na njegov negativni vpliv. Za to obstaja rešitev. Aplikacije je treba uporabljati bolj previdno in ne v vsakem delu dneva, pravijo strokovnjaki: ko vstanemo, bodimo vsaj pol ure brez tehnologije, prav tako vsaj pol ure pred spanjem. To vpliva na upočasnjevanje delovanja možganov in umirjanje telesa.
Ne osamite se, pojdite v družbo.
Ne osamite se, pojdite v družbo.

Ste pod stresom? Nikar ga ne blažite s hrano. Obrok je gorivo za telo, čas za uživanje v okusih in vonjavah, zato se moramo osredotočiti na hrano. Sedimo za mizo, ne napol ležimo pred televizorjem, v službi ne jemo kar za računalnikom in vmes še malo delamo. Kadar smo v stresu, radi pojemo več in bolj kalorično hrano, poleg tega kortizol, stresni hormon, dodatnih kalorij ne porablja, ampak jih skladišči v telesu. Čas kosila ali večerje naj bo odmor od vsega. Ozavestite fizične potrebe po hrani ter jejte v miru, da bi telo lahko v miru absorbiralo hranila in jih pravilno porabilo.

Življenje je res lahko izjemno stresno, tudi cilji, ki si jih zastavljamo, lahko slabo vplivajo na naš vsakdanjik. Občasno se ustavite in vprašajte, kakšni so vaši cilji in kako bi jih lahko dosegli, tako boste ugotovili, ali ste na pravi poti, in se opomnili na tisto, kar je zares pomembno. In to je živeti zdaj, v tem trenutku. Pomembno je tudi poiskati ventil za sproščanje: za nekatere je to gibanje, za druge druženje s prijatelji, za tretje vrtnarjenje. Če bomo blažili stres, bomo lahko uživali v življenju, malenkostih in se osredotočali na tisto, kar je zares pomembno.
Za hrano si je treba vzeti čas. 
Za hrano si je treba vzeti čas. 

Naši predniki so živeli v skupnostih, povezani med sabo, skupaj so delali, jedli. Dandanes smo vse bolj odtujeni, izolirani od družbe, osamljeni. Bolj ko smo brez povezav z drugimi, manjši je občutek sreče in zadovoljstva. Sčasoma se vse teže povežemo z drugimi. Kar je velika škoda, saj osebne zveze spodbujajo proizvodnjo srečnih hormonov, dopamina in serotonina, družabna omrežja pa tega ne zmorejo. Namesto da čas preživljate z deskanjem po spletu, pokličite prijatelja in ga povabite na kavo. Sedite, klepetajte, smejte se in občutite povezanost. Bolje se počutili, srečnejši boste, bolj sproščeni in – zdravi. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije