TEKOČINA JE POMEMBNA

Mehur na udaru, poleti se rad vname

Ne pozabimo na zadosten vnos tekočine.
Fotografija: Za okužbo je največkrat kriva črevesna bakterija E.coli. FOTO: Sopradit, Getty Images
Odpri galerijo
Za okužbo je največkrat kriva črevesna bakterija E.coli. FOTO: Sopradit, Getty Images

Pri vnetju mehurja so ženske občutno bolj na udaru, saj sta zadnjična odprtina in sečnica zelo blizu, sečnica pa je povrhu še zelo kratka, zato bakterije, redkeje tudi glivice, hitreje in lažje zaidejo v mehur. Težave so še pogostejše v poletnih mesecih, saj mnoge takrat ne pijejo dovolj tekočine, s katero bi se mehur učinkovito izpiral, spolni odnosi so praviloma pogostejši, vnetje pa lahko pospeši tudi uriniranje med kopanjem.

Mokre kopalke nam lahko nakopljejo veliko težav.
FOTO: Antonioguillem, Getty Images
Mokre kopalke nam lahko nakopljejo veliko težav. FOTO: Antonioguillem, Getty Images

Ob krvavitvah ne čakamo!

Za okužbo je največkrat kriva črevesna bakterija E.coli, prvi znaki tegob pa so pogosto in pekoče uriniranje, zaudarjajoč in temen seč ter bolečine v spodnjem delu trebuha. Ob začetnih težavah si sicer lahko pomagamo sami, tako da pijemo več tekočine kot običajno, pomaga brusnični čaj ali pripravek za mehur in ledvice, pogosto pa težavo odpravi šele zdravnik, ki predpiše antibiotik. Sploh ob močnih bolečinah ali ob krvavem urinu nikakor ne gre omahovati z obiskom zdravnika!

Popiti moramo dovolj tekočine, najbolje vode, poskrbimo še za vitamin C. FOTO: Anmfoto, Getty Images
Popiti moramo dovolj tekočine, najbolje vode, poskrbimo še za vitamin C. FOTO: Anmfoto, Getty Images

Zdravljenje običajno traja do deset dni, za vnetje mehurja pa je značilno, da se rado ponavlja, zato je včasih treba prilagoditi in tudi podaljšati terapijo. Preventiva naj bo tako na prvem mestu, v prihajajočih vročih mesecih ne pozabimo na zadostno uživanje tekočine, saj s tem preprečimo zastoj in razmnoževanje bakterij. Izjemno pomembno je tudi, da mehur pri vsakem uriniranju popolnoma izpraznimo. Bakterije imajo rade vlažno in toplo okolje, zato si kopalke preoblečemo takoj po plavanju. Poleti nosimo zračna, lahka, ne pretesna in bombažna oblačila. Omejimo vnos kofeina, alkohola in začinjenih živil, pri negi intimnih predelov se izogibamo uporabi močno parfumiranih in agresivnih sredstev, ki vplivajo na pH nožnice.

In še, krepimo odpornost, zato uživamo dovolj vitamina C, pomagajo tudi biotin, niacin in selen ter probiotiki, ki ohranjajo ravnovesje v vaginalni flori in tako pomagajo preprečevati okužbe. 

Preberite še:

image_alt
Tako vnetje mehurja lahko preprečimo

image_alt
Nadležno vnetje, ki je pri ženskah osemkrat pogostejše

image_alt
Za zdrav mehur dovolj tekočine: zdrav urin je svetlo rumene barve

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije