RAZSTAVA

Krvavi pod kožo

Razstava pravih človeških teles je namenjena vsem, ki jih zanimata zgradba in delovanje telesa.
Fotografija: Veste, kako deluje vaše telo? FOTO: Body Worlds Vital
Odpri galerijo
Veste, kako deluje vaše telo? FOTO: Body Worlds Vital

Kaj bi videli, če bi skočili iz svoje kože? Kaj vemo o sebi, vemo, kako delujejo naši organi, gibalni sistem, srčno-žilni sistem, dihala, prebavni sistem, spolni organi in embriogeneza z razvojem ploda? Kako se naše telo spreminja skozi čas, kako nanj vpliva zdrav ali manj zdrav življenjski slog, kakšno je telo, kadar je zdravo, v stanju ogroženosti ali obolelo?

Gospodarsko razstavišče spet odpira vrata odmevni svetovni interaktivni razstavi: od 20. oktobra 2018 do 20. januarja 2019 bo prav tam mednarodna znanstvena, poučna in umetnostno-anatomska razstava teles Body Worlds Vital, ki na plastiniranih originalnih telesih oziroma organih prikazuje razlike med zdravim, ogroženim in obolelim telesom oziroma njegovimi organi.

Poučna in umetnostno-anatomska razstava prikazuje razlike med zdravim, ogroženim in obolelim telesom.
Poučna in umetnostno-anatomska razstava prikazuje razlike med zdravim, ogroženim in obolelim telesom.

Telesa oziroma organi so obdelani po posebnem postopku polimerizacije, ki ga je izumil prof. dr. Gunter von Hagens in ga imenujemo plastinacija. Postopek je zahteven in dolgotrajen, za plastinacijo telesa je potrebnih približno 1500 ur dela. Rezultat je izjemen, saj omogoča edinstveno, intimno ter dovolj poglobljeno spoznavanje delovanja telesa ter razumevanje kompleksnosti in vrednosti njegovega ustroja: plastinacija namreč prepreči propadanje po smrti in obdrži telo v pravi, izvorni obliki in barvi ter brez vonja. Rezultati so izjemni! Razstavo je pripravil Inštitut za plastinacijo iz Heidelberga pod vodstvom dr. Angeline Whalley.


Razstave Body Worlds so primerne za vse generacije, v nekaj več kot treh letih pa si jih je ogledalo že 47 milijonov ljudi v več kot 90 mestih po svetu. Med modeli so tudi plastinati s prikazom našega ožilja in možganov, eksponati pa ne prispevajo le k samospoznavanju, prikaz zdravih in obolelih organov nas spodbuja k zdravemu življenju.

Razstava namreč želi izobraževati širšo javnost o delovanju človekovega telesa ter prikazati, kakšen vpliv imajo zanemarjanje, nezdravo ravnanje in življenje.

Za majhne in velike
Za majhne in velike

Dopolnjuje jo zanimiv spremljevalni program, predavanja, vključena v ceno vstopnice, bodo poljudno obravnavala pomen zdravega življenjskega sloga, od zdrave prehrane do gibanja, razloge za razna obolenja in preventivne aktivnosti, ter tako dopolnila sklope razstave – človeški skelet, mišični sistem, živčevje, dihala, srčno-žilni sistem, prebavila, sečila ter razvoj zarodka do novorojenčka. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije