KORISTNO ŽIVILO

Krompir ne redi!

Nova raziskava je dokazala, da se osebam s preveč kilogrami in s sladkorno boleznijo ni treba izogibati krompirju.
Fotografija: Osebam s prekomerno težo in s sladkorno boleznijo se ni treba odpovedati krompirju.FOTO: Voltan1/Gettyimages
Odpri galerijo
Osebam s prekomerno težo in s sladkorno boleznijo se ni treba odpovedati krompirju.FOTO: Voltan1/Gettyimages

Čeprav je dolgo veljalo, da bi se morale osebe s previsoko telesno težo krompirju izogibati nove raziskave dokazujejo, da je prav ta gomoljnica izvrstna za vse, ki se borijo z viškom kilogramov.

Še več: zaradi številnih hranljivih snovi, ki jih vsebuje, je ključna za dobro zdravje, je povedala profesorica Candida Rebello, soavtorica nove študije Biomedicinskega raziskovalnega centra iz Louisiane.

Raziskava se je ukvarjala s prehranskimi navadami ljudi, starih od 18 do 60 let s prekomerno telesno težo ali z inzulinsko rezistenco.

Tri skupine, trije jedilniki

Sodelujoči so vsak dan dobivali obroke, bogate s sadjem in zelenjavo, 40 odstotkov povprečne količine mesa pa so v treh skupinah nadomestili z grahom, krompirjem ali fižolom.

»Obrok vključenih v raziskavo je bil prilagojen njihovim energijskim potrebam, z zamenjavo dela mesa s krompirjem ali stročnicami pa so bili sodelujoči velikokrat tako siti, da niso mogli pojesti celotnega obroka.

Izkazalo se je, da s tem, ko so pojedli več krompirja, niso pridobili na teži. 

Krompir je v bistvu zdrav, saj vsebuje veliko vitamina C in B6, kalija, magnezija, folne kisline in vlaknin, nedavne študije pa kažejo, da je v njem tudi veliko antioksidantov,« je povedala znanstvenica in dodala, da so krompir v raziskavi  kuhali v olupku in ga nato od 12 do 24 ur hranili v hladilniku.

Tako se je povečala količina vlaknin v njem, sodelujoči so ga v različnih oblikah uživali vsak dan, za kosilo ali večerjo.

Tudi za diabetike

Po zaužitju krompirja tudi ni narasla količina glukoze v krvi, kar pomeni da je, tako kot sta grah ali fižol, primeren tudi za diabetike, saj ohranja stabilno raven krvnega sladkorja.

»Dokazali smo, da v nasprotju s splošnim prepričanjem krompir ne vpliva negativno na količino glukoze v krvi, vsi sodelujoči pa so prav tako izgubili na teži,« je povedala Rabnellova in dodala, da se mu zato osebam s prekomerno težo in s sladkorno boleznijo ni treba odpovedati.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije