Jejmo počasi in sproščeno

Če vas daje zgaga, si lahko pomagate s preprostimi ukrepi; jejte sede, imejte 5–6 manjših obrokov na dan, bodite telesno aktivni, obvladujte stres.
Fotografija: Neprijeten pekoč občutek je mogoče ublažiti. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Neprijeten pekoč občutek je mogoče ublažiti. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Zgaga, tisti neprijetni pekoči občutek, ki seva do sredine prsnega koša, je najpogostejša prebavna bolezen. To je posledica stanja, znanega kot gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), ki se pogosto imenuje tudi kislinski refluks, pri katerem prehaja želodčna kislina iz želodca v požiralnik.
Če so težave prehude, obiščimo zdravnika.
Če so težave prehude, obiščimo zdravnika.

Zgage nikakor ne smemo prezreti, in če so težave zelo hude, je treba obiskati zdravnika. Čeprav obstaja veliko medicinskih načinov zdravljenja zgage, lahko s spremembo življenjskega sloga in prehranjevanja tudi sami učinkovito omilimo in nadzorujemo simptome. Z nekaterimi preprostimi ukrepi za pomirjanje želodca, ki jih lahko poskusimo, še preden se odpravimo po zdravniško pomoč, lahko omilimo simptome in preprečimo hujše težave.

Jejmo manjše obroke, a se prehranjujmo redno, torej obrokov ne izpuščamo. Poln želodec namreč pritiska na spodnji požiralni sfinkter, mišico zapiralko, ki preprečuje, da bi se želodčna kislina vračala v požiralnik. Namesto dveh ali treh večjih obrokov zaužijmo od pet do šest manjših, in možnosti vračanja želodčne kisline v požiralnik ne bo.
Klinični dietetiki svetujejo, da je treba jesti počasi in sproščeno in hrano že v ustih dobro prežvečiti. Pomembno je, da se hranimo sede.
Vsak grižljaj dobro prežvečimo.
Vsak grižljaj dobro prežvečimo.

Klinični dietetik doc. dr. Evgen Benedik z Inštituta za prehransko programiranje svetuje: »Med hranjenjem sedite pokonci in ravno držo ohranite vsaj 45–60 minut po obroku. Medtem se izogibajte opravilom, ki od vas zahtevajo sklanjanje, kot so zlaganje posode v pomivalni stroj, zavezovanje čevljev ali pobiranje stvari s tal. Tako boste preprečili prehod želodčne vsebine v požiralnik.«

Kdor ima težave z zgago, se naj izogiba tudi uživanju zelo vroče in ledeno mrzle hrane in pijače. Izogibajte se tudi hranjenju ponoči ali tik pred spanjem. Znano je, da želodec porabi vsaj štiri do pet ur, da obrok prebavi. Če boste torej tri ure pred spanjem jedli, bo vsekakor večja možnost, da boste poslabšali simptome refluksa in zgago. Torej, dajte želodcu dovolj časa, da se sprazni in očisti.
 

Zmerna aktivnost


Vsaj uro po obroku ni dobro, da smo telesno dejavni, lahko se odpravimo na ne preveč hiter sprehod. Gibanje je sicer zelo priporočljivo, saj je ohranjanje zdrave telesne mase eden od ukrepov, ki zmanjšujejo pojav zgage. Zato Benedik vsem s čezmerno telesno maso priporoča izgubo telesne teže, saj dodatna masa poveča pritisk na želodec, s tem pa možnost vračanja želodčne vsebine v požiralnik in grlo. »Z zmerno telesno vadbo boste krepili trebušno predpono in zmanjšali pojavnost zgage. Bodite fizično aktivni vsaj 30 minut pet dni v tednu. Dolgotrajna in preveč aktivna vadba lahko poslabša stanje zgage,« pravi.


Splošno priporočilo pri zmanjševanju zgage je, da se izogibamo pretesnim oblačilom, zlasti takim, ki so ozka v predelu trebuha. Prav tako se je treba izogibati razvadam, kot je na primer kajenje, ki sprošča mišico zapiralko, s čimer se poveča možnost vračanja želodčne vsebine v požiralnik. S številom pokajenih cigaret se povečuje tudi možnost za nastanek zgage.
Da bi se izognili pojavu nočne zgage, Benedik svetuje, da spimo na trebuhu ali levem boku. Prav tako je treba vzdigniti vzglavje vsaj za 20 centimetrov, če spimo na hrbtu. Pri tem ne bo dovolj le uporaba dodatne blazine, temveč je treba vzdigniti lesene letvice pod vzmetnico.
Pri preprečevanju zgage je zelo pomembno tudi, da obvladujemo stres, z meditacijo, jogo ali sprostitvenimi tehnikami dihanja.


Če kljub vsem ukrepom in spremembah, ki ste jih uvedli, še vedno čutite pekoč občutek po obroku, želodčna kislina pa se vam vrača v požiralnik in grlo, je priporočljiv obisk zdravnika. Pomagal vam bo pri zdravljenju in odpravljanju teh za marsikoga zelo neprijetnih težav. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije